AVIC 601-S
AVIC 601-S — серія моделей безпілотних літальних апаратів (БПЛА), розроблених Авіаційним інститутом (Shenyang Aircraft Design Institute, SYADI) Шеньяна, що входять до складу Aviation Industry Corporation of China (AVIC) і Shenyang Aerospace University (沈阳航空航天大学). Цифри в назві апарату відображають назви його розробників: так, інститут SYADI в корпорації AVIC відомий як 601 інститут; а буква S відноситься до іншого розробника — авіакосмічного університету SAU. У 2013 р. вироблялося і експлуатувалося 7 різних моделей цієї серії.
AVIC 601-S | |
---|---|
Тип | БПЛА |
Розробник | Shenyang Aircraft Design Institute (SYADI) в Aviation Industry Corporation of China (AVIC) і Shenyang Aerospace University |
Головний конструктор | Shenyang Aircraft Design Institute |
Основні експлуатанти | КНР |
Sky Crossbow
«Небесний арбалет» (Sky Crossbow; Tian-Nu або Tiannu, 天弩) став першим експериментальним безпілотним літаком з серії 601-S, виконаним за схемою літаюче крило. Він призначався для набуття досвіду проектування і застосування БПЛА такої схеми в КНР. Хоча він був зроблений за схемою літаюче крило, але у нього було дві рульові керуючі поверхні, 2 нахилених кіля. Тому його називали «літаючим крилом з 4 керуючими поверхнями плюс подвійний кіль (Si duo-mian fei-yi jia shuang-chui-wei,四舵面飞翼加双垂尾)».
- Довжина: 2,15 м
- Розмах крила: 2,2 м
- Висота: 0,6 м
- Маса: 18,8 кг
- Швидкість польоту: 70-150 км/год
- Двигун: електродвигун, який приводить в обертання імпелер
Wind Blade
«Лезо вітру» (Wind Blade; Feng-Ren або Fengren,风刃) — експериментальна модель, що була подальшим розвитком першого експериментального БПЛА («Небесний арбалет»), і вони були дуже схожі. Головна відмінність полягала у відсутності у нової моделі кілів (оперення), заміною його на дві керуючі поверхні на закінцівках крила[1]. Така конструкція мала знизити радіолокаційну помітність літака, і вона також використовувалася в іншому експериментальному літальному апараті, дуже схожому на «Лезо вітру» (NUAA Flying Wing UAV).
Cloud Bow
«Хмарний лук» (Cloud Bow; Yun-Gong або Yungong,云弓) — експериментальна модель розробка якої дозволила домогтися прийнятних результатів у галузі управління польотом БПЛА типу літаюче крило без використання закінцовок крила для управління польотом (як на «Лезі вітру»). Закінцівки прибрали, а БПЛА стали називати літальним апаратом «літаюче крило з 4 керуючими поверхнями» (si duo-mian fei-yi,四舵面飞翼).[1][2]
Еспериментальні апарати Sky Crossbow, Wind Blade, Cloud Bow були розроблені Авіаційним інститутом (Shenyang Aircraft Design Institute, SYADI) Шеньяна в рамках програми створення літака для участі в Міжнародному конкурсі інноваційних безпілотних літальних апаратів «Кубок авіаційної промисловості Китаю» 2011 року і являлися вірогідно послідовними доробками одного й того ж апарату[2].
Warrior Eagle
«Бойовий орел» (Warrior Eagle; Zhan-Ying або Zhanying, 战鹰) — експериментальна модель, що стала подальшим розвитком «хмарного лука», відрізняючись від нього тим, що крило було зворотної стріловидності . У ряді китайських інтернет-джерел стверджувалося, що цей БПЛА призначався для ведення розвідки і навіть для бойового застосування. Але розробник літака, демонструючи його на різних виставках заявив, що головною метою при розробці було вивчити керованість літального апарату з крилом зворотної стрілоподібності. При успішному виконанні завдання, намічалося створення нових бойових і розвідувальних моделей тієї ж схеми.[3]
Sharp Sword (або Ліянь)
«Гострий меч», або Ліянь (Sharp Sword або Keen Sword; Li-Jian або Lijian, 利剑) — розробка апарату виконувалася спільно SYADI, SAU і Hongdu Aviation Industry Group (HAIG)[4]. Цей ударний безпілотник став однією з двох моделей, які вийшли за межі експериментальних досліджень. Льотні випробування цього апарату проводилися в 2013 році[5]. Зовні, літак схожий на американський X-47B (малопомітний, схема літаюче крило). Корисне навантаження невідома. Передбачається, що він призначений для ведення розвідки, і в перспективі — для нанесення ударів по наземних цілях[6]. На БПЛА встановлений двигун (російського походження) РД-93 (той же, що і на пілотованих літаках FC-1/JF-17). Розмах крила близько 14 м, довжина — близько 8 м[7]. 21 листопада 2013 р Ліянь сдійснив 20-хвилинний політ, злетівши з аеродрому компанії Хунду.[8][9] Пілотажно-навігаційний комплекс використовує національну супутникову систему «Бейдоу».[10]
Dark Sword
Досвід, накопичений при проектуванні і застосуванні раніше згаданих моделей цієї серії БПЛА, був використаний при розробці моделі «Темний меч» (Dark Sword; An-Jian або Anjian,暗剑)[10]. Ця модель відрізнялася від описаних раніше тим, що при її розробці головна увага приділялася не малою радіолокаційної помітності, а збільшення маневреності. При описі моделі, китайські інтернет-джерела сильно перебільшували її характеристики[11] . Розробники заявили, що головною метою було створення гіперзвукового безпілотного літака, який володіє малою помітністю і високою маневреністю. Вважають, що ця нова модель безпілотника в віддаленому майбутньому зможе використовуватися для розвідки і ведення бою. Для збільшення маневреності для цього літака була обрана схема качка і двокілеве хвостове оперення.[11][12]
БПЛА із змінною геометрією крила
Серед серії безпілотних літальних апаратів серії AVIC 601-S є експериментальна модель з крилом змінної форми (Shape Varying UAV; Bian-ti Wu-ren-ji,变体无人机). Цей БПЛА був вперше показаний на 7-му авіасалоні в Шанхаї в 2008 р. При створенні моделі використовувався досвід, накопичений при розробці попередніх моделей. Мета розробки — дослідження безпілотного літака з крилом змінної форми[13]. Збільшення площі крила покращує льотні характеристики при малій швидкості польоту, а зменшення розмірів знижує опір повітря при великій швидкості польоту. При розробці цього БПЛА, замість звичайної в таких випадках зміни стрілоподібності, конструктори спректували «складне крило» (folding wing design)[14] . Як і у інших безпілотних літаків серії, отвір для забору повітря для двигуна розміщується над фюзеляжем.
Роль БПЛА в НВАК
Використовуючи великий економічний і технологічний потенціал, КНР вживає активних зусиль для створення високотехнологічної і боєздатної армії, в тому числі за рахунок освоєння випуску безпілотних бойових літаків[15]. Так, через 4 роки після показу першого безпілотника на авіасалоні в м Чжухай, в 2010 р там же, були показані вже 25 моделей різного призначення[16] . Це викликає зацікавлення в світі[17] , а наприклад в РФ вже серйозно занепокоєні[18][19].
Див. також
Примітки
- AVIC 601-S Specification. Процитовано 27 грудня 2012.
- AVIC 601-S Designs. Архів оригіналу за 11 грудня 2011. Процитовано 8 листопада 2011.
- Безпілотник AVIC 601-S Warrior Eagle на виставці (на китайському)
- Wong, Edward. (2013, September 21). "Hacking US Secrets, China Pushes for Drones, " The New York Times , p.A1 ff.
- 「利劍」無人作戰飛機:Sharp Sword - HSR123 的部落格 - udn部落格. blog.udn.com (zh-Hant-TW). Процитовано 27 січня 2019.
- Is This China's First Killer Drone? Wired.com, May 10, 2013
- New Chinese advances in tailless UAV designs revealed Flightglobal.com, May 14, 2013
- Axe, David (21 листопада 2013). Now China’s Got a Stealthy Killer Drone. medium.com. war-is-boring. Процитовано 21 листопада 2013.
- BBC: China 'flies first stealth drone' — reports
- Bill Yenne. Drone Strike! UCAVs and Unmanned Aerial Warfare in the 21st Century. — Forest Lake (USA) : Specialty Press, 2017. — P. 134-135. — ISBN 978-1-58007-238-0.
- AVIC 601-S Dark Sword. Архів оригіналу за 8 листопада 2008. Процитовано 6 листопада 2008.
- AVIC 601-S Dark Sword Архівовано 22 лютого 2014 у Wayback Machine.
- AVIC 601-S Shape Varying UAV. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 27 січня 2019.
- AVIC 601-S Shape Varying unmanned aerial vehicle
- Gabriel Dominguez (17 липня 2017). China ‘ready to mass produce’ strike-capable CH-5 UAV, says report (англ.). Jane's Defence Weekly. Архів оригіналу за 27 серпня 2017. Процитовано 27 серпня 2017.
- Маркин Л. Китай наращивает производство БЛА : [рос.] // Зарубежное военное обозрение. — 2010. — № 12 (декабрь). — С. 76. — ISSN 0134-921X.
- Иностранные СМИ рекордно заинтересовались беспилотными самолетами на авиавыставке в Чжухае (рос.). 17-11-2010. Процитовано 8 серпня 2017.
- Александр Храмчихин. Глава V. Военное строительство в Китае // Дракон проснулся? : внутренние проблемы Китая как источник китайской угрозы для России. — 2 изд. — Москва : Издательство "Ключ-С", 2015. — С. 79. — 500 прим. — ISBN 978-5-93136-200-7.
- Михалков, Никита (11.06.2016). Россиянам настойчиво внушают чувство вины; передача "Бесогон TV". Москва: Телекомпания «Россия 24», официальный канал ВГТРК на Youtube. Процитовано 16 жовтня 2016.; сценарий: Александр Храмчихин (21 червня 2013). Каким может быть 22 июня 2.0. www.snob.ru (рос.). Процитовано 21 листопада 2017.