HMS Terror (1813)

HMS Terror (1813) — британський бомбардирський корабель[1], брав участь в дослідженні Антарктики, також відомий участю в полярній експедиції Франкліна

HMS Terror
Історія
 Велика Британія
Назва: HMS Terror
Будівник: Robert Davy
Закладений: 30 березня 1812
Спуск на воду: вересень 1812
Завершений: 29 червня 1813
Прийнятий: 31 липня 1813
Потоплений: 22 квітня 1848
Основні характеристики
Тип: Бомбардирський корабель класу Везувій
Водотоннажність: 325 т
Довжина: 31 м
Ширина: 8,2 м
Осадка: 6,86 м
Потужність: 30 к.с.
Двигуни: Вітрила, паровий двигун (з 1845 року)
Екіпаж: 67 осіб
Озброєння:

1 х 13-дюймова мортира

1 х 10-дюймова мортира

Історія

Судно збудоване для Королівського флоту на верфі Деві в Топшем, графство Девон. Корабель, за різними описами, важив 326 або 340 т. Був озброєний 2 мортирами — 13-дюймовою (330 мм) і 10-дюймовою (254 мм).

HMS Terror почав службу під час англо-американської війни 1812 року. Під командуванням Джона Шерідана (англ. John Sheridan брав участь у бомбардуванні Стонінгтона (штат Коннектикут) 9-12 серпня 1814 і форту Мак-Генрі під Балтімором 13-14 вересня 1814 . Остання надихнула Френсіса Скотта Кі на написання вірша «Прапор, усипаний зірками», що став національним гімном Сполучених Штатів. У січні 1815 рокуTerror брав участь в бою за Форт-Пітер і нападі на Сент-Меріс (Джорджія).

Після закінчення війни Terror знаходився в резерві до 1828 року, після чого знову введений в дію для служби в Середземному морі. 18 лютого 1828 був викинутий на берег поблизу Лісабона; згодом знявся з мілини, але після ремонту знятий зі служби.

Арктична служба

У 1836 році командування на судніTerror прийняв Джордж Бек. Вік відправився в експедицію в північну частину Гудзонової затоки. Його завданням було увійти в бухту Репалс, де передбачалося висадити дослідницьку команду, щоб визначити, чи є Бутія островом чи півостровом. Однак Terror не зміг досягти бухти і ледь пережив зиму на острові Саутгемптон. Його вичавило льодом на висоту 12 м вгору по скелястому березі. Навесні 1837 року судно знову було пошкоджене після зіткнення з айсбергом. Бек зумів врятувати потопаючий корабель, викинувши його на берег Ірландії.[2]

Експедиції Росса

Корабель відремонтовали і разом з HMS Erebus відправили в експедицію в Антарктиду під командуванням Джеймса Кларка Росса. У цій експедиції, яка охоплювала три сезони з 1840 по 1843, командиром Terror був Френсіс Крозьє . В ході неї Terror і Erebus зробили три походи у води Антарктики, два рази перетнули море Росса і пройшли морі Уедделла на південний схід від Фолклендських островів . На честь корабля названий вулкан Терор на острові Росса[2] .

Експедиція Франкліна

Erebus і Terror були назначені для експедиції Арктику. Їх оснастили 15 кіловатними паровими двигунами, а корпус обшили залізом. Загальне командування експедицією здійснював сер Джон Франклін на Erebus, а на Terror знову командував Френсіс Крозьє. Експедиції було наказано зібрати магнітні дані в Канадській Арктиці і пройти Північно-Західним проходом, який вже був картографували зі сходу і з заходу, але ніхто ще не виконав наскрізного проходу.

Експедиція вирушила з Грінхіта 19 травня 1845 і кораблі востаннє бачили в водах Баффінової затоки в серпні 1845 року. Зникнення експедиції Франкліна спричинило масований пошук в Арктиці. У квітні 1851 року британський судно, Renovation, виявило два корабля — один прямо, інший з креном — на великій крижині біля узбережжя Ньюфаундленду. Не маючи досвіду льодових плавань екіпаж не ризикнув підходити ближче, так що два корабля не були опізнані. Якщо це дійсно були Terror і Erebus, цілком можливо що, коли льоди розтопило, уламки кораблів вивільнилися і затонули. У загальних рисах дані про долі кораблів зібрані в серії експедицій між 1848 і 1866 роками. Обидва корабля були затиснуті льодами і покинуті своїми екіпажами, які згодом повністю загинули від холоду і голоду, намагаючись дістатися сушею до Форт-Резолюшн, форпост Компанії Гудзонової затоки, що знаходилась за 970 км на північний захід. Пізніший розтин тіл членів екіпажу показав, що консерви їхніх пайків, можливо, були зіпсовані домішкою свинцю і ботулізмом. Усні повідомлення місцевих інуїтів про те, що деякі з членів екіпажу дійшли до канібалізму, принаймні частково підтверджуються порізами на кістках скелетів, знайдених на острові Кінг-Вільям в кінці XX століття.

Відкриття уламків

7 вересня 2014 року уламки одного з кораблів Франкліна були знайдені з використанням підводного транспортного засобу на дистанційному керуванні. Згодом, було оголошено, що це рештки корабля Erebus. 12 вересня 2016 року канадськиий Фонд з арктичних досліджень оголосив, що на південному узбережжі Острова короля Вільгельма на глибині 21-24 м виявлено затонуле судно, яка за описом схоже на Terror. У серпні 2019 року впродовж 6 днів дослідники з відомства «Парки Канади» здійснили 48 занурень і добре вивчили палубу судна, підтвердивши приналежність його до Terror.

У художній літературі

  • У романі Клайва Касслер Arctic Drift (2008) Terror і Erebus використовуються як частина художнього фону, а також для створення передісторії.
  • Terror і Erebus займають центральне місце оповіді в однойменному романі Дена Сіммонса (2007).
  • Terror і Erebus згадуються, в контексті експедиції капітана Росса, капітаном Немо в романі Жюля Верна «20 000 льє під водою», щоб підкреслити складність досягнення Південного полюса.

Примітки

  1. Erebus and Terror (англ.)
  2. Paine, Lincoln P. Ships of Discovery and Exploration. Houghton Mifflin, 2000. pp. 139—140. ISBN 0395984157.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.