Яніна Конарська

Біографія

Яніна Зейдеман походила з заможної родини єврейських фабрикантів. Вона отримала гарну освіту. Навчалася в жіночій школі Казимири Кохановської у Варшаві. Потім навчалася на Національних педагогічних курсах, потім в Школі витончених мистецтв на курсах живопису, графіки та скульптури. Вона була улюбленою ученицею Владислава Скочиляса по класу графіки.

У 1918 році взяла псевдонім Конарська, який був офіційно прийнятий нею як прізвище в 1924 році. В цей самий час члени сім'ї Зейдеман перейшли з юдаїзму в католицизм, взявши собі прізвище Конерські. У 1920 році під час Польсько-радянської війни художниця працювала медсестрою в госпіталі Академічної Ліги і дбала про поранених солдатів.

У період Другої Речі Посполитої Яніна Конарська провела кілька успішних виставок. Вона стала лауреатом Міжнародної художньої виставки на міжнародних змаганнях з графіки. Її ксилографії, в основному образи святих та портрети тварин, мали комерційний успіх. Здобула срібну медаль під час Олімпіади мистецтв і літератури в Лос-Анджелесі в 1932 році за гравюру «Лижники» (за іншими даними гравюру «Стадіон»).

У 20-х роках ХХ століття Яніна Конарська увійшла в групу Скамандр. Краса (струнка блакитноока блондинка), інтелект і талант дозволили здобути їй безліч шанувальників серед поетів і письменників. Крім того вона була єдиною племінницею і спадкоємицею величезного стану текстильного магната з Лодзі. Відомо про її бурхливі романи, у тому числі з поетом Казимежом Вежинським.

У березні 1934 року Яніна Конарська вийшла заміж за поета і письменника Антонія Слонімського. Шлюб виявився щасливим, хоча і був бездітним. Після заміжжя вона поступово відійшла від художньої діяльності, присвятивши весь свій час сім'ї. Яніна Конарська-Слонімська померла 9 червня 1975 року у Варшаві.

Похована на Лісовому кладовищі в селі Ляски.

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.

Література

  • Janina Kumaniecka. Saga rodu Słonimskich. — Warszawa: Wydawn. Iskry, 2003. — 328 с. — ISBN 9788320717334 (пол.)
  • Wacław Alfred Zbyszewski. Gawędy o ludziach i czasach przedwojennych. — Warszawa: Czytelnik, 2000. — 310 с. — ISBN 9788307027463. (пол.)
  • Jarosław Iwaszkiewicz. Książka moich wspomnień. — Czytelnik. — Warszawa, 1994. — 422 с. — ISBN 9788307024035. (пол.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.