GALEX

GALEX (англ. Galaxy Evolution Explorer — дослідник еволюції галактик) космічний телескоп, що працює в ультрафіолетовому діапазоні, запущений на орбіту 28 квітня 2003 р. Ракета Пегас вивела GALEX на майже колову орбіту висотою близько 697 км з нахилом до площини земного екватора 29°.

Дослідник еволюції галактик (GALEX)
Мистецька ілюстрація на тему GALEX на навколоземній орбіті
Загальна інформація
Код NSSDC 2003-017A
Організація NASA / JPL / Калтех
Дата запуску 2003-04-28 11:59:54 UTC
Запущено з мис Канаверал
Засіб запуску L-1011 Stargazer / Пегас XL
Тривалість місії 5042 діб
Маса 280 кг
Тип орбіти майже колова
Висота орбіти 697 км
Розташування низька навколоземна орбіта
Тип телескопа Річі-Крітьєн
Довжина хвилі від 135 до 280 нм
Діаметр 0,5 м
Фокальна відстань 3 м
Зовнішні посилання
Інтернет-сторінка http://www.galex.caltech.edu
Література: [1][2]

Перші спостереження було присвячено команді загиблого космічного корабля Колумбія. Їх було здійснено 21 травня 2003 р. й отримано зображення ділянок неба у напрямку сузір'я Геркулеса. У цьому напрямку рухалася Колумбія в момент свого останнього контакту з центром керування польотами NASA.

Наукова місія

Протягом своєї номінальної 29-місячної місії GALEX здійснював спостереження в ультрафіолетовій ділянці спектру й досліджував історію утворення зір в інших віддалених галактиках, розташованих на відстані понад 10 мільярдів світлових років. Оскільки світло від далеких галактик долає відстань до Землі протягом мільярдів років, то отримане зображення містить інформацію про умови зореутворення часів ще «молодого» Всесвіту (якщо брати до уваги його теперішній вік 13,7 мільярда років відповідно до теорії Великого вибуху.

Місія цієї космічної обсерваторії полягає в спостереженні сотень тисяч віддалених галактик, з метою точніше визначити відстань до кожної з них та виміряти швидкість зореутворення у кожній галактиці. Випромінювання в близькому та далекому ультрафіолетовому діапазоні, виміряне GALEX'ом, може вказувати на наявність молодих зір, проте також слід брати до уваги можливість внеску в UV-світність старого зоряного населення (наприклад sdB зорі).

Галерея

Див. також

Джерела

  1. Justin Ray (Tuesday, 6 May 2003). Mission Status Center: Pegasus Launch Report — GALEX. Spaceflight Now. Процитовано 2 березня 2010.
  2. Jet Propulsion Laboratory (2010). GALEX Overview. NASA. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 2 березня 2010.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.