Актинідія коломікта

Актинідія маньчжурська[1], актинідія коломікта[2] (Actinídia kolomíkta) — багаторічна чагарникова ліана; вид роду Актинідія. Культивується як декоративна і плодова рослина. В Україні росте у садах і парках по всій території, зрідка[2].

Актинідія коломікта
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Вересоцвіті (Ericales)
Родина: Актинідієві (Actinidiaceae)
Рід: Актинідія (Actinidia)
Вид:
A. kolomikta
Біноміальна назва
Actinidia kolomikta
(Rupr. et Maxim.) Maxim.
Синоніми

Actinidia maloides H.L.Li

Зустрічається на Далекому Сході: в Китаї (Хебей, Хейлунцзян, Цзілінь, Ляонін, Сичуань, Юньнань), Японії (Хоккайдо, Хонсю), Кореї; в Примор'ї, південній частині Хабаровського краю, Приамур'ї, південних і центральних районах Сахаліну, на островах Ітуруп, Кунашир і Шикотан.

Росте в багатьох типах лісу: в кедрово і ялицево-широколистяних, широколистяно-ялинових і ялицево-ялинових лісах, але найбільш сприятливі умови для її зростання створюються в ялицево-ялинових лісах за участю кедра і широколистяних порід. Тут вона досягає максимальних розмірів і утворює зарості по берегах ключів і на освітлених ділянках.

Є і характерною частиною підліску поряд з жимолостю Маака, ліщиною маньчжурською, жасмином, елеутерококом колючим, аралією маньчжурською — «чортовим деревом», виноградом амурським і лимонником китайським; віддає перевагу добре дренованим перегнійним ґрунтам, де нерідко зустрічається у великій кількості.

Плоди мають високу протицинготну здатність. За вмістом аскорбінової кислоти наближаються до плодів шипшини і перевершують в цьому відношенні апельсин, лимон і чорну смородину. Плоди збирають зрілими і переробляють переважно в свіжому вигляді. Рідше їх підв'ялюють і сушать при температурі 60°С. Плоди багаті аскорбіновою кислотою (до 1430 мг% на сиру речовину); містять також цукри (4,2-9,8 %), дубильні і пектинові речовини, пігменти, мікроелементи, органічні кислоти (0,78-2,48 %). Листя містять до 0,1 % аскорбінової кислоти.

Галерея

Примітки

  1. Actinidia kolomikta // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. К. : Наук. думка, 1987. — С. 134.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.