Pegasus

Pegasus шпигунське ПЗ, яке можна непомітно встановити на мобільні телефони і інші пристрої, що працюють під управлінням деяких версій мобільної операційної системи Apple iOS і Android. Розробка ізраїльської компанії NSO Group[lower-alpha 1]. Розробник заявляє, що надає «уповноваженим урядам технології, які допомагають їм боротися з тероризмом і злочинністю»[7] і опублікував розділи контрактів, що вимагають від Клієнтів використовувати Pegasus тільки в цілях кримінальної та національної безпеки. Розробник також стверджує, що уважно ставиться до прав людини[8].

Pegasus
Названо на честь Пегас
Виробник NSO Groupd
Розробник NSO Groupd[1]
Операційна система iOS і Android
Описано на сайті (за URL) citizenlab.ca/2018/09/hide-and-seek-tracking-nso-groups-pegasus-spyware-to-operations-in-45-countries/
youtube.com/watch?v=lfOgm1IcBd0
Розслідується Citizen Labd і Аль-Джазіра
Ліцензія пропрієтарна ліцензія
Статус авторських прав захищено авторським правомd
Мета учинення події журналіст[2], Amnesty International[3], Instituto Nacional de Salud Públicad[4], Ahmed Mansoord[5], Carmen Aristeguid[6], Aristegui Noticiasd[6], Carlos Loret de Molad[6], Mexicanos Contra la Corrupción y la Impunidadd[6], Centro de Derechos Humanos Miguel Agustín Pro Juárezd[6], Аль-Джазіра і Wikimedia Hungary‎d

Можливості

Pegasus заражає пристрої iPhones і Android через SMS, WhatsApp, iMessage і, можливо, інші канали. Дозволяє витягувати повідомлення, фотографії та листування по email, контакти і дані GPS, а також записувати дзвінки і непомітно включати мікрофон і камеру[9].

Скандал

У липні 2021 року в пресі з'явилися повідомлення про те, що авторитарні режими використовувати Pegasus для злому телефонів правозахисників, опозиційних журналістів та юристів.

Список постраждалих

У пресу потрапив список більш ніж 50 тис. телефонних номерів людей, імовірно представляють інтерес для клієнтів NSO Group. Походження списку невідоме, як і те, чи піддавалися ці телефони злому за допомогою Pegasus[10]. Серед країн-клієнтів NSO, чиї правоохоронні органи і спецслужби вводили номери в систему, значаться Азербайджан, Бахрейн, Угорщина, Індій, Казахстан, Марокко, Мексика, Об'єднані Арабські Емірати, Руанда і Саудівська Аравія. Зокрема, програму Pegasus використовували для прослуховування телефонів двох жінок, близьких до саудівського журналіста Джамаля Хашоггі, вбитому в жовтні 2018 року[11]. Також у списку були виявлені номери телефонів принцеси Латіфи — опальної дочки правителя Дубая Мохаммеда Аль Мактума і його колишньої дружини принцеси Хайї аль-Хусейн[12].

Політики

За наявними відомостями, в число жертв Pegasus входить близько 600 державних чиновників з 34 країн, в тому числі: президент Іраку Бархам Салех, президент ПАР Сиріл Рамафоса, прем'єр-міністри Пакистану, Єгипту і Марокко[13]. За даними Паризької газети Le Monde, у 2017 році Марокканська розвідка визначила номер, яким користується президент Франції Еммануель Макрон, що створює небезпеку зараження Pegasus'ом[14][15].

Позиція NSO

NSO заперечує звинувачення. Компанія заявила, що Pegasus призначений для боротьби з терористами і криміналом, і поставлявся лише військовим, поліції і спецслужбам країн, що дотримуються прав людини. У заяві компанії говориться, що звинувачення, висунуті французькою НГО Forbidden Stories і правозахисною групою Amnesty International, засновані на невірних припущеннях і непідтверджених теоріях[10].

Примітки

Література

  1. Компания является разработчиком специального программного обеспечения
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.