Puntius lateristriga

Puntius lateristriga — можлива назва українською Хрестовий барбус субтропічна прісноводна риба роду плямистих вусачів (пунтіус) родини коропових. Вперше описана у 1842 році. З латинської мови «latus» — «бік», «фланг», та «striga» — «рядок», «смуга».

?
Хрестовий барбус

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Родина: Коропові (Cyprinidae)
Рід: Плямистий вусач (Puntius)
Вид: Хрестовий барбус
Puntius lateristriga
(Valenciennes, 1842)
Синоніми
Barbus lateristriga (Valenciennes, 1842)

Barbodes lateristriga (Valenciennes, 1842)

Посилання
Вікісховище: Puntius lateristriga
Віківиди: Puntius lateristriga
EOL: 216906
ITIS: 639375
NCBI: 582600

Зустрічається в річках та струмках південного Таїланду та Індонезії.

Доволі поширена акваріумна риба.

Ареал поширення

Зустрічається в річках та струмках з чистою водою та кам'янистим дном на території південного Таїланду, Малакського півострова, островів Суматра, Ява, а також на деяких невеликих островах Південно-Китайського моря — острів Тіоман та острови Анамбаського архіпелагу [2].

Риб часто можна зустріти у ставках, що утворюються у підніжжя водоспадів.

Опис риби

Тіло барбуса видовжене, профіль спини вигнутий. З віком висота спини збільшується, а задня частина тіла в корені хвоста звужується. Рот з двома парами вусиків. Хвостовий плавець дволопастний. Основний тон забарвлення забарвлення світло-бежевий, лусочки з перламутровою облямівкою. Спинка зеленувато-коричнева з червонуватим відливом. Низ голови і черевце жовтуваті. Боки сріблясті із золотистим відтінком. Від початку спинного плавця по центру тіла проходить горизонтальна чорна смуга з характерним металевим відблиском, захоплюючи частину центральних променів хвостового плавця. Також під спинним плавцем проходить вертикальна смуга, яка зливається з горизонтальною смугою, утворюючи лежачу букву Т. Відразу за головою проходить ще одна вертикальна смуга, звужена в нижній частині. Біля основи анального, ззаду спинного і біля основи лопастей хвостового плавця розташовані маленькі чорні цятки. Плавники прозорі або напівпрозорі, червонувато-жовті. Перший промінь спинного плавця чорний. З віком забарвлення блідніє, стає сіро-жовтим, майже однотонним.

Самець менший за самку, спинка менш вигнута. Забарвлення плавців у самця насиченіше (більше червоного), смуги чіткіше окресленні.

Риби в природі сягають завдовжки до 17 см., в акваріумі — не більше 14 см.

Розмноження

Статева зрілість настає у віці 11-14-ти місяців. Нерест у природі відбувається у сезон дощів. Самка відкладає до 500 ікринок. Ікра дозріває 48 годин, а ще через 4 дні мальки починають плавати та самостійно харчуватися.

Утримування та розмноження в акваріумах

Хрестовий барбус  — мирна активна зграйна рибка, тому її варто утримувати в кількості не менше 6 осіб з такими ж мирними рибами, за винятком повільних риб та риб з вуалевими плавниками. Для цих барбусів необхідний просторий (від 100 літрів) акваріум з вільним місцем для плавання та густими заростями рослинності біля задньої стінки та з боків акваріуму. Необхідно також створити укриття (з каменів чи корчів). Молоді рибки тримаються зграйками, а старі — поодинці, в укриттях.

Ґрунт бажано піщаний, ілистий. При переляку рибка пробує заритися в ґрунт. Освітлення має бути розсіяним.

Рибка всеїдна, підходить будь-який живий, рослинний чи комбіновний корм, а також сухі корми.

Параметри води:

Нерестовик повинен бути просторим (до 100 літрів), з пучками дрібнолистової рослинності та сепараторною сіткою на дні. Рівень води — приблизно 40 см. Перед нерестом риб розсаджують на 2-3 тижні і посилено годують. Часта підміна та підвищення температури води стимулюють нерест. На нерест риб саджають у розрахунку 1 самець на 2 самки. Параметри води приблизно такі: температура 26-28 °C, кислотність близько 7.0 pH, жорсткість 6-10 dH. Нерест відбувається рано вранці і триває біля години. Після нересту риб негайно відсаджують. Початковий корм для мальків: живий пил та дрібна дафнія, пізніше наупліус циклопів.

Примітки

  1. Vidthayanon, C. 2012. Puntius lateristriga. In: IUCN 2013. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2. <www.iucnredlist.org>. Downloaded on 27 November 2013.
  2. http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-lateristriga/

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.