Скадовськ

Скадо́вськ (раніше Скадівське[3], Алі-Агок) — місто і морський порт на березі Джарилгацької затоки Чорного моря. Заснований 1894 року. Адміністративний центр Скадовського району Херсонської області. Найближча залізнична станція Каланчак (52 км). Скадовськ — кліматологічний курорт, щороку місто відвідує близько 50 000 осіб.

Скадовськ
Герб Скадовська Прапор Скадовська
Вид на узбережжя Чорного моря та порт у Скадовську
Основні дані
Країна  Україна
Регіон Херсонська область
Район Скадовський район
Рада Скадовська міська рада
Засноване 1894
Статус міста з 1961 року
Населення 17 640 (01.01.2020)[1]
 - повне 17 640 (01.01.2020)[2]
Площа 14,3 км²
Густота населення 1234 осіб/км²
Поштові індекси 75700—701
Телефонний код +380-5537
Координати 46°07′ пн. ш. 32°55′ сх. д.
Висота над рівнем моря 5 м
Водойма Чорне море
Міста-побратими Новополоцьк, Білорусь

Шилуте, Литва
Золочів, Україна

День міста Остання субота вересня
Відстань
Найближча залізнична станція Каланчак
До станції 52 км
До обл./респ. центру
 - залізницею 88 км
 - автошляхами 97,2 км
До Києва
 - залізницею 730 км
 - автошляхами 645 км
Міська влада
Адреса 75700, Херсонська обл., Скадовський р-н, м. Скадовськ, вул. Гагаріна, 63
Вебсторінка Скадовська міська рада
Міський голова Яковлєв Олександр Юрійович

 Скадовськ у Вікісховищі

Карта
Скадовськ
Скадовськ

Загальні відомості

Територія міста 6,5 км², під забудовою 5,5 км², зелені масиви 3,9 км², крім того, 4773,1 га земель сільськогосподарського призначення. У місті заасфальтовано 40 км доріг та більше 100 км тротуарів і площ, загальна кількість вулиць та провулків понад 150. Відстань до облцентру становить близько 97 км і проходить автошляхом Р57.

Історія

Заснування

Скадовськ засновано у 1894 році як морську пристань на місці татарського селища Алі-Агок на землях поміщика Сергія Скадовського.

У 1896 р. В. Румель вказував, що С. Скадовський купив 5 000 десятин землі в 1891 р., а Дніпровський повітовий довідник у 1895 р. стверджував, що С. Скадовський купив 4000 десятин землі в 1892 р. Та найкращим свідком моменту заснування міста має бути сам С. Б. Скадовський. Ось уривок з його листа губернатору Таврійської губернії, датований приблизно листопадом 1895 р.: "У квітні місяці 1893 р. я придбав шляхом купівлі у Дворянина Григорія Львовича Овсянікова-Куликовського маєток Друге Приморське, розташоване в Дніпровському повіті на березі Чорного моря бiля затоки, що зветься Джарилгацькою: " і далі: «Я збудував у моєму маєтку міст для причалу суден, i результат перевершив мої сподівання: з 1-го вересня 1893 р…» Згідно з описом приватного володіння, 1893 р. С. Б. Скадовський купив бiля маєтку Красне 3700,33 десятини землі з сараями, по 185,705 руб. за десятину, наступного 1894 р. Сергій Балтазарович купив у Антона Людвиговича Диминитру 3275 десятин землі по 120 руб. за десятину. Почалася забудова «Нового Городка».

1893 р., як початок забудови мiста, вказано в книзі В. Пташнікова «Скадовск — новий порт на северном побережье Черного моря» (С.-Петербург, 1900 р.). Про цю дату говориться i в книзі М. Лендера «Черное море и Кавказ» (С.-Петербург, 1904 р.). Саме 1893 р., як рік заснування Скадовська, згадується в історико-економічній довідці 1950 р., що була направлена в Президію Верховної Ради УРСР. Херсонська газета «Юг» у 1899 р. вказувала: «Початок утворення селища Скадовськ відноситься до дуже недалекого часу, а саме: осені 1893 р.». В. Румель вказував на виникнення Скадовська в 1894 р.

1917 р.

У травні 1917 року в Скадовську була створена Рада робітничих і солдатських депутатів. Однак ця Рада реальної влади не мала. Депутати Ради представляли переважно партію соціалістів-революціонерів та РСДРП (об'єднану). Саме тому Скадовська рада відмовився делегувати своїх представників на ІІ Всеросійський з'їзд Рад у жовтні 1917 року[4]

1918 р.

30 січня 1918 р. Скадовський міський військово-революційний комітет на чолі з В. С. Бояджієвим узяв владу в місті. 14 лютого ревком передав владу обраному виконавчому комітетові Ради робітничих, селянських та солдатських депутатів. Рада першою справою почала ділити землю поміщика С. Скадовського та націоналізовувати каботажний флот з порту. У березні через Скадовський порт евакуйовувалися загони, що обороняли Херсон.

З повідомлень херсонських газет відомо, що 7 квітня 1918 р. (25 березня за старим стилем) німецько-австрійські війська зайняли Олешки, а наступного дня Голу Пристань. Ймовірно до Скадовська вони добралися 9 квітня. Відомо, що в Скадовську розміщувався німецький гарнізон, у складі якого була кавалерійська частина та військовий загін Центральної Ради.

У квітні 1918 р. волосна земська управа Красненської волості почала роздавати землю селянам. З приходом до влади гетьмана П. Скоропадського до влади повернулися виборні думи та земства. Але у Скадовську таких органів раніше не було, тому владу отримав Виконавчий комітет «Спілки селян-хліборобів», як відомо, саме з'їзд селян-хліборобів проголосив П. Скоропадського гетьманом. У Скадовську було обрано міського старосту. У Скадовську, Красному та Михайлівці розміщувалася державна (гетьманська) варта, тобто поліцейсько-міліцейський загін.

Після Антигетьманського повстання у грудні 1918 р. німецький загін залишив місто. Містом продовжував керувати обраний староста та управа. Відомо, що в цей час Скадовськ перебував у сфері впливу партизанського загону П. І. Тарана, що розміщувався в Каланчаку і до якого входило багато мешканців села Карги. Сам П. І. Таран схилявся підтримувати спочатку Директорію В. Винниченка С. Петлюри, пізніше радянську владу. І хоч до радянських підручників він увійшов саме як червоний партизан, радянська влада йому не забула його політичні помилки та надала можливість поміркувати над ними протягом 25 років у ГУЛАГу.

Серед невеликої кількості скадовчан у військах Армії УНР, в 19181919 рр., служив Сергій Григорович Прокопенко (1895 р. н.) за, що й був розстріляний більшовиками в 1938 р. У 1919 р. служили в Українській галицькій армії скадовчани Антон Іванович Лемчик (1873 р. н.) та Йосип Павлович Гук (1900 р. н.). Першого, в 1937 р., радянська влада засудила до розстрілу, другий відбувся десятьма роками таборів.[5]

1919 р.

Наприкінці січня 1919 р. у Скадовський порт увійшли грецькі та французькі кораблі висадивши десант. 2 лютого 1919 р. Дніпровський повітовий з'їзд вирішив приєднати повіт до Української Народної Республіки, що, до речі, не хвилювало ані греків, ані французів з англійцями, оскільки їхній контингент був за характером миротворчим. З усіх воюючих сторін із цим контингентом у збройні сутички намагалися вступати лише більшовицько орієнтовані військові частини.

13 лютого 1919 р. херсонська газета «Родной край» повідомила, що в Скадовську розмістилися білі добровольці та донські козаки. Ймовірно подія сталася днем раніше. А 20 лютого весь Дніпровський повіт опинився у сфері впливу Кримського крайового уряду.

З кінця березня 1919 р. у місті керував радянський ревком на чолі з Михайлом Григоровичем Андрійцем. Ревком спирався в своїй роботі на батальйон Одеського стрілецького прикордонного полку. У травні в Олешках, Голій Пристані та Скадовську господарювали війська отамана Григор'єва. 29 травня 1919 р. ІІІ селянський з'їзд Дніпровського повіту підтвердив статус міста Скадовська.

У кінці травня 1919 р. місто захопили більшовики. У червні Скадовськ разом із всім Дніпровським повітом включено до Херсонської губернії. В тому ж червні 1919 р. селянське повстання на чолі з вчителем із села Великі Копані, есером Ковалем охопило Скадовську, Краснянську, Чалбаську, Бехтерську та частину Великокопанівської волостей. Селяни відмовлялися віддавати хліб та виступали проти мобілізації до Червоної армії.

Вказане повстання дало змогу добровольцям білої армії під командуванням А. Денікіна 10 липня 1919 р. знов заволодіти Скадовськом. В усіх джерелах радянських часів вказувалося, що денікінці саме захопили Скадовськ. Крім того радянські історики стверджували, що в порти Скадовськ та Хорли зайшли англійські вантажні кораблі зі зброєю для білої гвардії. Про те, як це відбувалося в дійсності, дав опис учасник тих подій Всеволод Арістов, у спогадах «На „Живом“ в гражданскую войну», що були опубліковані в журналі «Военная Быль», № 94 за листопад 1968 р.

Ескадровий міноносець “Живий”, що був побудований в 1903 р. на початку 1919 р. озброєний двома 75–мм гарматами та двома мінними апаратами. Як згадував В. Арістов, в липні 1919 р., есмінець “Живий” під командуванням Олександра Дмитровича Кисловського, що нещодавно отримав звання капітана 2–го рангу, обігнувши мис Тарханкут, взяв курс на порти Скадовськ та Хорли. Там все було тихо, оскільки представники радянської влади звідти зникли.

Скадовський морський порт

Цікаво, що тут В. Арістов згадує про одного скадовського фотографа, котрий продемонстрував йому знімок тіла загиблої Софії Фальц-Фейн, яка, на думку В. Арістова, була по-звірячому зарубана махновцями.

Серед тих, хто прибув тоді в Скадовськ на есмінці «Живий», згадуються: інженер-механік та лейтенант Павло Петрович Орловський, лейтенанти: Павло Іванович Охотін, Реас Анатолійович Петровський, Платон Дмитрович Осіпов, Дмитро Вавілов. У Скадовськ прибув також лейтенант та ревізор флоту Федір Юрійович Спаде, майбутній адмірал та командуючий Латвійським флотом. Були ще моряки — мічмани: Дмитро Миколайович Хрущов та Всеволод Вернадський.

Проте сама команда надовго в Скадовську не залишилася. Команда есмінців «Живого» та «Жаркого» під командуванням штурмана «Живого» — лейтенанта Михайла Глібовича Субботіна здійснила десант на Тендру, проте, не знайшовши там противника, повернулися до Скадовська. Відомо, що «Живий» та «Жаркий» здійснили ще один рейс між Скадовськом та Тендрою та повернулися до Севастополя.

У Херсонському обласному архіві є документи, датовані кінцем липня 1919 р., в яких згадувалося ім'я тодішнього коменданта порту Скадовськ. Як вдалося розібрати почерк укладача документа, комендантом було призначено лейтенанта Гуренка. Проте, серед особового складу Чорноморської флотилії за 1919 р., лейтенант Гуренко не значиться. Між тим, серед команди есмінця «Живий» значився лейтенант Анатолій Костянтинович Гурський, можливо, саме він і був комендантом Скадовська.

Міський парк

30 липня 1919 року на зборах мешканців Скадовська було утворено Громадське управління селища (тимчасове), котре утворило селищний виконавчий комітет (тимчасовий). Головою виконкому обрано Мойсея Семеновича Мангубі, секретарем — Самуїла Титовича Морозенка. Тоді ж було введено перший герб міста.

Незважаючи на часту зміну влади, з 1918 р. по 1920 р., у місті діяли квартальні комітети, котрі очолювалися старостами, всього було 56 квартальних старост. Історія донесла до нас імена лише деяких із них: Макар Василенко, Озра Майдон, Олександр Бабенко, Юхим Сук, Юхим Додулов, Іван Заворцев, Михайло Посталака, Василь Ковка, Степан Півень, Дроботько, Ємельян Федороцов, Василь Компаній, Підплетенний, Григорій Цукан, Веремій Рикенко, Чертяк.

У серпні 1919 р. головноначальником Херсонської і Таврійської губернії призначено генерал-лейтенанта Миколу Миколайовича Шиллінга. А 19 жовтня за новим стилем генерал М. М. Шиллінг оголосив мобілізацію. Згідно з наказом усіх, хто не з'явиться на мобілізаційні пункти, чекав військово-польовий суд, а села, які відмовляються від мобілізації, мали бути зруйновані. Тоді був призваний фронтовик першої світової скадовчанин Андрій Кіндратович Заболоцький, котрий народився у Скадовську в 1894 р. Недовго служив Андрій Кіндратович у денікінських військах, та в 1933 р. отримав за це 3 роки ув'язнення. Інший скадовчанин Степан Федорович Піщаненко (1893 р. н.) прослужив у білій армії не набагато більше, проте в 1937 р. був засуджений до розстрілу.

Після проголошення Незалежності

На початку грудня 2015 в Скадовську демонтовано монумент Леніна у центрі міста[6].

Культура

Скадовський районний краєзнавчий музей

З 1976 року діє історико-краєзнавчий музей. Також у місті працює Скадовський дельфінарій «Акварель».

Населення

У місті зареєстрована організація грецької меншини. Чисельність населення міста становить 19,7 тисяч жителів, у тому числі українців — 72,4 %, росіян — 22,9 %, білорусів — 1,6 %, молдован — 0,8 %, інших — 2,3 %.

За даними перепису 2001 року населення міста становило 19404 особи, з них 73,29 % зазначили рідною мову українську, 25,38 % російську, а 1,33 % — іншу[7].

Таблиця зміни чисельності населення
195919701979198920012016
8 807 14 208 16 946 21 147 19 641 18 637

Відомі люди

Чумак Дмитро Віталійович — найтитулований важкоатлет, учасник Олімпійських Ігор 2016 у Ріо де Жанейро. Чемпіон Кубку Світу 2020. Багаторазовий призер Чемпіонатів Світу. Три разовий Чемпіон Европи. 7-ми кратний Чемпіон України та рекодстмен.

Релігія

Галерея

Примітки

 1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2020 року (PDF)
 2. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2020 року (PDF)
 3. Адміністративна карта Української Соціялістичної Радянської Республіки. Територіяльний поділ за обласною системою врядування. Адміністративні межі на 20 березня 1932 р. [Варіянт 1]. ‒ Х., 1932.
 4. http://skadowsk.ks.ua/city_history_gromad+viyna_3_1917r.php Архівовано 24 червня 2008 у Wayback Machine. О. М. Лиховид. Громадянська війна. Рік 1917.
 5. http://skadowsk.ks.ua/city_history_gromad+viyna_3_1918r.php Архівовано 24 червня 2008 у Wayback Machine. Автор: О. М. Лиховид. Громадянська війна. Рік 1918
 6. Пам'ятник Леніну демонтували в Скадовську на Херсонщині
 7. Розподіл населення за рідною мовою на ukrcensus.gov.ua
 8. Указ президента України 71/2020
 9. 26 травня в місті Скадовську освятили храм Святого Юрія
 10. У Скадовську освячено новий храм під опікою отців Воплоченого Слова

Джерела та література

Література

 • Володимир Тимошенко. «Скадовськ. Сторінки історії. 1894-1994.». — ХМД, 1993. — 63 p. — 25000 прим.
 • Олег Лиховид. «Скадовськ та скадовчани». — Скадовськ : АС, 2005. — 317 p. — 1200 прим.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.