The Rolling Stones

«Ро́ллінг Сто́унз» (англ. The Rolling Stones)[1] (в перекладах: «каміння, що котиться», «котні камені», «камнепад», «лавина», а також «волоцюги», «перекотиполе», «бродяги») англійський рок-гурт, створений в 1962 році в місті Лондон, Велика Британія. Творчість гурту ґрунтується на блюзі й рок-н-ролі 1950-х. Здобувши успіх у Великій Британії, «The Rolling Stones» стали популярними у США під час «британського вторгнення» у 1960-х, і у всьому світі.

The Rolling Stones
Основна інформація
Жанр рок
блюз
Рок-н-рол
ритм-енд-блюз
Роки 1962 — дотепер
Країна  Велика Британія
Місто Лондон, Англія
Лейбл Decca, Rolling Stones
Склад Мік Джаггер
Кіт Річардс
Ронні Вуд
Колишні
учасники
Браян Джонс (1962—1969) †
Білл Ваймен (1962—1993)
Мік Тейлор (1969—1974)
Йен Стюарт (1962—1963)†
Чарлі Воттс (1963—2021)†
http://www.rollingstones.com/

The Rolling Stones у Вікісховищі
The Rolling Stones 1965: Brian Jones, Charlie Watts, Mick Jagger, Keith Richards, Bill Wyman

Гурт випустив 22 студійні альбоми (британські версії; у США видано 24 альбоми), 8 концертних альбомів (9 у США) і численні збірники[2][3].

У 1989 гурт включено до Зали слави рок-н-ролу. Зайняв 4 місце в рейтингу найкращих музичних виконавців за версією журналу «Rolling Stone» 2004 року[4] і друге місце у подібному рейтингу сайту Acclaimedmusic.net[5].

Історія

Заснування

Вокаліст Мік Джаггер та гітарист Кіт Річардс зналися ще з початкової школи і згодом разом зі спільним другом Діком Тейлором створили гурт «Little Boy Blue and the Blue Boys». Гурт грав блюз і американський ритм-енд-блюз. У 1962-у до них приєднались ритм-гітарист Браян Джонс та клавішник Йен Стюарт і в червні гурт змінив назву на «The Rolling Stones», дарма що усталеного складу ще не було (група довго шукала ударника). Перший виступ «Роллінг Стоунз» відбувся 12 липня 1962 року в лондонському клубі Marquee. Джонс намагався грати блюз, а Джаггер з Річардсом принесли в гурт рок-н-рол Чака Беррі та Бо Дідлі. Перший сингл випущено в червні 1963, це була пісня Чака Беррі «Come On».

1964—1969

Першою платівкою гурту була «The Rolling Stones», що вийшла в 1964 році. У травні 1965 року гурт презентував у США пісню «(I Can't Get No) Satisfaction», яка відразу стала і візитною карткою гурту, і класикою рок-музики. Улітку сингл вийшов у Великій Британії. Пісня з'явилася і в новій платівці «Out of Our Heads», що було незвичним для Великої Британії, де синглів переважно не додавали до повноцінних платівок.

Альбом 1966 року «Aftermath» став першим, у якому гурт грав лише власний матеріал — всі слова і музику написали самі «Роллінг Стоунз» (переважно дует Джаггер/Річардс). Часто імідж гурту, який ніби протиставлявся «чемним» The Beatles не вміщався в рамки цензури — в 1967 на «Шоу Еда Саллівана» (англ. Ed Sullivan Show) виконуючи пісню «Let's Spend The Night Together» (Проведімо цю ніч разом) Мік Джаггер просто бурмотів ці слова і дехто заявляв, що замість них лунало невинне «…Let's Spend Some Time Together…» (…Проведімо трохи часу разом…).

У 1967 році у гурту почалися проблеми з правосуддям — у травні за зберігання марихуани та героїну заарештували Браяна Джонса, а згодом затримали Джаггера з Річардсом. Справа набула розголосу, на захист «роллінгів» виступили, зокрема Джон Леннон з «The Beatles» і Піт Тауншенд з «The Who». Перебування у в'язниці спонукало членів гурту до написання пісні «We Love You», яка мала бути подякою для шанувальників — і відповіддю журналістам та судовій владі Британії. У композиції виразно чути чиюсь ходу і грюкання дверима в'язничної камери. Також у записуванні (бек-вокал)взяли участь Джон Леннон і Пол Маккартні. Після виходу платівки «Бітлз» «Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band», яка дуже вплинула на всю подальшу історію рок-музики, гурт записує власний психоделічний альбом «Their Satanic Majesties Request», у якому багато інструментальних партій і чимало експериментаторства (особливо у виконанні Браяна Джонса). Наркотична залежність Джонса спричиняла непорозуміння в гурті і, зрештою, 9 червня 1969 року він заявив про вихід зі складу «Роллінг Стоунз». Новим гітаристом став 21-річний Мік Тейлор. Плани Джонса створити власний гурт перервала смерть: 3 липня 1969 тіло знайшли у басейні перед його будинком. Музиканти присвятили концерт загиблому: 5 липня гурт виступав на відкритому повітрі у лондонському Гайд-парку — послухати «Роллінг Стоунз» прийшло понад 200 000 осіб. Джаггер прочитав уривок з елегії Персі Біш Шеллі «Adonais», яку поет написав, коли дізнався про смерть друга. Добре показав себе новий гітарист (в 2004 році журнал «Guitarplayer Magazine» назвав пару Річардс/Тейлор «найкращим гітарним дуетом в історії»).

Заохочений таким успіхом гурт вирішив виступити на відкритому повітрі і в США. Після закінчення американського турне, що тривало весь листопад 1969 року, гурт влаштував безкоштовний виступ в північній Каліфорнії, 70 кілометрів від Сан-Франциско. Концерт закінчився трагедією: чомусь для підтримання порядку найняли представників угрупування мото-клубу «Ангели пекла» (англ. Hells Angels), але вони не зуміли контролювати 300-тисячний натовп і почалися сутички — під час виконання пісні «Under My Thumb» було забито насмерть 18-річного Мередіта Ганта. «The Rolling Stones» просто втекли зі сцени і якнайшвидше покинули Сполучені Штати. Фестиваль мав затьмарити Вудсток, але насправді лише сколихнув ідеали покоління дітей квітів.

1970—1993

Записи з концертів 27-28 листопада 1969 року у Нью-Йорку видали на платівці «Get Yer Ya-Ya's Out!»; це була остання платівка записана спільно з «Decca». У 1970 році, коли вигас контракт з «Decca Records», гурт створює власний лейбл звукозапису «Rolling Stones Records». Пісня «Sticky Fingers», видана вже під власним лейблом, піднялася на перше місце хіт-параду, і в Британії, і в США.

Стосунки між членами гурту ускладнились : Мік Джаггер одружився з нікарагуанською моделлю Бьянкою Перес Морена де Масьяс; у Кейт Річардса були проблеми з наркотиками, — і Мік Тейлор завжди залишався у тіні дуету Джаггер/Річардс. Зазнавши податковий тиск, «The Rolling Stones» переїхали жити на південь Франції, де й записали подвійний альбом «Exile On Main Street». Критики визнали його високий рівень і допрацьованість. На той час свої сольні альбоми вже мали Чарлі Воттс і Ваймен. У грудні 1974 року Тейлор покинув гурт — і на його місце прийшов знайомий Річардса, колишній учасник The Birds, The Faces Рон Вуд.

Кінець 1970-х рр. став кризовим в музиці The Rolling Stones. Найвдалішою платівкою була «Some Girls» (1978), яка вшестеро перевищила норму на платинову платівку (тобто продали 6 мнл. екземплярів). На ній хлопці експериментували з музикою диско, зокрема, пісню «Miss You» крутили на дискотеках. Платівки 80-х не були успішними. Джаггер сконцентрувався на виданні сольних платівок, те ж робив і Річардс. В 1986 році «The Rolling Stones» отримали премію Греммі за вклад в розвиток музики.

1993 — дотепер

У 1993 році Біл Ваймен, котрий грав у гурті понад 30 років, залишив «The Rolling Stones». Видання кількох платівок (Voodoo Lounge, 1994; Stripped, 1995(концертний); Bridges to Babylon, 1997) відновило славу рок-гурту. У 2002 році «Decca Records» нарешті погодилася включити до збірника найкращі пісні-композиції періоду до 1969 року. Результатом став подвійний альбом «Forty Licks» — 40 найбільших хітів на двох дисках. Музиканти і досі збирають повні стадіони, а їхніми шанувальниками є люди з кількох різних поколінь, оскільки «The Rolling Stones» грають рок-н-рол уже понад 40 років.

У 2005 році на підтримку альбому «A Bigger Bang» «The Rolling Stones» організували світовий концертний тур, який на момент його закінчення став найприбутковішим за всю історію музики.

25 липня 2007 року «The Rolling Stones» мали виступати в Києві на НСК Олімпійському, але концерт скасували, ймовірно, через політичну кризу в Україні. В цей день вони виступили у Варшаві.

У 2016 році «The Rolling Stones» вперше виступили на Кубі, де рок-музика близько пів-століття була забороненою. Концерт відвідали 1 мільйон 200 тисяч глядачів.

Склад

Мік Джаггер вокал, гармоніка
Кіт Річардс гітара
Ронні Вуд гітара, бас-гітара
та концертні/студійні музиканти.

Дискографія

До 1967 року гурт видавав дві різні версії платівок: для США і для Великої Британії — вони могли мати різні назви, обкладинки та дещо інший список пісень.

Велика Британія (1964 — 1967)

Сполучені Штати (1964 — 1967)

від 1967 року

Велика Британія (1964 — 1967)

  • Big Hits (High Tide and Green Grass) (листопад 1966)

Сполучені Штати (1964 — 1967)

  • Big Hits (High Tide and Green Grass) (березень 1966)

від 1967 року

Сполучені Штати (1964 — 1967)

  • Got Live If You Want It! (листопад 1966)

від 1967 року

  • Get Yer Ya-Ya's Out! The Rolling Stones in Concert (вересень 1970)
  • Love You Live (вересень 1977)
  • «Still Life» (American Concert 1981) (червень 1982)
  • Flashpoint (+ 2 нові пісні, квітень 1991)
  • Stripped (концертний і акустичний, листопад 1995)
  • No Security (листопад 1998)
  • Live Licks (листопад 2004)

Примітки

  1. Вираз rolling stones буквально перекладається, як «камені, що котяться». Але ця розповсюджена в англійській мові ідіома також означає бродягу, блукача, непосидючу людину, мандрівника. Входить у приказки та прислів'я: наприклад, a rolling stone gathers no moss — камінь, що котиться, не заростає мохом
  2. Ієн Макферсон. Повна дискографія «Роллінг Стоунз»
  3. Повна дискографія «Роллінг Стоунз» на сайті All Music Guide
  4. 100 Greatest Artists of All Time
  5. The Top 1000 Artists of All Time. Архів оригіналу за 31 травня 2012. Процитовано 5 липня 2008.

Див. також

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.