14-та радіотехнічна бригада (Україна)

14-та радіотехнічна бригада імені Богдана Хмельницького (14 РТБр, в/ч А1620) — військове з'єднання радіотехнічних військ у складі Повітряних сил ЗС України чисельністю в бригаду. Штаб дислокується у Одесі. Структурно належить до Повітряного командування «Південь». Раніше належало до 60 К ППО ЗСУ; Південного району ППО ЗСУ.

14-та радіотехнічна бригада
емблема бригади
Засновано 1941
Країна  Україна
Вид  Повітряні сили
Тип  Радіотехнічні війська
Чисельність бригада
У складі ПвК «Південь»
Пункт базування м. Одеса
Війни Друга світова війна
Російсько-українська війна.
Командування
Поточний
командувач
полковник Олексій Риб'янець

Бригада забезпечує охорону повітряного простору на півдні України. Підрозділи бригади беруть участь у російсько-українській війні.

Історія

У 1992 році, після розпаду СРСР, особовий склад 14-ї радіотехнічної бригади Радянської армії склав військову присягу на вірність українському народові.

З березня 1992 року, з призначенням на посаду першого українського командира бригади підполковника Клімова Сергія Борисовича, бригада інтенсивно комплектувалася етнічними українцями, які поверталися на Батьківщину з усіх країн СНД.

Відбуваються зміни в бойовому та чисельному складі бригади. Підрозділи бригади, які дислокувалися на території Молдови (206 ртб в складі 2 орлр, 740 ртб в складі 3 орлр), передаються до складу Збройних Сил Молдови. Але, завдяки рішучим та патріотичним діям командира 68 ртб (м. Ізмаїл) підполковника Кударя В. І., з підпорядкованої 707 орлр (м. Кагул), яка дислокувалася на території Молдови, був виведений особовий склад з етнічних українців та вивезені на територію України всі матеріально-технічні засоби, майно, новітнє обладнання і ОВТ.

Вдовж державного кордону з Молдовою, розгортаються та розбудовуються нові українські прикордонні радіотехнічні підрозділи: орлр (Кодима), ртб (Котовськ), орлр (Фрунзівка, Лиманське). Орлр (Вознесенськ) перебазовується на фонди зенітного ракетного дивізіону до Старої Богданівки. Орлр (Скадовськ) передислоковується на нову побудовану бойову позицію з покращеними бойовими можливостями. З острова Зміїний, на материк, виводиться окремий радіолокаційний вузол, а фонди підрозділу передаються Прикордонним військам України.

Завершується розгортання на КП ртбр нової АСУ та покращується система видачі бойової та розвідувальної інформації на КП 60 корпусу ППО України, в з'єднання, частини та підрозділи ВА і ЗРВ ППО та ВПС ЗС України.

В складі рот і батальйонів формуються окремі мобільні радіолокаційні взводи.

З 2007—2008 років, на базі окремих підрозділів бригади, створюється дослідницький район автоматизованої системи управління авіацією та протиповітряною обороною «Ореанда ПС».

22 липня 2008 року бригаді було присвоєно ім'я Богдана Хмельницького.[1]

Російсько-українська війна

З 2014 року особовий склад та підрозділи бригади брали участь у російсько-українській війні. Окремі мобільні радіолокаційні взводи, сформовані раніше, у короткі терміни були передислоковані і застосовані для створення радіолокаційного поля ведення бойових дій та операцій.[джерело?]

У 2015 році Україна підписала контракт з фірмою Indra на постачання РЛС. Ймовірно РЛС буде розгорнута в складі радіолокаційної роти Скадовськ. РЛС буде у сумісній експлуатації Міністерства оборони України та «Украероруху» (Державне підприємство обслуговування повітряного руху України)[2].

В 2016 році бригада отримала новітню РЛС українського виробництва «Пелікан»[3].

17 серпня 2016 року біля села Андріївка (Великоновосілківський район, Донецька область), загинув солдат Гребенкін Олександр Олександрович[4].

5 грудня 2016 року з нагоди 25-ї річниці Збройних Сил України, командир повітряного командування «Південь» Повітряних Сил ЗС України генерал-лейтенант Павло Зуєв від імені Президента України вручили Бойовий прапор частини нового українського зразка[5].

Структура

На кінець 1980-х:

  • Радіотехнічний батальйон (в/ч А1088)
    • Радіолокаційна рота (в/ч А2845)
    • Радіолокаційна рота
    • Радіолокаційна рота
  • Радіотехнічний батальйон (в/ч А0173)
    • Радіолокаційна рота
    • Радіолокаційна рота
  • Радіотехнічний батальйон (в/ч А2372) (Перший український командир батальйону — підполковник Кударь Віктор Іванович)
    • Радіолокаційна рота
    • Радіолокаційна рота

Командири

Відомі військовики

Відомі військовики зі складу 14 ртбр:

  • генерал-лейтенант Клімов С. Б. (командир бригади), в подальшому — начальник штабу 60 К (Південного району) ППО; заступник командувача Військ ППО України з бойової підготовки та ВНЗ; командувач 28 К ППО; перший в Україні, начальник штабу — перший заступник командувача Повітряних Сил ЗС України (новостворений вид ЗСУ);
  • генерал-майор Коротков Валерій Юрійович (заступник командира бригади), в подальшому — командир Васильківської ртбр та начальник РТВ Військ ППО ЗС України;
  • генерал-лейтенант Артеменко Артур Миколайович (командир батальйону), в подальшому — начальник штабу Харківської ртбр; командир Львівської ртбр; перший заступник командира Васильківської дивізії ППО; начальник РТВ ПС ЗСУ; начальник штабу- перший заступник командувача ПС ЗСУ; заступник начальника Генерального штабу — начальник Головного управління кадрів ЗС України; начальник штабу Об'єднаного оперативного командування Генерального штабу ЗС України;
  • генерал-майор Шпура Микола Іванович (начальник штабу бригади), в подальшому — командир Васильківської радіотехнічної бригади та начальник Центрального науково-дослідного інституту ЗС України;
  • полковник Бобровник Вячеслав Іванович (командир бригади), в подальшому — перший заступник начальника штабу 60 К (Південного району) ППО ЗС України;
  • полковник Афанасов Віктор Володимирович (командир бригади), в подальшому — начальник РТВ 60 К ППО ЗС України;
  • полковник Сергій Лазарук (заступник командира бригади), в подальшому — командир Львівської ртбр;
  • полковник Літвінов Сергій Борисович (заступник командира бригади), в подальшому — командир Іллічівського ртп;
  • полковник Васюта Юрій Михайлович (начальник штабу бригади), в подальшому — командир Львівської ртбр.

Традиції

22 липня 2008 року бригаді було присвоєно ім'я Богдана Хмельницького. З указу:[1]

[Присвоїти почесне ім'я бригаді] з метою вшанування пам'яті Богдана Хмельницького — гетьмана України, видатного державного, політичного та військового діяча періоду Національно-визвольної війни українського народу середини XVII століття та враховуючи високий професіоналізм, зразкове виконання поставлених завдань, вагомий внесок у зміцнення боєздатності Повітряних Сил Збройних Сил України особового складу 14 радіотехнічної бригади
Указ N 654/2008 від 22 липня 2008 року

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.