Ґерета Володимир Васильович

Володи́мир Васи́льович Ґере́та (19 лютого, 1911, Козова 1936, Львів) — заступник та бойовий референт повітового провідника ОУН, член крайової Екзекутиви ОУН. Є патроном пластового юнацького куреня.

Володимир Ґерета
Народився 19 лютого 1911(1911-02-19)
Козова, Тернопільська область, СРСР
Помер січень 1936 (24 роки)
Львів, Польська Республіка
Національність українець
Діяльність політик
Військове звання заступник та бойовий референт повітового провідника ОУН, член крайової Екзекутивної ОУН
Партія ОУН

Життєпис

Народився Володимир Ґерета 19 лютого 1911 року в Козові нині Тернопільського району . Батько Василь займався бондарством. Володимир був наймолодшим у сім'ї, в якій ще були сестри Міля (Емілія), Євгенія та брат Павло.

Спочатку навчався у місцевій народній школі, а в 1923 році став учнем II класу Бережанської гімназії. З товаришами Петром Федорівим, Ярославом Старухом, Теодором Федечком, Дмитром Мироном (Орликом), Григорієм Ґоляшом та з найближчим приятелем Левом Зацним займався підпільною просвітницькою діяльністю.

Після закінчення сьомого класу в червні 1929 року Володимира Ґерету виключили з гімназії за участь у Пласті та політичну діяльність. Він записався тоді до Тернопільської української гімназії. Але незабаром влада закрила її.

Єдине фото В. Ґерети

Згодом закінчив польськомовну гімназію в Тернополі. Опісля вступає до Львівського університету на факультет права, а рівнобіжно студіює на кооперативних курсах.

У 1929 році УВО була перетворена на ОУН (організація українських націоналістів). Повітовим провідником ОУН став Осип Рижевський, а Володимир Ґерета — його заступником і бойовим референтом.

Після розгрому Крайового Проводу і масових арештів провідного активу ОУН у 1934 році, організація не припинила свого існування. Була утворена нова Крайова Екзекутивна ОУН і Володимир Ґерета входить до числа її членів.

22 квітня 1935 року Володимир Ґерета, повертаючись з однієї з бойових акцій, випадково прострілив собі ногу. Переховувався на організаційних квартирах у Львові, де згодом був арештований. У поліції зазнав тортур, від яких і помер у січні 1936. 17 січня 1936 похований у Козові.

Пам'ять


Нині в Козові діє гімназія ім. Володимира Ґерети, на території якої у 2003 році поставили пам'ятник борцю за волю, скульптор Іван Сонсядло, а також пластовий курінь УПЮ число 85 імені Володимира Ґерети. Юнаки цього куреня щороку, в день народження свого патрона, відвідують його могилу на козівському кладовищі, де викладають хрест із запалених лампадок.

Постать Володимира Ґерети, чистого серцем, самовідданого в боротьбі, з честю зайняла своє місце в пантеоні українських лицарів.

Див. також

Джерела

  • Дем'янова І. Ґерета Володимир Васильович // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А  Й. — С. 446. ISBN 966-528-197-6.
  • Шкільний В.: Володимир Ґерета і його час: Шляхи життя і боротьби. — Тернопіль : Лілея, 1996. — 14 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.