Clostridium tetani

Clostridium tetani грам-позитивна облігатно анаеробна бактерія роду Clostridium, що утворює ендоспори, збудник правця. Вперше описана в 1884 році німецьким медиком Артуром Ніколаєром (Arthur Nicolaier), виділена в чисту культуру в 1889 році японським бактеріологом Кітасато Сібасабуро (北里 柴三郎). Виробляє токсини, що належать до II групи патогенності.

?
Clostridium tetani

C. tetani та її спори
Біологічна класифікація
Домен: Бактерії (Bacteria)
Тип: Firmicutes
Клас: Clostridia
Ряд: Clostridiales
Родина: Clostridiaceae
Рід: Clostridium
Вид: Clostridium tetani
Clostridium tetani
(Flugge 1886) Bergey et al. 1923
Посилання
Вікісховище: Clostridium tetani
Віківиди: Clostridium tetani
EOL: 1004359
ITIS: 960769
NCBI: 1513

Біологічні властивості

Морфологія

C. tetani — велика (3-12 × 0,3-0,6 мікрон), рухома за допомогою кількох джгутиків (перитрих) паличкоподібна бактерія. Утворює овальні ендоспори, що перевищують діаметр клітини в 2-3 рази, розташовані термінально (характерна морфологія типу «барабанних паличок»).

Культуральні властивості

C. tetani хемоорганогетеротроф, облігантний анаероб. Для культивування на живильних середовищах необхідно забезпечувати анаеробні умови. На твердих живильних середовищах утворюють дрібні прозорі колонії з неправильними краями, що через деякий час отрмують скляний блиск. У рідких живильних середовищах росте поволі, спостерігається слабке помутніння і легкий шар пилоподібного осаду на стінках пробірки. При уколі в товщу щільного живильного середовища утворює дрібні колонії, схожі на шматочки вати. Розріджує желатин з газоутворенням. Не ферментує вуглеводів.

Антигенні властивості

Володіє груповим специфічним О-антигеном і типоспецифічним Н-антигеном. За особливостями будови Н-антигена виділяють 10 сероварів C. tetani.

Патогенез

Характерні судоми, що спостерігаються при правці

C. tetani виробляє тетаноспазмін, що володіє нейротоксичними властивостями і тетанолізин, що володіє гемолітичними властивостями. Тетаноспазмін діє на периферичну нервову систему і викликає тонічні скорочення поперечносмугастої мускулатури. Тетанолізін викликає лізіс еритроцитів. Тетаноспазмін нейтралізується протиправцевою сироваткою, нестійкий при нагріванні, в лужному середовищі і під дією сонячних променів. Не всмоктується в травній системі, безпечний при пероральному прийомі. Збудник правця небезпечний для людей, тварин. Механізм передачі — контактний.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.