Ірша

Опис

Довжина 136 км, площа басейну 3070 км².[1] Глибина річища від 30 см до 4,5 м. Живлення снігове й дощове. Вода використовується для промислового і побутового водопостачання, а також зрошування.

Розташування

Ірша в Малині.

Ірша бере початок на південь від села Івановичі. У Тетерів впадає неподалік від села Заруддя. На Ірші розташовано населені пункти Хорошів, Нова Борова, Іршанськ, Малин.

У басейні річки в давнину видобувалися залізні руди, з яких на місцевих руднях виплавляли метал (про що і досі нагадують назви сіл); розміщується Іршанський титанорудний район; розроблено численні кар'єри по видобутку гранітів; споруджено декілька водосховищ — Іршанське, Дворищанське та найбільше з них — Малинське. Вода з Малинського водосховища надходить у водогін міста, використовується для технологічних потреб паперової фабрики та інших підприємств.

Притоки

Походження назви

За україністом Ю. Шевельовим назва виводиться від кореня, спорідненого до слова «рух» (загальносл. *rouxo-) з нульовим ступенем голосного в загальносл. праформі *ruxĭa < праслав *rus-, в значенні «рух, рухатися, текти». Згідно з цим старіший варіант назви ймовірно був *Ръша, що далі набув протетичного голосного і-, тобто ставши Ірша.

Див. також

  • 216451 Ірша — астероїд, названий ім'ям річки.

Примітки

  1. Історико-географічний словник Малинщини (html Архівовано 18 жовтня 2012 у Wayback Machine., pdf)

Література

  • Тече річка невеличка / Василь Гай // Малинські новини. - 2013. - N 49. - С. 5 : фото.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.