Іллінецький краєзнавчий музей

Ілліне́цький краєзна́вчий музе́й краєзнавчий музей у місті Іллінцях Вінницької області; культурно-просвітницький осередок району, одна з візитівок міста.

Іллінецький краєзнавчий музей
Іллінецький краєзнавчий музей, липень 2020 року
Розташування  Україна м. Іллінці (Вінницька область)
Адреса пл. Червона, буд. 17[1]
Засновано 1967
Відкрито 2017
Фонд 338 предметів (застарілі дані)[2]
Директор Т. В. Приймак[3]

Заклад підпорядкований місту, є комунальним закладом культури[4].

Міститься у окремому приміщенні на території місцевого спортивно-оздоровчого комплексу, поруч зі стадіоном «Колос» й розташований за адресою:

пл. Червона, буд. 17, м. Іллінці (Вінницька область) — 22 700.

Директор музею — Тамара Вікторівна Приймак (станом на липень 2020 року).

З історії закладу

Краєзнавчий музей в Іллінцях було відкрито ще 1967 року. На той час він розміщувався у приміщенні Свято-Воскресенського собору.

Значний внесок у створення закладу й наповнення музейної експозицій здійснив Дмитро Трохимович Горбовський, який тривалий час власне і очолював музей.

Починаючи від 1971 року заклад мав статус народного[2].

З початком і реалізацією відновлювальних робіт у Свято-Воскресенському соборі для передачі храму релігійній громаді (1992), музей неодноразово змінював місце розташування, зокрема у 1992–96 роках розташовувався у приміщенні колишньої ощадкаси[2], а згодом експонати зберігали в підвалі центральної районної бібліотеки, через що велику частину їх було втрачено[5].

Від 2000-х питання про відновлення музейно-краєзнавчого осередку в Іллінцях не лише постало гостро, а й почало вирішуватись. Влада з громадою спільно працювали над створенням та відновленням закладу і його фондів. Складний і комплексний процес, що включав, крім іншого реконструкцію обраної під музей будівлі, роботи з внутрішнього дизайну й впорядкування, підбору і розміщення експонатів тривав декілька років.

8 травня 2017 року, напередодні Дня музеїв, відбулося урочисте відкриття Іллінецького краєзнавчого музею, на котрому виступали з вітальними словами міський голова Іллінців Володимир Ящук, заступник голови районної держадміністрації Валентина Поїзд, голова районної ради Сергій Загороднюк, завідувач науково-методичного відділу Вінницького обласного краєзнавчого музею Марина Кошельник, науковий співробітник Юлія Бабій, представники громадськості міста та району, перша (після відновлення) очільниця музею Вікторія Настич[5].

Експозиція

Експозиція Іллінецького краєзнавчого музею розміщена у п'яти залах:

  1. виставкова — тут експонуються картини місцевих художників В. М. Когут, А. М. Херовимчука, А. В. Шмигори, І. Білаша.
  2. етнографічна — у ній знаходяться предмети побуту та домашнього вжитку XVII—XX століть, зокрема вишиті рушники та старовинні сорочки, чимало жіночих хусток, різноманітні керамічні вироби і посуд, також самоткані килими, вишиванки та вишиті подушки;
  3. природнича — для ознайомлення з природою та археологічними знахідками регіону;
  4. зала бойової слави — охоплює історичні періоди від козацької доби і XX століття (Перша та Друга світові війни, війна в Афганістані) до сьогодення (АТО);
  5. колекційна — демонструє зібрання музичних інструментів, посуду, кераміки, нумізматики тощо[5].

Особливості розташування

Розміщення краєзнавчого музею фактично на території муніципального стадіону для України є унікальним.[джерело?]

Примітки

Джерела та посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.