USS Hornet (CV-8)

USS Hornet (CV-8) — американський авіаносець типу «Йорктаун». Сьомий корабель у ВМС США з такою назвою. Закладений 25 вересня 1939 року і вступив у стрій 20 жовтня 1940-го.

Авіаносець «Хорнет»
«Хорнет» у 1941 році
Служба
Тип/клас Ударний авіаносець типу «Йорктаун»
Держава прапора
Спущено на воду 14 грудня 1940 року
Введено в експлуатацію 20 жовтня 1941 року
Виведений зі складу флоту Потоплений 24 жовтня 1942 року в битві біля островів Санта-Крус
Ідентифікація
Параметри
Тоннаж 19 576 тонн (стандартна)
24 484 тонн (повна)
Довжина 246,7м
Ширина 33,4 м
Осадка 7,9 м
Бронювання пояс — 65-102 мм,
палуба — 37 мм,
траверзи та рубка — 102 мм
Технічні дані
Потужність 120 000 к.с.
Швидкість 32,5 вузли
Автономність плавання 12 000 миль на 15 вузлах
Екіпаж 2 919 чоловік
Озброєння
Зенітне озброєння 8 127-мм зенітних гармат,
16 28-мм зенітних автоматів,
24 12,7-мм зенітних кулеметів
Авіація на 1942 рік
27 винищувачів F4F «Вайлдкет»,
37 пікіруючих бомбардувальників SBD «Донтлес»,
15 торпедоносців TBD «Девастейтор»

20 травня 1942-го з його палуби злетіли бомбардувальники B-25, що завдали авіаудар по Токіо. Авіаносець відіграв важливу роль у битві за Мідвей. У серпні-жовтні брав участь у кампанії на Соломонових островах. 26 жовтня був потоплений під час бою біля островів Санта-Крус.

Історія служби

Закладений 25 вересня 1939 року. Спущений на воду 14 грудня 1940 року. Вступив у стрій 20 жовтня 1941 року, за 7 тижнів до нападу японців на Перл-Гарбор. Після закінчення бойової підготовки в Карибському морі в березні 1942 року перейшов з Норфолка на Тихий океан.

Рейд Дуліттла

Рейд Дуліттла. Зліт бомбардувальника B-25

Першою та найзнаменнитішою операцією «Хорнета» був наліт на Токіо. Після 2 місяців інтенсивних тренувань 2 квітня 1942 року авіаносець вирушив до берегів Японії з 16 літаками B-25 Mitchell на борту. Оскільки на його борту вже не було місця для інших літаків, його прикривав авіаносець «Ентерпрайз».

За планом, літаки повинні були злетіти за 400 миль від узбережжя Японії. Проте, вранці 18 квітня з'єднання було помічене японцями. Було прийняте рішення випускати літаки за 650 миль від узбережжя. Незважаючи на складні умови, всі літаки успішно злетіли та атакували цілі на Японських островах. Всі літаки, крім одного, були втрачені. Єдиний уцілілий літак приземлився на території СРСР, його екіпаж був інтернований. Більшість льотчиків уціліли і згодом повернулися до США.

Наліт не мав серйозних військових наслідків, але мав велике політичне та пропагандистське значення, оскільки вперше була атакована територія власне Японії.

Битва за Мідвей

Через наліт на Токіо «Хорнет» не встиг взяти участь у битві в Кораловому морі. У кінці травня авіаносець повернувся до Перл-Гарбору у зв'язку з очікуваним нападом японців на Мідвей.

Вранці 4 червня були помічені японські авіаносці і командувач 16 оперативним з'єднанням адмірал Реймонд Спрюенс скерував літаки на авіаносне з'єднання противника. Винищувачі та пікіруючі бомбардувальники, провівши безрезультатний пошук, змушені були повернутись, причому частина літаків приземлилась на аеродромі атола Мідвей, а 9 винищувачів взагалі здійснили посадку на воду, оскільки в них закінчилося пальне. Першими противника знайшли торпедоносці. Ескадрилья VT-8 з 15 літаків TBD «Девастейтор» з «Хорнета» атакувала в першій хвилі, але не досягла успіху. Всі літаки були втрачені, в живих залишився тільки один пілот. Також були збиті і 10 торпедоносців ескадрильї VT-6. Проте ця самогубча атака завадила японцям заправити та переозброїти літаки, які брали участь в нальоті на Мідвей. Зразу ж після цієї атаки японські кораблі були атаковані пікіруючими бомбардувальниками з «Ентерпрайза». Бомби вразили два японські авіаносці «Акаґі» та «Каґа». В той же час літаки з «Йорктауна» атакували та вразили третій авіаносець «Сорю».

Вдень літаки з «Ентерпрайза» та «Йорктауна» помітили та вразили останній японський авіаносець «Хірю». Оскільки «Хорнет» на цей час змушений був приймати літаки з пошкодженого «Йорктауна», його ударні літаки піднялися в повітря із запізненням. Прибувши до місця розташування японських кораблів, помітили останній японський авіаносець смертельно пораненим, вони атакували кораблі супроводу, проте безрезультатно.

6 червня літаки з двох авіаносців атакували два японські важкі крейсери. В першій атаці літаки з «Хорнета» досягли двох влучань в крейсер «Могамі» та близьких розривів біля борту «Мікума». У другій атаці американці досягли шести влучань в «Мікума», одного в «Могамі» і одного в есмінець «Арасіо». В результаті «Мікума» був потоплений, «Могамі» та «Арасіо» пошкоджені. Під час атак було втрачено 2 пікіруючих бомбардувальники.

Всього за час битви авіагрупа «Хорнета» втратила 12 винищувачів, 15 торпедоносців та 5 пікірувальників.

Бої біля Соломонових островів

Під час висадки десанту на Гуадалканал у серпні 1942 року «Хорнет» перевозив винищувачі морської піхоти. Потім він приєднався до авіаносців «Уосп» та «Саратога».

Американські кораблі, що знаходились в даному районі, постійно перебували під загрозою японських підводних човнів. 31 серпня атакою підводного човна I-26 був пошкоджений авіаносець «Саратога», а 15 вересня підводний човен I-19 потопив «Уосп». 17 вересня підводний човен I-11 атакував «Хорнет», випустивши по ньому три торпеди. Одна торпеда пройшла повз корабель, а дві інші були знищені літаками. А втім, враховуючи, що «Ентерпрайз» на той час був відправлений на ремонт у Перл-Гарбор, «Хорнет» залишався єдиним авіаносцем в районі бойових дій. Щоб уникнути атак підводних човнів, авіаносець був направлений до острова Еспіріту-Санто. У вересні-жовтні літаки авіаносця здійснювали підтримку військ на Гуадалканалі та охорону конвоїв, які достачали на острів підкріплення та припаси.

Бій біля островів Санта-Крус

Атака на «Хорнет» під час бою біля островів Санта-Крус

23 жовтня 16 оперативне з'єднання американського флоту під командуванням контр-адмірала Кінкейда прибуло до Соломонових Островів. Основні японські сили також підійшли до району бойових дій. До цього часу сухопутний наступ японців на аеродром Гендерсон захлинувся, і японський флот готувався до бою з американськими кораблями.

Крейсер «Нортгемптон» намагається буксирувати пошкоджений «Хорнет»

26 жовтня основні сили помітили один одного, розпочався бій. Перша атака японців була спрямована на «Хорнет». Корабель був атакований 20 торпедоносцями «Кейт» з авіаносця «Сьокаку» та 21 пікіруючими бомбардувальниками «Вел» з «Дзуйкаку» у супроводі 12 винищувачів «Зеро». Незважаючи на опір винищувачів, їм вдалось вразити авіаносець 4 бомбами та 2 торпедами. Крім того, в корабель врізалися два підбитих літаки — один «Вел» та один «Кейт». «Ентерпрайз», який знаходився неподалік, не був помічений японцями, оскільки був накритий дощовим шквалом. Втрати японців склали 10 «Кейтів», 11 «Велів» та 3 «Зеро».

В цей час літаки «Хорнета» атакували японське з'єднання. Перша група з 10 пікіруючих бомбардувальників досягла 6 влучань в «Сьокаку», серйозно пошкодивши його. Друга група двома бомбами вразила крейсер «Тікума» з групи супроводу.

Тонучий «Хорнет»

Пошкодження «Хорнета» були дуже серйозними. Пожежі палали по всьому кораблю. Система пожежогасіння була пошкоджена, заклинило стерно. Завдяки героїчним зусиллям екіпажу та допомозі есмінців супроводу пожежі вдалось загасити, і крейсер «Нортгемптон» спробував взяти авіаносець на буксир. Але ця спроба була зірвана одним неозброєним «Кейтом», який, імітувавши атаку, заставив обрубати буксирувальний трос. Після цього з авіаносця зняли екіпаж, крім аварійних команд. О 15-00 була здійснена друга спроба взяти пошкоджений корабель на буксир. Але в цей момент з'єднання було атаковане наступною хвилею японських літаків з авіаносця «Дзюнйо». Їм вдалось влучити однією торпедою в правий борт «Хорнета». Дві наступні атаки були безуспішними, але боротьбу за порятунок корабля було вирішено припинити і аварійні команди стали покидати приречений авіаносець. Увечері корабель, покинутий екіпажем, був атакований останній раз — в нього влучила бомба.

Хоча команда покинула «Хорнет», на якому вирували пожежі, проте, корабель тримався на плаву. Тому було прийняте рішення потопити його. У корабель випустили кілька торпед, та обстріляли 430 снарядами з 127-мм гармат в районі ватерлінії, проте корабель все ще тримався на плаву. В цей час підійшли японські кораблі, і американські есмінці змушені були відступити. Японці не змогли буксирувати сильно пошкоджений корабель, і вранці 27 жовтня есмінці «Макігумо» та «Акігумо», випустивши в «Хорнет» 6 потужних 610-кг торпед, потопили його.

Всього в бою загинуло 130 членів екіпажу. Частині літаків вдалось сісти на «Ентерпрайз».

Див. також

Література

  • Энциклопедия авианосцев. Под общей редакцией А. Е. Тараса / Минск, Харвест; Москва, АСТ, 2002(рос.)
  • К. Шант, К. Бишоп. Авианосцы. Самые грозные авианесущие корабли мира и их самолеты. Иллюстрированная энциклопедия /Пер с англ. — Москва: Омега,2006 — 256 с.(рос.)

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.