Автомобільна промисловість у Південній Кореї
Автомобільна промисловість Південної Кореї — галузь промисловості і економіки Південної Кореї.
За величиною виробництва займає 6-те місце в світі і 4-те місце в Азії (після Китаю, Японії та Індії). Частка автомобільної промисловості Південної Кореї становить більш ніж 5% світового виробництва, а корейські автомобілі широко відомі в Азії і Європі.
Річний обсяг внутрішнього виробництва вперше перевищив один мільйон одиниць в 1988 році, а в останні роки країна виробляє до 4,5 мільйона автотранспортних засобів на рік, з яких 1,5-2 мільйони експортується. Автопром Південної Кореї становить 9,4% всього обсягу доданої вартості, 8,3% всього експорту і забезпечує зайнятість 7,4% всієї робочої сили країни. Південнокорейські автомобілебудівні компанії активно працюють в світі, мають багато заводів за межами країни, а також реалізують ліцензії для національних автовиробників ряду країн.
Початок виробництва було покладено на початку 1960-х років, коли був прийнятий перший п'ятирічний економічний план. У той час як перші операції були просто складанням з деталей, які імпортувалися іноземними компаніями, сьогодні Південна Корея є однією з найбільш передових країн з виробництва автомобілів в світі. З 1990-х років автомобільна промисловість Південної Кореї стала однією з найважливіших галузей економіки, показуючи високі темпи зростання і великі обсяги виробництва, і виробляє цілий ряд моделей, демонструючи не тільки свої можливості з точки зору дизайну, продуктивності і технології, а й показуючи значний розвиток в цілому.
В країні п'ять основних підприємств, які виробляють автомобільну продукцію — Hyundai Motor, Kia Motors, GM Korea, SsangYong Motor Company та Renault Samsung Motors.
Історія
Ранні автомобілі
Перший автомобіль, що з'явився в Кореї в 1903 році був Rolls-Royce, який належав королю Коджону. Проте аж до 1945 року, коли відбулося звільнення від японської окупації, автомобіль в Південній Кореї так і залишався не просто розкішшю, але й чимось екзотичним: у країні налічувалося лише 7,200 легкових машин.
Перший корейський автомобіль, який тепер є одним з експонатів Музею незалежності, під назвою Sibal (Старт) був складений з деталей списаних американських машин в кустарній майстерні на околиці Сеула. У цій же майстерні були побудовані ще 3,000 автомобілів. Тут відбувався і ремонт цих авто, як кузовний ремонт, так і інші роботи. Пізніше відкрилися виробництва зі складання машин з деталей американських та італійських фірм — завозилися запчастини Chevrolet, з яких складалися готові автомобілі. Але їх якість була низькою, а кількість не могла покрити запитів республіки.
Розвиток автомобільної промисловості країни відбувався в чотири етапи:
- У період з 1962 по 1973 роки складалися автомобілі з імпортних комплектуючих;
- З 1974 року почалося становлення власної автомобільної промисловості;
- З 1983 року Південна Корея почала експорт машин і нарощувала масове виробництво;
- З 1998 року починається останній етап, який можна назвати етапом глобалізації.
Перший етап (з 1962 по 1973 роки)
У 1960 році компанія Shinjin Automobiles (Новий Початок) запустила Shinjin Publica в рамках угоди про технічне ліцензування з компанією Toyota. З метою розвитку автомобільної промисловості, уряд Кореї оголосв "Політику сприяння автомобільній промисловості" в 1962 році, а також закон про захист автомобільної промисловості. Іноземні автовиробники були відсторонені від діючих в Кореї, за винятком спільних підприємств з місцевими бізнес-структурами. Зусилля уряду сприяли залученню компаній, які були створені в інших сферах автомобільного бізнесу, а також створенню нових стартапів.
Три компанії були створені в 1962 році:
- Kyeongseong Precision Industry, яка змінила свою назву на Kia Industry і почала складання автомобілів співпрацюючи з Mazda з 1964 року;
- Ha Dong-Hwan Automobile Industry Co., яка була попередником SsangYong Motor Company;
- Saenara Automobile, яка була створена за технічного сприяння компанії Nissan Motor Co. і була першим автовиробником в Кореї оснащеним сучасним складальним виробництвом.
Asia Motors Company була заснована в 1965 році, а Hyundai Motor Company в 1968 році за технічного співробітництва з Ford Motor Company. Проте, всі ці компанії тоді лише складали автомомобілі, імпортуючи деталі від зарубіжних партнерів.
- Hyundai-Ford Cortina (1968–1970)
- KIA-Fiat 124 (1970–1975)
- Shinjin Corona 1500 (1966–1972)
- Hyundai-Ford Taunus (1969–1973)
- Shinjin Crown (1967–1968)
- GM Korea Rekord (1972–1978)
Другий етап (з 1974 по 1983 роки)
Справжній розвиток виробництва автомобілів почався після прямого втручання влади в 1974 році. У ті роки урядова стратегія ґрунтувалася на розвитку експорту і максимальну концентрацію капіталу. Керівництво країни давало обраним компаніям значні преференції, але за такі привілеї ті зобов'язані були виконувати будь-які «рекомендації» уряду. На роль фірм, які повинні були перерости в автомобільні гіганти були обрані 4 компанії: Shinjin Motors, Asia Motors, Hyundai Motors та Kia Motors. З часом на базі Shinjin Motors холдингом Daewoo і компанією General Motors було організовано спільне підприємство, яке перетворилося в Daewoo Motors, а Asia Motors злилася з Kia. Всі ці «обрані» компанії отримали політичну підтримку і доступ до пільгових кредитів. За це вони повинні були виконати поставлені завдання зі збільшення виробництва до 50,000 машин на рік на кожній фірмі і збільшити частку вітчизняних комплектуючих. Так до 1980 року комплектуючі, з яких складалися південнокорейські автомобілі, чи то запчастини Daewoo, чи запчастини до будь-якого іншого автомобіля мали складати не менш ніж 91% всіх запчастин.
Варто зазначити, що уряд, поставивши завдання перетворення Південної Кореї в експортера автомобілів, всіляко допомагав вітчизняним виробникам. Наприклад, був введений настільки високий тариф на ввезення іномарок, що це стало абсолютно невигідним. А в 1975 році було введено правило, згідно з яким ввезти іноземні комплектуючі можна було тільки після надання доказів про те, що аналогічну деталь неможливо виробити в Кореї. Такий протекціонізм приніс свої плоди, наприклад, запчастини Кіа до 1980 року вже на 95% вироблялися місцевими заводами. Завдання з випуску машин теж було виконано: в 1979 році в Кореї було вироблено 204,000 машин. Проте слід зазначити, що більшість корейських автомобілів в ті роки були всього лише копіями європейських, американських та японських розробок.
- Hyundai Pony (1975–1982)
- Kia Brisa (1974–1981)
- Saehan/Daewoo Maepsy (1977–1986)
- Hyundai-Ford Granada (1978–1986)
- KIA-Fiat 132 (1979–1981)
- Saehan/Daewoo Rekord (1978–1993)
Третій етап (з 1983 по 1998 роки)
Справжній прорив стався тоді, коли компанія Hyundai з малолітражкою Excel вийшла на американський автомобільний ринок, який завжди був найбільш конкурентним у світі. Excel не можна було назвати шедевром, але й призначалася вона для тих, кого цікавило прийнятне поєднання ціни та якості. Покупців цікавило те, що як сам автомобіль, так і запчастини Hyundai мали низьку для США ціну при порівняно високій якості. Секрет успіху корейських автомобілів і надалі будувався на орієнтації на масовий попит.
З 1970-х років аж до азійської кризи 1997 року корейський автопром безроздільно був захоплений трьома найбільшими компаніями: Kia Motors, Daewoo Motors та Hyundai Motors. У 1992 році General Motors викупив у Daewoo 50% акцій, таким чином ставши єдиним власником Daewoo Motors.
- Hyundai Sonata (1988–1993)
- Kia Capital (1989–1996)
- Daewoo Prince (1991–1997)
- Hyundai Sonata (1993–1998)
- Kia Credos (1995–2001)
- Daewoo Arcadia (1994–1999)
Четвертий етап (з 1998 року)
Внутрішньополітичні зміни 1988 року торкнулися стратегії розвитку автомобільних гігантів. Після того, як в Південній Кореї військові пішли з влади, в країні почалося зростання зарплат, яке поставило під загрозу головну конкурентну перевагу — наявність дешевої і при цьому кваліфікованої робочої сили. Почалася інвестиційна компанія зі створення складальних виробництв за кордоном. В основному такі виробництва відкривалися в розвиткових країнах: Польщі, Росії, Румунії, Україні, Узбекистані. Одночасно з цим корейські автогіганти почали відкривати власні представництва з продажу та ремонту машин по всьому світу. Відтоді діагностика автомобіля корейського виробництва, або будь-які ремонтні роботи можуть бути виконані на фірмових станціях технічного обслуговування в будь-якій точці світу.
У 1997 році азійська криза завдала серйозного удару по корейській автопромисловості. Kia, яка до цього постійно перебувала у «великій трійці», зробила заяву про своє банкрутство. Слідом за нею з подібними ж труднощами зіткнулися практично всі автомобілебудівники, за винятком лише Hyundai. Така ситуація виникла через борги по кредитах, узятих в більш сприятливі часи. Збанкрутіла Kia була викуплена Hyundai Motors, яка відокремилася від холдингу Hyundai в самостійну компанію.
Найбільш драматично ситуація склалася для Daewoo Motors. У 1999 році холдинг Daewoo був оголошений банкрутом і понад два роки уряд Південної Кореї не міг знайти покупця на автомобілебудівний підрозділ концерну, поки в 2002 році він не перейшов у власність General Motors. На місці прогорілої фірми була організована нова — GM Daewoo Auto & Technology Co., яка не тільки продовжила випуск колишніх, звичних для цієї марки, моделей, але й перенесла на його потужності (які знаходяться як в Кореї, так і в інших державах) виробництво автомобілів Chevrolet. На даний момент більшість машин цієї марки виробляються на заводах, власником яких є південнокорейська компанія.
- Hyundai Sonata (1998–2005)
- Kia Optima (2000–2005)
- Chevrolet Evanda (2000–2006)
- Hyundai Sonata (2014–2019)
- Kia Optima (2015–2020)
- Chevrolet Malibu (2016–...)
Виробники
Активні
Великі:
- Daelim Group
- Daelim Motor Company (мотоцикли)
- Daewoo Bus (автобуси)
- Doosan Group (будівельна техніка)
- GM Korea
- Hyundai Motor Group
- Genesis Motors
- Hyundai Motor Company
- Hyundai Mobis
- Hyundai Rotem
- Kia Motors
- KR Motors (мотоцикли)
- Renault Samsung Motors
- SsangYong Motor Company
- Tata Daewoo (комерційні автомобілі)
Малі:
- CT&T United
- Proto Motors
Неіснуючі
- Asia Motors
- Daewoo Motors
- Saehan Motors
- Samsung Commercial Vehicles
- Shinjin Motors
- Sibal
Обсяг виробництва за роками
Рік | Обсяг виробництва |
---|---|
1970 | 28,819 |
1980 | 123,135 |
1990 | 1,321,630 |
1995 | 2,526,400 |
2000 | 3,114,998 |
2005 | 3,699,350 |
2010 | 4,271,741 |
2011 | ,4,657,094 |
2012 | 4,561,766 |
2013 | 4,521,429 |
2014 | 4,524,932 |
2015 | 4,555,957 |
2016 | 4,228,509 |
2017 | 4,143,913 |
2018 | 4,028,834 |
2019 | 3,950,617 |
2020 | 3,506,774 |
Рік | Обсяг виробництва | 0—1 млн | 1—2 млн | 2—3 млн | 3—4 млн | 4—5 млн | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1970 | 28,819 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1980 | 123,135 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1990 | 1,321,630 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2000 | 3,114,998 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2005 | 3,699,350 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2006 | 3,840,102 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2007 | 4,086,308 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2008 | 3,806,682 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2009 | 3,512,916 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2010 | 4,271,941 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2011 | 4,657,094 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Див. також
Примітки
- OICA: Production Statistics
- Ward's: World Motor Vehicle Data 2007. Wards Communications, Southfield MI 2007, ISBN 0910589534
- RITA. Table 1-23: World Motor Vehicle Production, Selected Countries
- Production automobile mondiale par continent et pour les principaux pays constructeurs,1898 2011.xls Production automobile mondiale par continent et pour les principaux pays constructeurs, 1898-2011 (Tableau mde, contint, grds pays). Архів оригіналу за 5 квітня 2008. Процитовано 21 червня 2018.
- IMF Auto Report 2000
Посилання
- "Made in Korea", Brief History of Korean Automobiles
- Korean Automotive Industry in Transition, from DSpace at MIT
- ASIATalk Articles, including one on the Korean auto industry