Іванівська церква (Прилуки)

Прилуцька Іванівська церква православний (УПЦ МП: Прилуцьке благочиння Ніжинської єпархії) храм у районному центрі Чернігівської області місті Прилуках; історико-архітектурна пам'ятка середини XIX століття.

Іванівська церква (Прилуки)
Іванівська церква в Прилуках
50°35′44″ пн. ш. 32°22′41″ сх. д.
Тип споруди церква
Розташування  Україна, Прилуки (Чернігівська область)
Кінець будівництва 28 серпня 1865 року (освячення)
Належність УПЦ МП: Прилуцьке благочиння Ніжинської єпархії
Іванівська церква (Прилуки) (Україна)
 Іванівська церква у Вікісховищі

Храм розташований на розі вулиць Київської та Іванівської.

З історії храму

У 17081709 роках прилуцький полковник Дмитро Горленко на свої кошти побудував дерев'яну Івано-Дмитрівську церкву[1][2] на честь святих — патронів гетьмана Івана Мазепи та його самого. Вона розташовувалась неподалік від Київської брами на вигоні посаду Квашинці. Цей храм проіснував майже 70 років, і в 1780 році на її місці було зведено нову церкву, також в ім'я Івана Предтечі і св. Дмитра. Храм був розібраний у середині XIX столітті, а на місці престолу побудована невеличка каплиця.

Нова (сучасна) мурована церква з престолом Івана Предтечі та ікони Матері Божої Троєручниці побудована на новому місці — на розі Київської та Іванівської вулиць. 28 серпня 1865 року відбулось урочисте її освячення.

Спочатку п'ятибанна церква і триярусна дзвіниця стояли окремо, а 1910 року їх було об'єднано прибудовою, що дало змогу майже вдвоє збільшити площу культової споруди.

На подвір'ї Іванівської церкви, з боку вулиці, 1893 року збудована каплиця, присвячена сім'ї імператора Олександра III («в пам'ять чудесного звільнення 17 жовтня 1887» під час аварії потяга).

У лютому 1930 року Іванівську церкву було закрито, хрести і дзвони знято, а у приміщенні культової споруди розмістились військові склади 224-го стрілецького полку, що стояв у Прилуках. Знято було колокола й з триярусної дзвіниці, що стояла поруч. Найбільший колокол, який важив — 334 кг, більшовики відправили на переливання.[3]

Пізніше в церкві перебували рукавична фабрика, пожежна охорона, а з 1964 року — склад міського управління торгівлі.

1993 року напізруйнована Іванівська церква була передана віруючим православної церкви Московського патріархату.

У 19962001 роках Іванівська церква повністю відреставрована і 22 січня 2001 року освячена.

Галерея

Джерело

  1. Зведений каталог метричних книг, клірових відомостей та сповідних розписів (укр.). Центральний державний історичний архів України, м. Київ (ЦДІАК України).
  2. Зведений каталог метричних книг що зберігаються в державних архівах України т.10, кн..1, ст. 111, 541, 619 (укр.). Український науково-дослідницкий інститут архівної справи та документознавства.
  3. Прилуки — маленький Париж: особливості архітектури старовинного міста. chernigiv-future.com.ua (укр.). Процитовано 9 лютого 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.