Європейський лев

Європейський лев — це вимерла популяція левів (Panthera leo leo), яка мешкала на європейському континенті. Європейський лев жив на Піренейському півострові, на півдні Франції, в Італії, на Балканах, на території сучасної Угорщини. Полював на лося, зубра, оленя та інших європейських травоїдних тварин.

?
Європейський лев

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feliformia)
Родина: Котові (Felidae)
Рід: Пантера (Panthera)
Вид: Лев (Panthera leo)
Підвид: європейська популяція Panthera leo leo

Записи сучасного лева на південному сході Європи: червоний — розкопані залишки; помаранчевий — місця, згадані давньогрецькими авторами; жовтий — місця, згадані в грецьких легендах
Синоніми
Panthera leo europaea
P. leo tartarica
Посилання
Вікісховище: European lion

Зникнення

Арістотель і Геродот писали, що європейський лев був на Балканах ще в середині першого тисячоліття до н. е.. Ксеркс писав, що 480 року до н. е., біля Македонії він зіткнувся з декількома левами. Приблизно 20 року до н. е. леви вимерли в Італії. У 70 році н. е. декілька левів ще існувало у північній Греції. З 100 року згадок про європейського лева не було.

В Україні

В українському Придунав'ї знайдено викопні рештки лева поблизу м. Болграда, вони датуються серединою IV тисячоліття до н. е., а також поблизу с. Маяки Одеської області, вони датуються III тисячоліттям до н. е. (знайдено кілька кісток, які належать і дорослим і молодим особинам). Скоріше за все Причорномор'я входило в давній ареал цього виду[1]. Також у Причорномор'ї, зокрема Ольвії, зроблено дві знахідки кісток левів з датуванням 1000–0 років до н.е[2][3].

На одній із фресок Софії Київської можна побачити зображення битви князя Володимира Мономаха з лютим звіром, що нагадує лева. Сам князь у своїх повчаннях синам, описуючи полювання в Подонні:

Лютий зверь скочіл ко мне на бєдри, і конь со мною повєрже.

Можливо, що 900 років тому ці хижаки водилися в українському степу й у долині Сіверського Дінця[4]. Інші науковці вважають, що літописним «лютим звіром» був каспійський тигр[5].

У поселенні Молюхів Бугор (в заплаві річки Тясмин на північ від села Новоселиця Чигиринського р-ну Черкаської області), з-поміж іншого виявлено й кістки лева. Вважається, що в період існування цього пізнього енеолітичного поселення був більш посушливий клімат[6].

Див. також

Примітки

  1. Бибикова, В. И. Костные остатки льва из энеолитических поселений Северо-Западного Причерноморья // Вестник зоологии.  1973. № 1. С. 57–63.
  2. Sommer R. S. & Benecke N. Late Pleistocene and Holocene development of the felid fauna (Felidae) of Europe: a review // Journal of Zoology.  2006. Вип. 269. № 1. С. 7–19. DOI:10.1111/j.1469-7998.2005.00040.x.
  3. Одрін О. Мисливство в античних державах Надчорномор’я (на прикладі Ольвії) // Соціум. Альманах соціальної історії.  2015. Вип. 11–12. С. 289–302.
  4. Чугуєнко М. В. Моя Україна. Ілюстрована енциклопедія для дітей. — Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2006. — 128 с. іл.
  5. Гептнер В. Г. О лютом звере Мономахова «Поучения детям» // Охота и охотничье хозяйство.  1969. № 5. С. 42–43. (рос.)
  6. Нераденко, Т. М. Поселення Молюхів Бугор в працях Д. Я. Телегіна і за сучасними даними // Археологія і давня історія України.  2020. Вип. 4. № 37. С. 348–357.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.