Орнітологія

Орнітоло́гія (грец. ὄρνιθος — птах і λόγος — наука) — наука про птахів, один з розділів зоології. Вивчає птахів, їхню ембріологію, морфологію, фізіологію, екологію, систематику і географічне розповсюдження.

Зоологія
Ця стаття є частиною тематичної серії статей із зоології
Категорія • Портал

Авіаційна орнітологія – розділ орнітології, що вивчає птахів, які становлять небезпеку для польотів повітряних суден.[1]

Історія

Термін «Орнітологія» введено італійським натуралістом У. Альдрованді в кінці XVI століття[джерело?].

Починаючи з 1884 року періодично проводяться Міжнародні орнітологічні конгреси.

Задачі орнітології

Основні завдання орнітології:

  • вивчення видової різноманітності і числа особин на території, що вивчається;
  • вивчення систематики, етології, фізіології і екології птахів, фенології птахів;
  • проблеми охорони рідкісних видів тощо.

Методи орнітологічних досліджень

Кільцювання пташеняти мартина звичайного (Chroicocephalus ridibundus з родини Мартинові Laridae). Працює орнітолог, науковий співробітник Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена Національної академії наук України.
Сонограми фрагментів пісень соловейків звичайного та південного дають можливість надійно розрізнити ці два види за голосом

Дослідження проводяться різними способами.

Орнітологічні спостереження

Найпростіший вид орнітологічних досліджень спостереження.
Орнітологічні спостереження (англ. birdwatching) — спостереження за птахами, які виконуються визначеним авіаційним персоналом з метою своєчасного виявлення птахів на контрольованій ним території (частині повітряного простору) та оцінки їх потенційної небезпеки для польотів повітряних суден.
Візуальні орнітологічні спостереження виконуються з метою оперативної оцінки орнітологічної обстановки та є основним джерелом інформації про чисельність, видовий склад, характер поведінки та співвідношення місцевих та мігруючих птахів у районі аеродрому (полігона).

Будівля для прихованого спостереження за птахами на березі озера Довгого в Національному природному парку «Олешківські піски».

Візуальні орнітологічні спостереження на аеродромі поділяються на:

  1. регулярні (постійні) орнітологічні спостереження, які паралельно з метеорологічними спостереженнями на аеродромі у світлий час доби незалежно від виконання польотів;
  2. епізодичні (оперативні) орнітологічні спостереження, які виконуються під час польотів;
  3. епізодичні орнітологічні спостереження у темний час доби, які виконуються разом з метеорологічними спостереженнями на аеродромі;
  4. спеціальні орнітологічні спостереження, які виконуються в період орнітологічного обстеження протягом 2 годин після світанку, 1 години опівдні і 2 годин до заходу сонця.

Також виконуються орнітологічні спостереження:

  • аеровізуальні (з борту повітряного судна у польоті) під час повітряної розвідки погоди в світлий час доби по установлених маршрутах з урахуванням як орнітологічної обстановки, так і метеорологічних умов;
  • радіолокаційні — на аеродромі одночасно з радіолокаційною розвідкою погоди.[1]

Вивчення міграції птахів здійснюють методом кільцювання птахів. Для цього птахів відловлюють спеціальними сітками, одягають кільця і відпускають.

Орнітологічні журнали

У світі видається понад 100 спеціалізованих наукових орнітологічних журналів. Серед них найвідомішими є:

Українськими орнітологічними журналами є:

  • Беркут[2]
  • Бранта (Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции)[3]

Відомі українські орнітологи

Дослідники XIX ст.:

Дослідники першої половини ХХ ст.:

Дослідники другої половини ХХ ст.:

Сучасні дослідники:

Примітки

Посилання

Література

  • Західно-Українська орнітологічна станція: напрями і результати діяльності : зб. пр. / Зах.-Укр. орнітол. станція ; ред.: І. Шидловський [та ін.]. - Л. : Євросвіт, 2002. - 90 с.: іл. - Бібліогр.: с. 82-87. - ISBN 966-7343-38-3
  • Пізнай і полюби : довідник юного орнітолога / Я. Т. Левчук. - К. : Веселка, 1995. - 79 с.:іл. - ISBN 5-301-01749-7
  • Труфанов Г. Цікава орнітологія. К: Веселка, 1983.
  • Экологическая орнитология: учебное пособие для академического бакалавриата / Л. Г. Вартапетов. — М.: Издательство Юрайт, 2018. — 170 с.
  • Ильичев В. Д., Карташев Н. Н., Шилов И. А. Общая орнитология: Учебник для студ. биол. спец. ун-тов. – М.: Высшая школа, 1982. – 464 с.
  • Шульпин Л-М. Орнитология. Л., 1940.
  • Bezzel Е. Ornithologie. Stuttgart, 1977.
  • Dorst J. The life of birds. Ldn, 1974, v. I—II.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.