Ісмагілов Саїд Валерійович

Шейх Саїд Ісмагілов (Ісмагілов Сергій Валерійович) муфтій Духовного управління мусульман України «Умма»[1], один з мусульманських духовних лідерів України, Президент ВГО «Український центр ісламознавчих досліджень», Голова мусульманської громади «Нур» міста Донецька, член Донецької міської громадської організації «Аль-Амаль». Український вчений-ісламознавець, член Донецького обласного осередку Української асоціації релігієзнавців (УАР), член Правління Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків[2], член Ради церков і релігійних організацій Донецької області, викладач богословських та релігієзнавчих дисциплін Українського ісламського університету (2001—2002), відомий громадський діяч.

Ісмагілов Сергій Валерійович
Псевдо Саїд Ісмагілов
Народився 9 серпня 1978(1978-08-09) (43 роки)
Донецьк, Українська РСР, СРСР
Громадянство  Україна
Національність татарин
Місце проживання Київ
Діяльність релігійний діяч
Відомий завдяки громадський діяч
Alma mater Московський вищий духовний ісламський коледж (МВДІК), Державний університет інформатики і штучного інтелекту (ДУІіШІ, Донецьк)
Посада Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма»
Конфесія іслам
Батько Ісмагілов Валерій
Мати Ісмагілова Раїса
Сайт umma.in.ua/?page_id=1845

Вважає своїм головним завданням виховувати мусульман України як невіддільну частину українського суспільства[3].

Основні біографічні дані

Народився 9 серпня 1978 року у місті Донецьк. Одружений, має сина.

Освіта

У 1985 році пішов у середню школу № 60 міста Донецька.

У 1993 році вступив до Донецького політехнічного технікуму на факультет технічної механіки, який закінчив в 1997 році.

Вищу релігійну освіту отримав на теологічному факультеті Московського вищого духовного ісламського коледжу (нині — Московський ісламський університет), який з відзнакою закінчив у 2001 році, отримавши звання імам-хатиб.

Володіє 4 мовами: українська, російська, татарська, арабська.

У 2002 році вступає на факультет філософії і релігієзнавства Донецького державного інституту штучного інтелекту. З жовтня 2007 року ДонДІШІ отримує 4 рівень акредитації і стає Державним університетом інформатики і штучного інтелекту, який Саїд успішно закінчує в 2007 році і як наслідок має два дипломи: 1) Диплома бакалавра філософії, 2) Диплом магістра релігієзнавства.

Релігійна і громадська діяльність

Муфтій ДУМУ «Умма» Шейх Саїд Ісмагілов (7 жовтня 2009)

Шейх Саїд Ісмагілов є послідовником сунітської гілки ісламу і прихильник ідеї аль-васатия, що означає поміркованість, збалансовану середину, відмову від крайнощів та радикалізму[4]. Виступає за здоровий міжрелігійний діалог та толерантність в суспільстві[5].

Рік 2002

З 2002 р. Саїд стає імамом Донецької мусульманської громади «Дуслик». Перебував на цій посаді до початку 2009 року. До цього він вже був на посаді імама в місті Шахтарськ (Донецька область).

Рік 2009

З 2009 р. є постійним членом «Ради Духовних Управлінь мусульман України».

25 січня 2009 р. в Києві був обраний муфтієм Духовного управління мусульман України «Умма», яке було зареєстровано Державним комітетом України у справах національностей та релігій наказом № 79 від 11 вересня 2008 року.

Рік 2011

З 2011 р. — входить до складу робочої групи вчених, яка працює над канонічним перекладом Священного Корану на українську мову.

Рік 2012

У 2012 р. — втретє переобраний на посаду муфтія ДУМУ «Умма».

Рік 2013

Саїд Ісмагілов на донецькому проукраїнському мітингу біля пам'ятника Тарасу Шевченку 24 листопада 2013 р.

З листопада 2013 року був активним учасником подій «Революції гідності» новітньої історії України, беручи участь безпосередньо як громадянин України у публічних заходах, мітингах, демонстраціях тощо, а також висловлював свою думку на підтримку та захист протестувальників як публічна особа і духовний лідер мусульман України[6].

Рік 2014

Під час кривавих подій на Майдані 20 лютого 2014 року (розстрілу людей) дає інтерв'ю на Громадському. ТБ, де говорить про гріх братовбивства, а також про те, що представники всіх конфесій, в тому числі і мусульмани, моляться за мир в Україні й закликають зупинити кровопролиття[7]. А вже 21 лютого на п'ятничній проповіді в Ісламському культурному центрі, що була присвячена цінності людського життя, муфтій ДУМУ «Умма» Саїд Ісмагілов звернувся до вірян зі словами[8]. :

“Сьогодні, у цей тяжкій для всієї України період, коли гинуть люди й проливається кров, коли нушу країну намагаються розірвати на куски, ми хотіли б на проповіді поговорити про цінність та важливість людського життя. Життя, яким всіх нас наділив Всевишній Аллаг і вона є недоторканою”

Також в тексті звернення до громадян і політиків від імені ДУМУ «Умма» виказує підтримку комюніке, що було прийняте 22 січня 2014 р. Всеукраїнською радою церков і релігійних організацій на екстреному засіданні, в якому учасники «закликали до негайного припинення кровопролиття, засуджують використання церков і релігійних організацій у політичних маніпуляціях, а також просять про термінову зустріч з Президентом України та лідерами опозиції», — говориться в тексті звернення[4]. У наступному зверненні до мусульман України та всього українського народу каже про народження нового українського суспільства і ті проблеми та труднощі, які постануть на шляху його творення. Далі муфтій стверджує, що мусульмани України — невіддільна і важлива частина українського суспільства і від імені ДУМУ «Умма» закликає "всіх мусульман нашої країни активно долучитися до процесів створення нової України, у якій буде подолано корупцію і безвідповідальність влади, держави, у якій переможуть принципи гуманізму[9].

Реакція на анексію Криму

У зв'язку з погіршенням ситуації на Кримському півострові 7 березня в мечетях та ісламських культурних центрах Духовного управління мусульман України «Умма» відбулися молитви за мусульман Криму, а муфтій Саїд Ісмагілов виказав стурбованість з цього приводу і зазначив, що для мусульман України вкрай стурбовані військовою інтервенцією на півдні України[10]. Разом з іншими релігійними діячами Донбасу 15 березня 2014 року бере участь у пресконференції Ради церков і релігійних організацій Донецької обл. (членом якої є ДУМУ «УММА»), на якій було зачитано текст Звернення до українського народу з приводу подій, що відбуваються в країні. В цьому документі було визначено дії сусідньої держави як міжнародний злочин проти людяності, прав і свобод українського народу та пролунав заклик до молитви за мир, спокій, цілісність і єдність нашої країни[11]. Після подій на Майдані, під час анексії Криму посилює свою громадську та проповідницьку діяльність. Виступає проти анексії Криму Російською Федерацією. Вважає, що становище мусульман у Росії гірше, ніж в Україні[12], а російські ЗМІ — головні винуватці війни в Донбасі[13]. В одному зі своїх звернень Муфтій навів низку прикладів того, яку свободу і розвиток має іслам в Україні, та звертається до мусульман у світі не посилати в Україну військових найманців[14].

 1. Муфтій Саїд Ісмагілов: «Ми підтримуємо своїх одновірців у Криму» (від 2014_06_26):http://umma.in.ua/?p=1726
 2. Муфтий ДУМУ «Умма» Саид Исмагилов: «Испытания, выпавшие крымским татарам, должны их сплотить и возвратить к вере» (від 2014_03_27): https://web.archive.org/web/20141103042320/http://islam.in.ua/4/rus/full_articles/8129/visibletype/1/index.html

Під час подій на Сході України

Довгий час залишався в Донецьку та Маріуполі під час розв'язання війни проти України сусідньою державою (Росією) на Сході України, де постійно висвітлював події[13][15].

В інтерв'ю «Голос Америки» від 20 травня 2014 р. каже про те, що головна причина з якої мусульмани підтримують Україну в тому, що це забезпечує їм більше прав та свобод, ніж в їх одновірців у Росії. Також він висловив побоювання, що відокремлення від України та збільшення впливу Росії може означати для багатьох релігійних етнічних меншин погіршення положення[16].

Разом з представниками інших релігій, бере активну участь у визволенні з полону греко-католицького священника о. Тихона (Кульбаки)[17]. Був активним учасником Міжконфесійного молитовного марафону «За мир і єдність в України» (м. Донецьк), що бере свій початок з 4 березня 2014 та численних мітингів за мир, які проходили в Донецьку навесні 2014 року[18].

 1. Виступ на Живому. ТБ[19]
 2. Мусульмани в сьогоднішній Україні (від 2014_05_07): http://umma.in.ua/?p=1520
 3. Звернення муфтія ДУМУ «Умма» на телеканалі «Донбас» (відео) (від 2014_05_23):http://umma.in.ua/?p=1597
 4. Саїд Ісмагілов: «Допоможіть захисникам нашої Батьківщини — здайте кров!» (від 2014_06_12):http://umma.in.ua/?p=1675

Рік 2015

У зверненні щодо подій у Франції 7 січня 2015 року висловив співчуття родичам усіх загиблих журналістів журналу Charlie Hebdo в Парижі. Далі у заяві йдеться:

Незважаючи на те, що журнал публікував карикатури на пророка Мухаммада (мир йому!), що, безсумнівно, ображає релігійні почуття мусульман, такі питання повинні вирішуватися цивілізованим способом у правовому полі кожної конкретної країни. Господь їм суддя. Іслам не дозволяє влаштовувати насильство, вбивства і беззаконня, тому сьогоднішній злочин став шоком для всього європейського мусульманського співтовариства. Ми не знаємо,чи були злочинці мусульманами, чи ні, пов'язано це з карикатурами, чи пов'язано з зовнішньополітичною позицією Франції, але нам дуже неприємно, що в черговий раз звинувачують Іслам і мусульман. Навіть якщо виявиться, що злочинці вважають себе мусульманами, ми — мусульмани Європи засуджуємо такі дії.

Далі, він як муфтій мусульман країни, прохає не слідувати закликам тих, хто пропонує у всіх країнах публікувати карикатури на пророка Мухаммада, особливо в Україні, де взаєморозуміння і дружба між українцями є дуже важливою на тлі війни проти нашої країни і вважає не випадковим в цьому контексті заклик Ходорковського до публікації карикатур на пророка. Також висловлює прохання до журналістів бути коректними і через злочин окремих осіб не розпалювати образи всередині країни та готовність пояснити позицію ісламу і відповісти на питання.[20]

Рік 2017

Діяльність в основному присвячена консолідації мусульман України, розвіювання негативних міфів про Іслам і мусульман. Бере участь в міжкультурному та міжконфесійному діалозі, є одним з ініціаторів створення служби імамів-капеланів у ЗСУ.

 1. Про українських мусульман в окупації, про відмінності між мусульманами Західної і Центральної Європи, світовому тренді ісламофобії, антимусульманської політиці Кремля і про те, чому іслам в Росії знаходиться під контролем ФСБ[21]
 2. Шейх Саїд: З ім'ям Аллаха захищати свою землю - це святий обов'язок українських мусульман[22]

Рік 2018

У червні записав відеозвернення на підтримку ув'язненого у Росії українського режисера Олега Сенцова[23]

Політична діяльність

Брав участь у позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, як кандидат у народні депутати України від політичної партії Всеукраїнське політичне об'єднання «Україна — єдина країна», у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. Був четвертим в списку партії.[24].

Наукова діяльність

У період 2001—2002 р. викладав богословські та релігієзнавчі дисципліни в Українському ісламському університеті (Донецьк). Викладав релігієзнавчі дисципліни в ДонДІШІ. Учасник багатьох вітчизняних і міжнародних науково-практичних конференцій.

2013 р. разом з іншими науковцями створив ВГО «Український центр ісламознавчих досліджень» і був обраний його Президентом.

На конференції «Третій світ у контексті цивілізаційних вимірів розвитку та глобальних викликів XXI ст.» висловив думку про те, що недовіра в світі до ісламських політичних проектів викликана тим, що жодному власне ісламському політичному проєкту не дали змогу реалізуватися[25].

Бібліографія наукових статей

 1. Ісмагілов С. В. Основні та додаткові джерела шаріату в ісламі // Наука. Релігія. Суспільство. — Донецьк, 2008. — № 4. — С.146-158.
 2. Исмагилов С. В. Античная философия в арабо-мусульманском мире // Межэтнические и межконфессиональные отношения в Крыму: проблемы и их решение. Сборник научных работ. — Симферополь, 2009. С.56-63.
 3. Ісмагілов С. В. Особливості правової моделі ханафітського мазгабу // Українське релігієзнавство. — Київ, 2010. — Спецвипуск 2010-1.- С.35-43.
 4. Шевченко А. І., Ісмагілов С. В. Особливості віровчення шиїтів-імамітів // Наука. Релігія. Суспільство. — Донецьк, 2010. — № 2.
 5. Шевченко А. І., Ісмагілов С. В. Акіда в сунітській та шиїтській традиціях: теологічні розбіжності // Наука. Релігія. Суспільство. — Донецьк, 2010. — № 4.
 6. Исмагилов С. В., Исмагилова И. Х. Искусство арабской каллиграфии // Всесвітня література та культура. — Київ, 2009. — № 9. С.12-13.
 7. Исмагилов С. В. Феномен временного брака в шариате // Матеріали доповідей та виступів Міжнародної наукової конференції «Дні науки філософського факультету — 2008». — К., 2008. С. 106—107.
 8. Исмагилов С. В. Феномен мутазилитского калама в исламе // Матеріали доповідей II Міжнародної науково-практичної конференції молодих учених, аспірантів, студентів «Сучасна інформаційна Україна: інформатика, економіка, філософія». — Донецьк, 2008.- С. 133—137.
 9. Исмагилов С. В. Шиитское учение об имамате // Матеріали ХХIII Міжнародної науково-практичної конференції «Роль науки, релігії та суспільства у формуванні моральної особистості». — Донецьк, 2008. — С.117-119.
 10. Исмагилов С. В. Особенности вероучения «крайних» шиитов // Матеріали ХХІV Міжнародної науково — практичної конференції «Роль науки, релігії та суспільства у формуванні моральної особистості». — Донецьк, 2008. — С. 87-89.
 11. Ісмагілов С. В. Мазхаби в шиїзмі // Матеріали доповідей та виступів Міжнародної наукової конференції «Дні науки філософського факультету — 2009». — К.: ВПК «Київський університет», 2009. — С.33-34.
 12. Исмагилов С. В. Заидитский мазхаб в шиизме // Матеріали доповідей III Міжнародної науково-практичної конференції молодих учених, аспірантів, студентів «Сучасна інформаційна Україна: інформатика, економіка, філософія». — Донецьк, 2009.- С. 365—368.
 13. Исмагилов С. В. Ашура в шиитской традиции // Матеріали ХХV Міжнародної науково-практичної конференції «Роль науки, релігії та суспільства у формуванні моральної особистості». — Донецьк, 2009. — С.158-159.
 14. Исмагилов С. В. Вероучение шиитов-имамитов // Матеріали ХХVI Міжнародної науково-практичної конференції «Роль науки, релігії та суспільства у формуванні моральної особистості». — Донецьк, 2009. — С.200-202.
 15. Ісмагілов С. В. Теологічні засади шиїтів-імамітів // Матеріали VI Міжнародной науково-практична конференції молодих учених, аспірантів, студентів, Донецьк, 2010. — С.295-297.
 16. Исмагилов С. В. Образ муфтия в исламе // Матеріали ХХVIII Міжнародної науково-практичної конференції «Роль науки, релігії та суспільства у формуванні моральної особистості». — Донецьк, 2010. — С.135-137.

Примітки

 1. Муфтій ДУМУ "Умма". Офіційний сайт Духовного управління мусульман України "Умма". ДУМУ "Умма". Процитовано 1.11.2014.
 2. Правління і команда. офіційний сайт. Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків. Процитовано 3 листопада 2014.
 3. Безрук, Татьяна (26.11.2015). Муфтий мусульман Украины: Моя главная цель – воспитать мусульман Украины как неотъемлемую часть украинского общества. http://life.pravda.com.ua. Українська правда. Процитовано 30.11.2015.
 4. Ісмагілов, Саїд. Актуальність аль-васатиї як базового принципу Ісламу. Іслам в Україні. Процитовано 3.11.2014.
 5. Дивіться:
 6. Див.:
 7. Муфтій ДУМУ "Умма" на Громадському.ТБ. youtube.com. hromadske.tv. 20.02.14. Процитовано 24.11.2014.
 8. Див.:
 9. Звернення до мусульман України і всього українського народу. umma.in.ua. ДУМУ "Умма". 27.02.2014. Процитовано 17.12.2014.
 10. За мир і спокій на Кримському півострові. umma.in.ua. Духовне управління мусульман України "Умма". 8 березня 2014. Процитовано 17 грудня 2014.
 11. Релігійні діячі Донбасу закликають молитися за мир і неподільність України. http://risu.org.ua/. РІСУ. 15 березня 2014. Процитовано 12 грудня 2014.
 12. Муфтій Саїд Ісмагілов: Становище мусульман в Україні краще, ніж в РФ. Тиждень.ua. Український тиждень. 4 квітня 2014. Процитовано 4 листопада 2014.
 13. Лелич, Милан (28 серпня 2014). Донецкий муфтий Саид Исмагилов: Российские СМИ – главные виновники войны в Донбассе. http://focus.ua/. Процитовано 4 листопада 2014.
 14. МУФТИЙ САИД ИСМАГИЛОВ ПРОСИТ МУСУЛЬМАН НЕ ПОСЫЛАТЬ В УКРАИНУ «СОЛДАТ УДАЧИ». http://risu.org.ua/. 4 червня 2014. Процитовано 4 листопада 2014.
 15. Саид Исмагилов: в Симферополе штурмуют здание Меджлиса. http://veroyatno.com.ua/. 16 вересня 2014. Архів оригіналу за 4 листопада 2014. Процитовано 4 листопада 2014.
 16. Patrick Wells (20 may 2014). Donetsk Minorities Fear Intolerance from Increased Russian Influence (англ.). Voice of America. Архів оригіналу за 5 лютого 2015. Процитовано 5 лютого 2015.
 17. ДОНЕЦЬКИЙ СВЯЩЕНИК УГКЦ ЗНАЙШОВСЯ – ВІН У ЗАСТІНКАХ РОСІЙСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ АРМІЇ. http://risu.org.ua/. Релігійно-інформаційна служба України. 8 липня 2014. Процитовано 19 листопада 2014.
 18. Мусульмани Південного Сходу України за єдність країни (відео). http://umma.in.ua/. Духовне управління мусульман України "Умма". 28 квітня 2014. Процитовано 19 листопада 2014.
 19. Муфтій Саїд Ісмагілов: кримські татари та мусульмани свідомо обирають Україну. http://zhyve.tv/. 6 жовтня 2014. Процитовано 4 листопада 2014.
 20. Див.:
 21. Шейх Саид Исмагилов: Террористы бывают любого вероисповедания. К примеру, "Русская православная армия" на Донбассе… Но никто никогда не использовал термин "православный террорист" (рос.). Процитовано 20 вересня 2017.
 22. Шейх Саід: З ім'ям Аллаха захищати свою землю - це святий обов'язок українських мусульман. 5 канал (uk-UA). Процитовано 20 вересня 2017.
 23. https://www.youtube.com/watch?v=DbH0aLnooYE
 24. Дивіться:
 25. Дивіться:
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.