Істрійська жупанія

І́стрійська жупа́нія (хорв. Istarska županija, італ. Regione Istriana) жупанія на заході Хорватії. Включає в себе більшість півострова Істрія на Адріатичному морі.

Істрійська жупанія
хорв. Istarska županija
  жупанія  

Прапор

Герб
Адміністративний центр Пазин
Уряд
 - Жупан Вальтер Флего (ДАІ)
Площа
 - Повна 2820 км²
Населення (2001)
 - Усього 206 344
 - Густота 73,2/км²
Телефонний код(и) 052
Вебсайт: http://www.istra-istria.hr/
Розташування жупанії в межах Хорватії
Розташування жупанії в межах Хорватії
Захід сонця в м. Ровінь
Пляжі Пули
Вулиця м. Хум
Вершина гори Учка
Узбережжя Істрії
Умаґ
Пазин
Фажана

Загальні відомості

Адміністративний центр і місцеперебування органу представницької влади жупанії (скупщини) — місто Пазин. Уряд жупанії знаходиться в місті Пула. Урочисті засідання скупщини жупанії проходять, як правило, у будівлі колишнього істрійського ландтагу в Поречі.

Офіційна мова хорватська, у ряді населених пунктів (головним чином на узбережжі) офіційний статус має італійська. Дві рідкісні мови істророманська та істрорумунська перебувають на межі вимирання.

Географія

Жупанія Істрія розташована на півострові Істрія між Трієстською затокою і затокою Кварнер. Це найзахідніша частина Республіки Хорватія. На півночі жупанія межує зі Словенією, на північному сході з Приморсько-Ґоранскою жупанією.

Жупанія має берегову лінію 445 км, що становить разом з островами територію площею 539,9 км². Прибережні береги порослі кам'яним дубом і суничними деревами. Ліси, переважно дубові та соснові, покривають третину території жупанії. Вони, у поєднанні з морським повітрям, створюють особливий цілющий клімат півострова.

Найвища точка Істрії — гора Учка (1396 м).

Клімат

На захищеній з півночі хребтами Альп території жупанії дуже м'який середземноморський клімат, гранична температура літа — 24ºС в серпні, гранична температура взимку — 5ºС у січні. Повітря вологе, особливо в приморських містах Пореч, Врсар, Ровінь, Пула та інших. Температура вища 10 °C тримається більш ніж 240 днів у році. Сильна спека (вище 30 °C) триває близько трьох тижнів.

Переважання вітрів: взимку — холодний північний бора, влітку — південний сіроко, який приносить дощ.

Адміністративний поділ

Жупанію поділено на 10 міст і 31 громаду.

Міста:

Громади:

Найбільша міська агломерація Пула має населення 82 000 жителів. Інші великі міста Пореч, Ровінь, Пазин, Лабін, Новіград, Умаґ, Бузет , Бує, Воднян. Близько 70,7% населення живе в містах.

Саме тут розташоване найменше місто у світі Хум, з населенням 22 людини (три сім'ї), яке занесено до Книги рекордів Гінесса.

Населення

На території жупанії проживає понад 250 000 жителів, що становить 4,65% населення країни. Згідно з переписом населення 2001 року переважну більшість населення становлять хорвати. В цілому, національний склад жупанії розподілився таким чином:

нація чисельність відсоток
хорвати 148 328 71,88%
італійці 14 284 6,92%
серби 6 613 3,20%
боснійці 3 077 1,49%
албанці 2 032 0,98%
словенці 2 020 0,98%
істрійці* 8 865 4,30%

* Форма етнічного самовизначення певної частини населення Істрії.

Історія

Економіка

Рівнинні території жупанії використовуються під сільське господарство (вирощування зернових та овочів). Ближче до моря — виноградарство, вирощення олив та інжиру. Сільське господарство, виробництво екологічно чистої продукції та високоякісних вин є пріоритетом сільськогосподарського сектору Істрії.

Добре розвинені обробна промисловість, рибальство, виробництво будматеріалів (вапна, цементу, цегли й каменю), торгівля і транспорт.

Найрозвиненіші галузі промисловості: суднобудування (у 70-х роках суднобудівний завод Уляніка випускав найбільші у світі кораблі, наприклад «Berge Adria»), металообробка, лісова і меблева промисловість, виробництво пластмас, автозапчастин, електроприладів та побутової техніки, текстильна і тютюнова промисловість.

За економічними показниками лідирують обробна промисловість, туризм і торгівля.

Туризм

Півострів Істрія є одним з популярних туристичних регіонів Хорватії завдяки своїй багатій історії, безлічі пам'яток архітектури, найчистішому морю і прекрасним можливостям для відпочинку. Сприятливий клімат півострова, обумовлений поєднанням хвойних і листяних дерев, чудово підходить людям, які страждають на захворювання дихальної системи.

Літній туристський сезон триває з травня по жовтень і приваблює в ці місця багато відпочивальників.

Економічний і туристичний центр Пула, розташований на узбережжі. Основні приморські міста-курорти: Умаґ, Пореч, Ровінь, Пула, Медулін, Рабац, Ловран, Новіград.

Найвідомішими материковими містами є Мотовун і Грожнян.

Пляжі здебільшого кам'яні, але зустрічаються і галькові, завдяки чому море тут прозоре і чисте. Особливої уваги заслуговує унікальна чистота істрійського узбережжя. З кожним роком кількість «блакитних прапорів» ЮНЕСКО, якими відзначаються найчистіші пляжі, збільшується.

За основу місцевої кухні правлять делікатеси з морепродуктів.

Природні визначні пам'ятки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.