Євсев'єв Макар Євсевійович

Макар Євсевійович Євсев'єв (Кобаєв) 18 [30] січня 1864, Цярмун, Симбірська губернія 11 травня 1931, Казань) — ерзянський вчений, просвітитель, педагог. Професор (1921), колезький радник. Один із перших професійних ерзянських фотохудожників, колекціонер ерзянської старовини. Ідеолог модернізації ерзянської освіти. За національністю ерзя.

Євсев'єв Макар Євсевійович
Народився 18 (30) січня 1864
Малі Кармали, Буїнський повітd, Казанська губернія, Російська імперія
Помер 10 травня 1931(1931-05-10) (67 років) або 11 травня 1931(1931-05-11)[1] (67 років)
Казань, РСФРР, СРСР
Країна  Російська імперія
 СРСР
Місце проживання Levo-Bulachnaya Streetd, Казань
Діяльність педагог, педагог, історик, етнограф
Alma mater Казанський державний університет
Нагороди

Біографія

Народився в ерзянській родині підприємців-аграріїв у містечку Цярмун (Малі Кармали). Закінчив Шераутське початкове училище (1876), Казанську вчительську семінарію (1883), історико-філологічний факультет Казанського університету (1892).

З 1892 року працював вчителем і наставником підготовчого класу Мордовського зразкового початкового училища при Казанській семінарії. У 1919 році заарештований, звільнений завдяки клопотанням Наркомосу РРФСР.

З 1920 року — завідувач відділу, науковий співробітник Казанського краєзнавчого музею. Одночасно викладав історію та етнографію ерзян і мокшан, ерзянську і мокшанську мови у вищих та середніх навчальних закладах Казані (Східна академія, Східний педагогічний інститут, Казанський педагогічний університет та ін.). У 1920-х роках був організатором Центральних курсів мордовських вчителів у Москві (19261928), перших 3-річних курсів в Казані, короткострокових курсів у Нижньому Новогороді, Самарі, Саранську, Саратові, Симбірську.

Ідеолог модернізації освіти ерзянського і мокшанського народів

Євсев'єв — перший учений-енциклопедист і просвітитель ерзянського і мокшанського народів. 

З іменем Євсев'єва пов'язаний новий етап у розвитку ерзянської та мокшанської писемності, національної самосвідомості. На основі вивчення розмовної мови він створив «Зразки мордовської народної словесності», написав перші букварі для мокші (1892) і ерзі (1897), був співавтором першого букваря для ерзян «Тундонь чи» — «Весняний день». Здійснив цілісний підхід до вивчення ерзянської і мокшанської мов у монографіях «Основи мордовської граматики» (1928), «Эрзянь-рузонь валкс» («Эрзянско-російський словник», М., 1931). Євсев'єв займався перекладацькою діяльністю: саме він переклав понад 10 віронавчальних та навчальних книг.

Польова робота

У фольклорних експедиціях зібрав багатющий матеріал з усно-поетичної творчості мокшанського і ерзянського народів, став першим національним фотографом, зафіксував різноманіття побутової культури даних народів. Брав участь у Всеросійській промислово-художній виставці в Нижньому Новгороді (1896), Всесвітній виставці в Парижі, на якій жіночий ерзянський костюм, привезений М. Є. Євсев'євим, удостоєний золотої медалі.

Зібрані ним колекції одягу, прикрас та інших предметів побуту мокшан і ерзян, а це більше 500 предметів зберігаються в центральних музеях Москви, Санкт-Петербурга, Казані, Саранська, Гамбурга, Парижа, Гельсінкі.

Пам'ять

Бюст Макара Євсев'єва біля МДПІ імені М. Є. Євсев'єва

Ім'я Макара Євсев'єва присвоєно:

  • Мордовському державному педагогічному інституту;
  • філії № 1 Централізованої міської бібліотечної системи для дорослих міського округу Саранськ
  • вулиці м. Саранська;
  • Малокармалинській середній загальноосвітній школі.

У Мордовському державному педагогічному інституті щорічно проводиться науково-практична конференція «Євсев'євські читання».

У селі Малі Кармалы Чуваської Республіки встановлений бюст Макара Євсев'єва.

Посилання

П.Ю.Соколова (20.10.2008). Образ мордовского ребенка в фотографиях М.Е. Евсевьева. Культура детства: нормы, ценности, практики. Российский государственный гуманитарный университет. Архів оригіналу за 3 березня 2012. Процитовано 24 липня 2009.

  1. Library of Congress AuthoritiesLibrary of Congress.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.