Ян Давид Голанд

Ян (Іоган) Давид Голанд (нім. Johann David Holland) — німецький композитор і диригент, музикознавець, придворний капельмейстер Станіслава Радзівіла, професор музики Вільнюського університету.

Голанд Ян Давид
Народився 17 березня 1746(1746-03-17)
Санкт-Андреасберг
Помер 26 грудня 1827(1827-12-26) (81 рік)
Львів,
 Австрійська імперія,
Німецька конфедерація
Громадянство Річ Посполита
Російська імперія
Національність німець
Діяльність диригент
Відомий завдяки композитор
Вчене звання професор
Посада капельмейстер
У шлюбі з Розіна

Життєпис

Народився в місті Санкт-Андреасберг у Прусії (Гарц, недалеко від Гановера[1]).

Найдавніші відомості про нього сягають 1760-х років, коли він вважався досить авторитетним композитором. Освіту здобув у м. Берліні. Одним з його вчителів був Кірнбергер Іоган Філіп[2].

У 1771 р. він переїхав до м. Гамбург, який на той час був одним з найбільших європейських центрів концертного та театрального життя. Голанд займав посаду капельмейстера у церкві «Святої Катерини» та директора музики у катедральному соборі. Твори Голанда симфонії, кантати та ораторії, опера-буфа, полонез, вокальні та інструментальні п'єси — постійно виконувались на концертах, публікувались у різних колекціях. Великий вплив на його творчість мало товаришування з Карлом Філіпом Емануелем Бахом.

Невідомі обставини (за деякими даними, смерть першої дружини) змусили його «знатися з місця». З другою дружиною, співачкою Розіною, він опинився у м. Варшаві, куди його запросив Кароль Радзивіл. Відомо, що знайомі Голанда (зокрема, Ян Дусік) були дуже задоволені роботою з князями Речі Посполитої і, можливо, порадили Голандові не сумувати надто сильно за Батьківщиною.

У 1782 р., коли власник Несвіжу Кароль Станіслав Радзивіл запропонував Голандові стати диригентом Несвізької капели, Несвізький театр опери та балету поставив багато класичних творів зарубіжних та вітчизняних авторів. Саме там Голанд у 1783 р. вперше звернувся до жанрів опери та балету. 17 вересня 1784 р. в Нясвіжі відбулася прем'єра опери Голанда «Агатка, або приїзд пана» і була приурочена до візиту короля Речі Посполитої Станіслава-Августа Понятовського. Король із задоволенням спостерігав за п'єсою, впізнав себе в образі «доброго джентльмена», який приходить й вирішує всі інтриги на благо закоханих. Після прем'єри Понятовський прочитав присутнім тоді білоруськомовну поему власного авторства. Це була одна з перших опер, створених і поставлених у Білорусі у XVIII столітті, яка стала особливо відомою та йшла на сценах театрів Речі Посполитої понад сорок років. Лібрето для опери «Агатка» було створено Матвієм Радзівілом, який сам був музикантом-аматором. Опера відрізняється композиційною та драматичною досконалістю, найбільше емоційне навантаження в ній несе музика. Орієнтований на класичний стиль, він водночас насичений місцевим несвізьким фольклором.

Друга опера Голанда «Чуже багатство нікому не служить» була поставлена ​​в 1785 році (диригував Джоакіно Альбертіні[3]). Це була також розважальна вистава із повчальним лірико-комедійним сюжетом. «Хороший пан» зник з неї і з'явився розумний юнак, який власним розумом будує своє щастя й долю.

У Нясвіжі Голанд також створив балет «Орфей та Еврідіка» (або «Орфей у пеклі»), кантату «Хоробрий, сміливий Кароль другий» (присвячену Каролю Радзивілу), шерег вокальних творів та фортепіанні твори.

Голанд працював у Нясвіжі майже двадцять років. Після поділу Речі Посполитої та занепаду магнатських династій Голанд втратив зарплату, але не покинув країну. Він переїхав до м. Вільно, де отримав викладацьку посаду в 1802 р. і 23 роки викладав фортепіано та теорію музики у Вільнюському університеті, диригував університетським хором та оркестром, продовжував писати музику. Там він написав своє найзначніше теоретичне дослідження підручник «Академічний трактат про справжнє мистецтво музики» (м. Вроцлав, 1806 р.), свого часу широко відомий та популярний серед музикантів.

Творча спадщина

Твори Голанда кінця XVIII — початку XIX століть справили значний вплив на розвиток білоруської музичної школи епохи класицизму.

До 2006 р. було завершене відновлення комічної опери «Чуже багатство нікому не служить». Сюжет твору, вперше поставлений у 1785 р. у Несвізькому театрі родини магнатів Радзівілів, є класичним зразком комічної опери того часу. Кася, дочка багатого вдівця Чужапанки, закохалася в слугу Янка. Однак жадібний батько не хоче віддавати свою дочку із завидним приданим своєму слузі. Але завдяки фантазії Янка Чужапанко погоджується на шлюб. Збереглися лише в частині першої скрипки та контрабасу, а також для вокалу з пісенними текстами. Перекладач Василь Сьомуха переклав арії та дуети з польської на білоруську мову, а драматург Сергій Ковальов відновив загублені діалоги. Художній керівник ансамблю солістів «Класик-авангард» Володимир Байдов створив оркестрові аранжування, за складом Несвізького оркестру останньої третини XVIII століття. Камерна партитура опери, актори якої мають лише трьох персонажів, робить твір привабливим для сучасного театрального життя. 7 липня 2009 р. в Національному академічному великому театрі опери та балету відбулася прем'єра опери «Чуже багатство нікому не служить».

Раніше оперу Голанда «Агатка», відновлену в 1995 р. «Білоруською капелою», виконували білоруською мовою.

Примітки

  1. (біл.) «Голанд Ян Давід» // ЭГБ. Т.3. Мн., 1996. — С.55.
  2. (біл.) Дадзіёмава В. У., Нарысы гісторыі музычнай культуры Беларусі / В.У. Дадзіёмава – Мн.: Беларуская дзяржаўная акадэмія музыкі, 2001. – 256 с.
  3. (рос.) (біл.) Алексютович Константин Андреевич // Биографический справочник. — Мн.: «Белорусская советская энциклопедия» имени Петруся Бровки, 1982. — Т.5. — С.19. — 737 с.

Джерела

  • (пол.) Chodkowski Andrzej, «Encyklopedia muzyki», Warszawa: PWN, 1995. — s.372. ISBN 83-01-11390-1
  • (біл.) «Голанд Ян Давід» // Беларуская энцыклапедыя: У 18 т. Т.5: Гальцы — Дагон / Рэдкал.: Г. П. Пашкоў і інш. Мн.: БелЭн, 1997. — 576 с.: іл. ISBN 985-11-0090-0 — С.322.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.