Crysis (серія ігор)

Crysis — серія відеоігор, розроблена німецькою компанією Crytek і видавана американським видавцем Electronic Arts. Серія ігор Crysis є воєнно науково-фантастичною трилогією у жанрі шутеру від першої особи[1]. Перша гра серії, «Crysis», була випущена в листопаді 2007 року, заснувала однойменну медіафраншизу, що складається з відеоігор-продовжень, спінофа Crysis Warhead, настільної гри, романів та коміксів.

Crysis
Логотип Crysis
Жанр шутер від першої особи
Розробник Crytek
Видавці Electronic Arts (роздрібний продаж)
Valve (Steam)
Платформи ПК (Microsoft Windows)
Xbox 360
PlayStation 3
Перша гра Crysis
13 листопада 2007 року
Остання гра Crysis 3
19 лютого 2013 року
Спін-оффи Crysis Warhead
Офіційний сайт

Сюжети творів за франшизою «Crysis» зосереджуються на солдатах, які носять фантастичні костюми та борються з інопланетянами, що загрожують Землі в недалекому майбутньому.

Етимологія слова «Crysis»

Слова «crysis» у англійській мові не існує. Однак воно асоціюється із словом «crisis» — «криза» та «cry» — «крик».

Виконавчий директор і засновник Crytek Джеват Єрлі (англ. Cevat Yerli) в інтерв'ю з журналістами «Відеоманії», відеододатком журналу «Ігроманія», на запитання про походження назви гри відповів наступне[2][3][4]:

Ми з братами вирішили, що в назві нашої другої гри обов'язково повинно міститися «cry». Обов'язково. Це наче як наша торгова марка. Можливо, комусь це видасться смішним, але гру Crytek завжди можна буде впізнати за назвою. Ну й взагалі, до чого призводить вторгнення прибульців: до страху, жаху, руйнуванням. Як це назвати одним словом — криза, звідси — Crysis. Взагалі ж назва прийшла в голову й нам, і працівникам маркетингового відділу Electronic Arts, через це ми навіть хотіли відмовитись від назви, як від надто очевидної, але потім подумали і вирішили, що кращого саме нам для нового проекту не знайти. Взагалі, ідеальна назва, інакше як кризою, те що твориться в грі, не назвеш.

Ігри серії

  • Crysis (2007) — події відбуваються в 2020 році на острові в Тихому океані. Група американських військових, оснащена нанокостюмами, вирушає туди на пошуки зниклих археологів і стикається з солдатами Північної Кореї. Згодом американці розкривають присутність на острові інопланетян, які витягують енергію з довкілля, заморожуючи все навколо. Головний герой з позивним Номад змушений протистояти загрозі як з боку корейців, так і прибульців із космосу.
    • Crysis Warhead (2008) — події відбуваються паралельно до оригінальної гри. Головним героєм є солдат США з позивним Псих, мета якого — захопити ув'язненого інопланетянина, на якого полюють як корейці, так і амбітний генерал Лі.
  • Crysis 2 (2011) — сюжет стартує за 3 роки після подій на острові та його знищення атомним вибухом. У Нью-Йорку поширюється смертельний вірус, що виявляється підготовкою до нового вторгнення. Солдат Пророк, заражений вірусом, передає свій костюм звичайному бійцеві Алькатрасу, щоби той завершив його завдання — зупинити поширення хвороби та врятувати вченого Нейтана Гулда, що розробив нанокостюми на основі технологій прибульців.
  • Crysis 3 (2013) — сюжет продовжується в 2047 році, коли владу на Землі захопила корпорація CELL, яка використовує технології прибульців. Пророк, який відновив свою особистість у тілі Алькатраса, веде партизанську боротьбу проти CELL і розкриває, що планета перебуває під загрозою повномасштабного нападу з космосу.
  • Crysis Remastered (2020) — ремастер оригінальної Crysis з оновленою графікою та спрощеною структурою місій[5].
  • Crysis Remastered Trilogy (2021) — збірка ремастерів трьох основних ігор серії[6].
  • Crysis 4 — анонсоване продовження серії[7].

Загальні геймплейні характеристики серії

Усі ігри серії є шутерами від першої особи. Ігри серії, а особливо перша частина — Crysis, виконані в стилі «пісочниці», тобто, пропонують гравцям самими обирати як вирішити поставлене завдання. Разом з тим ігри серії Crysis не є класичними пісочницями, тому що сюжет в іграх повністю лінійний. Нелінійні також ігрові рівні, які являють собою відкриті простори й не обмежують рух гравця. Наприклад, гравець може атакувати базу ворогів, щоб дістатися до цілі, а може непомітно пройти повз.

Ігри серії Crysis мають кілька істотних геймплейних відмінностей від стандартних шутерів. Головним геймплейним елементом даних ігор є нанокостюм — вигаданий екзоскелет, що використовує нанотехнології й дає різні переваги при атаці ворогів, такі як тимчасова невидимість, захист від прямого влучення куль, прискорення тощо.

Також в іграх серії Crysis детально пророблена ручна стрілецька зброя. Гравець має можливість модифікувати зброю в реальному часі, додаючи на неї різні «насадки» — приціли, цілевказівки, підствольний гранатомет, ліхтарик тощо. Таким чином, є можливість адаптувати зброю до поточної ситуації.

В іграх серії «Crysis» гравцеві доступна стандартна гама зброї, властива більшості шутерів від першої особи. Сюди входить як звичайне озброєння (пістолети, автоматичні гвинтівки, дробовики й інші), так і науково-фантастичне земного (гвинтівка Гауса) і інопланетного (англ. MAOC — Molecular Accelerator — Молекулярний Прискорювач прибульців) походження.

Одночасно гравець може носити максимум два екземпляри стандартної зброї, один гранатомет і максимум дві малі одноручні зброї. Пропонується можливість близького бою: якщо протагоніст без зброї в руках, то він застосовує кулачний бій; якщо ж у руках є зброя, то застосовує удар прикладом або магазином[8]

Уся зброя може бути змінена за допомогою відповідних «насадок» (ґаджетів, пристроїв); ці пристрої можуть бути дані гравцеві за замовчуванням, отримані з підібраної зброї або куплені в мультиплеєрі. Одного разу придбані, вони можуть бути видалені тільки з причини смерті чи втрачені за сценарієм у синглплеєрі. Якщо під час нормальної гри гравець причіплює ліхтарик до своєї гвинтівки, яку потім викидає, то це не вважається за втрату, і такий пристрій буде доступний у майбутньому.[9]

Модифікація зброї різними насадками можлива завдячує рельсовій системі напрямних (англ. RIS — Rail Interface System), яка вмонтована в кожний екземпляр використовуваної зброї. Зокрема, використовуються планки Пікатінні (англ. Picatinny Rail), які в дійсності присутні в багатьох сучасних зразках зброї[10]. У зброї є 4 точки кріплення, куди можуть бути прикріплені насадки: верхня (надствольна) напрямна, нижня (підствольна) напрямна, дуло й кріплення зліва від ствола. Таким чином, деякі пристрої не можуть бути сполучені; наприклад, неможливо використовувати одночасно підствольний гранатомет і транквілізатор, або ліхтар і лазерну цілевказівку. Декотрі види зброї не мають деяких напрямних зважаючи на конструктивні особливості; наприклад, дробовик не має підствольної напрямної; відповідно, на нього неможливо встановити підствольний гранатомет. Опції пристроїв дають більшу кількість варіантів модифікації основної зброї, навіть якщо результат цієї зміни може здаватися дивним. Наприклад, оптичний приціл змінної кратності 4x/10x може бути прикріплений до дробовика, що стріляє картеччю на ближні дистанції[9].

Конкурси і заходи щодо ігор серії «Crysis»

Оцінки
На На 9 червня 2012.
Гра Середня оцінка Metacritic
Crysis (PC) 91[11]
(X360) 81[12]
(PS3) 81[13]
Crysis 2 (PC) 86[14]
(PS3) 85[15]
(X360) 84[16]
Crysis 3 (PS3) 77[17]
(X360) 76[18]
(PC) 76[19]

Intel Crysis Mapping Contest

Чемпіонати і турніри з Crysis Wars

Конкурс «Криза сержанта Сайкса»

Найбільший і найстарший російський ігровий сайт Absolute Games і компанія Electronic Arts за участі корпорації Microsoft організували вікторину «Криза сержанта Сайкса».[20]

Вікторина почалася 30 жовтня й була закінчено 5 листопада 2008 року включно. Учасникам було необхідно правильно відповідати на поставлені запитання. Було представлено 16 питань, кожне з яких оцінювався від 10 до 40 балів, залежно від складності питання. Після питання надавалося кілька (від 6 до 8) варіантів відповідей, з яких тільки один є правильним. Теми питань стосувалися гри «Crysis Warhead» і історії компанії Crytek. Переможці й правильні відповіді на всі питання були оголошені 6 листопада. Для участі необхідно було зареєструватися на сайті Absolute Games.[21][22]

Приз за перше місце — відеокарта ASUS ENGTX280, що базується на чипсеті nVidia GeForce GTX280, а також ігрова миша Microsoft SideWinder X5 і клавіатура Microsoft SideWinder X6. Приз за місця з 2-го по 10-е включно — ігрова миша Microsoft SideWinder X5 і клавіатура Microsoft SideWinder X6.[23]

Примітки

  1. Chat with Cevat Yerli & Roy Taylor + transcript (англійською). incrysis. 15 листопада 2007 року. Архів оригіналу за 27 січня 2011. Процитовано 16 липня 2008.
  2. XRUSHT.NET (30 грудня 2006 року). Ігроманія бесідує с Джеватом Єрлі (англійською). російський фан-сайт Crysis_Warhead_Wars Russian Portal. Архів оригіналу за 27 січня 2011. Процитовано 11 жовтня 2009.
  3. Інтерв'ю з Джеватом Єрлі. Ігроманія (журнал). 4 листопада 2007 року. Архів оригіналу за 20 серпня 2011. Процитовано 19 жовтня 2008.
  4. Інтерв'ю з Джеватом Єрлі. crysis-game.ru. 12 серпня 2006 року. Архів оригіналу за 27 січня 2011. Процитовано 6 жовтня 2009.
  5. Crysis Remastered | FPS, Video Games | Crytek. www.crysis.com. Процитовано 27 січня 2022.
  6. Crysis Remastered | FPS, Video Games | Crytek. www.crysis.com. Процитовано 27 січня 2022.
  7. Crytek reveals a new teaser trailer for Crysis 4. Windows Central. 26 січня 2022. Процитовано 27 січня 2022.
  8. XRUSHT.Net (29 грудня 2006). Зброя в Crysis. російський фан-сайт гри Crysis_Warhead_Wars_2 Russian Portal. Архів оригіналу за 19 серпня 2011. Процитовано 11 листопада 2009.
  9. Weapon Customisation (англійською). incrysis Wiki. 24 квітня 2008 року (останнє виправлення). Архів оригіналу за 1 квітня 2012. Процитовано 11 листопада 2009.
  10. Як приклад можна привести Steyr AUG, M16
  11. Crysis Reviews. Metacritic. Процитовано 9 червня 2012.
  12. Crysis Reviews. Metacritic. Процитовано 9 червня 2012.
  13. Crysis Reviews. Metacritic. Процитовано 9 червня 2012.
  14. Crysis 2 Reviews. Metacritic. Процитовано 9 червня 2012.
  15. Crysis 2 Reviews. Metacritic. Процитовано 9 червня 2012.
  16. Crysis 2 Reviews. Metacritic. Процитовано 9 червня 2012.
  17. Crysis 3 Reviews. Metacritic. Процитовано 9 червня 2012.
  18. Crysis 3 Reviews. Metacritic. Процитовано 9 червня 2012.
  19. Crysis 3 Reviews. Metacritic. Процитовано 9 червня 2012.
  20. Nomad (29 жовтня 2008 року). Конкурс на AG: «Криза сержанта Сайкса». Absolute Games. Архів оригіналу за 15-04-2009. Процитовано 1 грудня 2008.
  21. Криза сержанта Сайкса. Учасники й переможці вікторини. Absolute Games. Архів оригіналу за 2 листопада 2008. Процитовано 11 листопада 2008.
  22. Криза сержанта Сайкса. Питання вікторини із правильними відповідями. Absolute Games. Архів оригіналу за 1 липня 2012. Процитовано 11 листопада 2008.
  23. XRUSHT.NET (30 жовтня 2008 року). Конкус 'Криза сержанта Сайкса'. російський фан-сайт Crysis_Warhead_Wars Russian Portal. Архів оригіналу за 1 квітня 2012. Процитовано 1 листопада 2008.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.