Американці азійського походження

Американці азійського походження (англ. Asian American) — жителі США, що мають повне або часткове азійське походження (в поняття «Азія» у цьому випадку включаються Далекий Схід, Південно-Східна Азія та Індійський субконтинент). Слово увійшло в англійську мову США після того, як в офіційних колах країни стало переважати думка про некоректність назви східні люди (англ. Oriental). Поширеним також є нейтральне позначення «азіати» (Asian).

Відсоткове розповсюдження населення азійського походження у Штатах

Історія

Вперше вихідці з Азії з'явилися на території сьогоднішніх США в 1763 році, відразу після закінчення Семирічної війни. Ними стали втікачі з іспанських кораблів через важкі умови служби філіппінці, що влаштувалися в Луїзіані. Оскільки, зі зрозумілих причин, серед них були тільки чоловіки, вони стали брати в дружини каджунських та індіанських дівчат, згодом асимілювавшись.

Перші китайські моряки з'явилися на Гаваях в 1778 році. Частина з них залишилася на островах, взявши в дружини місцевих мешканок. У XIX столітті на Гаваї прибуло безліч іммігрантів з Кореї, Японії та Китаю для роботи на цукрових плантаціях. В даний час Гаваї є єдиним штатом, де жителі азійського походження становлять більшість.

Наплив японських і (особливо) китайських іммігрантів в США в останній третині XIX і початку XX століть зростав настільки швидкими темпами, що для збереження білої більшості на Західному узбережжі керівництво країни було змушено прийняти ряд законів, які обмежили імміграцію зі Східної Азії.

В даний час зазначені закони скасовані як расистські, і азійці знову є (в першу чергу, завдяки високим темпам імміграції) найбільш швидкозростаюча демографічна група в США.

Демографія

За даними перепису 2010 року, американці азійського походження становили 5,6% населення США. Найбільшими національними групами серед них були китайці (22% від загальної чисельності осіб азійського походження), філіппінці (20%), індійці (18%), в'єтнамці (10%), корейці (9%) і японці (7%). За 30 років (з 1980 по 2010 роки) чисельність азіатів в США зросла в 5 разів (з 3,5 млн до 17,3 млн.).

Велика частина азійської громади США проживає на Західному узбережжі, при цьому більше половини всіх азіатів живе в штаті Каліфорнія. Так само великі азіатські громади є на північному сході. Найбільші райони розселення азіатів - Лос-Анджелеська та Нью-Йоркська агломерації, а також область затоки Сан-Франциско. Великі громади є також у Чикаго, Атланті, Х'юстоні і Далласі. Єдиний штат з азіатським більшістю - Гаваї.

Культура і релігія

На відміну від іммігрантів з Близького Сходу і Північної Африки, які зберігали вірність ісламу навіть в поколіннях, народжених уже в США, американці азіатського походження, як правило, або переходять в християнство (близько 40%) або стають атеїстами (30%, найвищий показник серед усіх громад США). Втім, ця тенденція слабо зачіпає вихідців з мусульманських країн і регіонів - вони, в більшості випадків, залишаються мусульманами (близько 8% від загальної чисельності).

Іммігрантам з Азії властива сильна тяга до життя в мононаціональних кварталах (Чайнатаун ​​і т. п.), збереження рідних мов в повсякденному спілкуванні навіть після десятиліть життя в США, укладення шлюбів усередині національних громад. Близько 2,8 млн американців розмовляють вдома різними діалектами китайської мови - це другий в США показник для неанглійської мови після іспанської.

Соціально-економічне становище

Існує стійкий стереотип («Ідеальна меншість», англ. Model minority), згідно з яким американці азійського походження є найбільш успішною в соціально-економічному плані групою населення США. У певному сенсі це дійсно так - дана громада станом на 2012 рік має найвищий серед усіх демографічних груп країни (включаючи білих американців) рівень освіти, а також отримує найвищий середній дохід в рік. Проте, при більш уважному розгляді з'ясовується, що ці показники досягнуті за рахунок японської, корейської та (частково) китайської діаспори.

На відміну від афро і латиноамериканців, економічно активна частина яких зайняті переважно у виробничому секторі і сфері послуг відповідно, азіати в основному є власниками власного бізнесу, або зайняті в науці і сфері високих технологій (зрозуміло, це не стосується недавно прибулих іммігрантів з бідних країн).

Література

  • Chang, Kornel S. "Asian Americans, Impact of the Great Depression on." in Encyclopedia of the Great Depression, edited by Robert S. McElvaine, (vol. 1, Macmillan Reference USA, 2004), pp. 75–80. online Архівовано 26 березня 2021 у Wayback Machine..
  • Chau Trinh-Shevrin, Nadia Shilpi Islam, Mariano Jose Rey. Asian American Communities and Health: Context, Research, Policy, and Action (Public Health/Vulnerable Populations), 2009. ISBN 978-0-7879-9829-5
  • Cheng, Cindy I-Fen. Citizens of Asian America: Democracy and Race during the Cold War (2013)
  • Chin, Gabriel J., Ed., U.S. Commission on Civil Rights: Reports on Asian Pacific Americans Архівовано 26 березня 2021 у Wayback Machine. (2005) ISBN 978-0-8377-3105-6
  • Choi, Yoonsun (2006). Academic Achievement and Problem Behaviors among Asian Pacific Islander American Adolescents. Journal of Youth and Adolescence 36 (4): 403–415. PMC 4144194. PMID 25170181. doi:10.1007/s10964-006-9152-4. Архів оригіналу за 20 грудня 2012. Процитовано 20 грудня 2012.
  • Lee, Jonathan H. X. and Fumitaka Matsuoka, eds. Asian American Religious Cultures (2 vol. 2015)
  • Lee, Jonathan H. X. and Kathleen M. Nadeau, eds. Encyclopedia of Asian American Folklore and Folklife (3 vol. 2010)
  • Ling, Huping, and Allan W. Austin, eds. Asian American History and Culture: An Encyclopedia (Routledge, 2015)
  • Lowe, Lisa Immigrant Acts: On Asian American Cultural Politics Durham: Duke University Press, 1996. ISBN 978-0-8223-1864-4
  • Matsumoto, Jon. "Asian Americans Anchor Their Influence Архівовано 22 лютого 2013 у Wayback Machine.." Los Angeles Times. September 4, 1998.
  • Okamoto, Dina G. Redefining Race: Asian American Panethnicity and Shifting Ethnic Boundaries (Russell Sage Foundation, 2014)
  • Pyong Gap Min Asian Americans: Contemporary Trends and Issues Thousand Oaks, Ca.: Pine Science Press, 2005. ISBN 978-1-4129-0556-5
  • Wu, Frank H. Yellow: Race in American Beyond Black and White New York: Basic Books, 2002. ISBN 978-0-465-00639-7
  • Zia, Helen Asian American Dreams: The Emergence of an American People New York: Farrar, Straus and Giroux, 2000. ISBN 978-0-374-52736-5.
  • "Asian Americans: A Mosaic of Faiths" (full report) (). Pew Research Center. July 19, 2012.
  • Asian Americans (Multiple episodes) [Documentary]. Public Broadcasting Service.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.