Азас (заповідник)

Азас — державний природний заповідник, який розташований на північному сході Республіки Тива, Росія, в Тоджинський котловині, біля витоків Єнісею.

Азас державний природний заповідник
52°28′12″ пн. ш. 96°08′11″ сх. д.
Розташування:  Росія
Площа: 300390 га
Заснований: 11 січня 1985
Керівна
організація:
Міністерство природних ресурсів та екології Російської Федерації
Вебсторінка: zapovednik-azas.ru
Країна  Росія

 Азас у Вікісховищі

Історія

Заповідник було утворено 11 січня 1985 року, тоді його площа складала 337290 га. Він був створений з метою збереження та вивчення в природному стані типових та унікальних екологічних систем Тоджинської котловини та навколишніх гірських підйомів. Історія організації заповідника пов'язана з виявленням, вивченням та охороною місцевої популяції бобрів. Ще наприкінці ХІХ-початку ХХ століття відомі дослідники природи почали вивчати популяцію бобрів, які живуть у верхів'ях Єнісею. Вперше ідея створення бобрового заказника в Урянxайському краю була висловлена у 1914 році. У 1959 році було виділено новий підвид тварини бобер тувинський, який у 1983 році був занесений до Червоної книги РСФСР як підвид, що перебуває під загрозою зникнення. 1962 року у долині річки Азас створено Азаський бобровий заказник площею 7200 га. Однак це не зупинило загрози підвиду — у 1970 році зафіксовано різке скорочення підвиду до 35-40 особин, які жили на річці Азас. У січні 1985 року після тривалих узгоджень таки було створено перший у Тиві заповідник «Азас». Станом на 2016 рік територія заповідника протягнулась у широтному напрямку на 150 км при ширині 20-35 км та включає водозбірний басейн річки Азас, лівий берез річки Соруг та правий Баш-Хем. Центральна садиба розташована в селі Тоора-Хем.

Фауна

Фаяна заповідника типова для регіонів Алтай-Саянської гірської області. Вона нараховує 51 вид ссавців (з них 23 — червонокнижні). Найцікавіший з них — тувинськи бобер, який є ендеміком Тиви, основна його популяція на річці Азас перебуває під охороною заповідника. За час функціонування заказника та заповідника «Азас» її чисельність збільшилась втричі і стабілізувалась на рівні 70-80 особин в 19-22 поселеннях. Загалом у Тиві мешкає 100—120 особин тувинського бобра. Окрім того на території заповідника живуть марал, лось, бурий ведмідь, соболь, вовк. Окрім тувинського бобра у Червону книгу РФ включений північний олень (лісовий підвид). Загальний список орнітофауни включає 230 видів, з них гніздується 138, а врахуванням охоронної зони 254 види. Загалом є 20 рідкісних видів птахів, які внесені в Червону книгу Тиви (2002 р), з них 10 — в червону книгу РФ. Оптимальні умови для гніздування в заповіднику мають орлан-білохвіст, скопа, пугач, тайговий гуменник, гірський баранець. Плазуни представлені 3 видами — живородною ящіркою, щитомордником Палласа та звичайною гадюкою. Із земноводних представлені 2 види — сибірський кутозуб та гостроморда жаба. Іхтіофауна нараховує 15 видів, при цьому таймень занесений в Червону книгу Тиви.

Флора

Рослинність заповідника обумовлена його географією і досить суворим сибірським кліматом. На території заповідника виділяють два основних вертикальних пояси: лісовий (950—1900 м над рівнем моря) та гірсько-тундровий (1900—2600 м над рівнем моря), фрагменти степового пояса розповсюджені в західній частині заповідника на південних схилах до висоти 1100 м. Лісові площі займають 73,8 %, гірська тундра — 15,5 %, решта болота, луки, степи, водойми. Основні лісоутворюючі породи кедр (сосна сибірська), модрина сибірська та сосна звичайна. Флора вищих судинних рослин нараховує 944 видів (з них 13 видів червонокнижні).

Географія

Заповідник розташований у центральній частині Тоджинської котловини на північному сході Тиви і витягнута в широтному напрямку вздовж р Азас. Заповідник повністю розташований в районі розповсюдження колишнього оледеніння, яке створило чудові форми рельєфу. Дно Тоджинської котловини підвищується з заходу на схід з 850 до 2000 метрів над рівнем моря, а її обрамляють нагір'я висотою 2300—2900 м. Навколо заповідника створена двохкілометрова охоронна зона загальною площею 90 тис. кв км. Тоджинська котловина — велика міжгірська впадина, унікальний водозбірний басейн, який живить витоки найбільшої річки Сибіру Єнисею.

Клімат

Клімат Тоджинської котловини різко-континентальний, помірковано вологий. Середня добова температура січня складає -28,7 градусів цельсія, липня — + 14,6 градусів цельсія. Середньрічна сума опадів 343 мм з яких 60 % випадає влітку. Для середньогір'я і високогір'я притаманна пом'якшена континентальність та збільшення опадів до 600—800 мм. Висота снігу у січні — лютому складає 25-30 см, у середгір'ї — до 80 см, на верхній межі лісу — понад 100 см.

Гідрологія

Вся гідрологічна мережа Тоджинської котловини належить до басейну річки Бій-Хем (Великий Єнісей). Територією заповідника протікають три великі річки: — в центральній частині Азас, по північно-східній межі Соруг, яка є лівою притокою р Хамсира. У південній частині заповідника гірські річки та струмки стікають в р. Баш-Хем. На території заповідника нараховується 30 великих та середніх та понад 100 малих озер які мають льодовикове походження. Найбільші з них Мани-Холь (3070 га) та Кадиш (2580 га) Одне з найбільших знаменитих озер Тоджинської котловини Азас або Тоджа (5470 га) входить до складу заповідника частково. [1]

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.