Муфтій

Му́фтій (араб. مفتى muftī, похідне від афта — «висловлювати думку») — 1) мусульманський богослов-правознавець, якому надано право давати фетву з різних релігійно-юридичних питань, спираючись на прецеденти з практики каді. Нині в кожному мусульманському духовенстві є головний муфтій, який має і велику владу і дає рішення як з державних, так і власне з релігійних питань[1]. 2) Вища духовна особа у мусульман-сунітів, уповноважена приймати рішення (фетви) з питань застосування шаріату. В країнах де іслам є державною релігією, муфтій призначається урядом[2]. Також титул представника вищого мусульманського духівництва, що відповідає у християнстві титулу єпископа.

Турецький муфтій, малюнок 17 століття іспанського художника
Частина серії статей на тему:
Іслам
Аллах
Аллах
ЄдинобожністьІсторіяТермінологія
Шаблони • Категорія • Портал

Спочатку, до 1517 року, вищою духовною особою мусульман уважалися халіфи, а після того як з 1517 року титул халіфа стали носити османські султани, вони почали призначати своїх заступників по духовних питаннях із правом видання фетв. Першим муфтієм був Кемаль-паша.

Наразі в Україні існує 6 муфтіятів, тобто 6 мусульманських організацій, які мають власного муфтія як вченого чий авторитет вони визнають. Найбільш відомими муфтіями в Україні є Шейх Саід Ісмагілов, Шейх Ахмед Тамім, Еміралі Аблаєв.

Примітки

  1. Релігієзнавчий словник / За ред. проф. А.Колодного і Б.Лобовика. — Четверта хвиля, 1996. — С. 206. — ISBN 966-529-005-3.
  2. Шевченко В.М. Словник-довідник з релігієзнавства. — Київ : Наукова думка, 2004. — С. 238. — (Словники України) — 5000 прим. — ISBN 966-00-0757-4.

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.