Андерс Цельсій

А́ндерс Це́льсій (швед. Anders Celsius; 27 листопада 1701 25 квітня 1744) — шведський астроном і математик.

Цельсій у 1730-х роках.
Андерс Цельсій
швед. Anders Celsius
Народився 27 листопада (8 грудня) 1701[1][2][…]
Уппсала, Швеція
Помер 25 квітня (6 травня) 1744[1][2][…] (42 роки)
Уппсала, Швеція[3][2]
·туберкульоз[4]
Поховання Old Uppsala Churchd
Країна  Швеція[5]
Місце проживання Швеція
Діяльність астроном, фізик, математик, викладач університету, винахідник, хімік, метеоролог
Галузь астрономія
Alma mater Уппсальський університет[6]
Науковий керівник Жак Кассіні
Вчителі Eric Burmand[6]
Відомі учні Йоган Ґоттшальк Валлеріусd, Jakob Gadolind[6] і Pehr Wilhelm Wargentind[6]
Знання мов латина[1] і шведська[1]
Заклад Уппсальський університет
Членство Лондонське королівське товариство, Леопольдина, Шведська королівська академія наук, Прусська академія наук і Уппсальське королівське наукове товариствоd
Magnum opus градус Цельсія
Посада Rector of the University of Uppsalad і Rector of the University of Uppsalad
Автограф
Нагороди

Є широковідомим сьогодні завдяки термометру зі стоградусною шкалою, який отримав його ім'я (термометр зі шкалою Цельсія або термометр Цельсія) і використовується в більшості країн світу. Сам Цельсій називав його «прикрасою» або приладом, що дозволяє побачити «якою мірою теплішає чи холоднішає в кімнаті». Спершу Цельсій визначив точку кипіння води як нуль градусів, а точку танення криги як 100 градусів. Після смерті Цельсія у 1744 році шкалу перевернув Карл Лінней (відтоді 0 градусів — температура плавлення льоду, а 100 — кипіння води).

Крім того науковець зробив внесок у вивчення північних територій, зокрема, він брав участь у Лапландській експедиції (1736—1737) з вимірювання меридіану.

Після повернення з полярних областей Цельсій почав роботу з організації й будівництва астрономічної обсерваторії в Упсалі, в 1740 році став її директором.

Дослідження

Температурна шкала Цельсія

Зовнішні відеофайли
1. Цельсій не винаходив шкалу Цельсія // Канал «Цікава наука» на YouTube, 29 лютого 2020.

Цельсій запропонував шкалу, в якій температура потрійної точки води (ця температура практично збігається з температурою плавлення льоду при нормальному тиску) приймалася за 100, а температура кипіння води - за 0.[7] У 1745 році, вже після смерті Цельсія, шкала була перевернута Карлом Ліннеєм (за 0 стали приймати температуру плавлення льоду, а за 100 — кипіння води), і в такому вигляді використовується до нашого часу.

Уппсальська обсерваторія, заснована Цельсієм (Уппсала, Швеція).

Експедиція по вимірюванню меридіана в 1 градус

Разом з французьким астрономом П'єром Луї Моро де Мопертюї брав участь в експедиції з метою вимірювання відрізка меридіана в 1 градус в Лапландії. Аналогічна експедиція була організована на екватор, на території нинішнього Еквадору. Порівняння результатів підтвердило припущення Ньютона, що Земля є еліпсоїд, сплюснутий біля полюсів.

Відкриття зв'язку північного сяйва з магнетизмом

Спостерігав Полярне сяйво і описав понад 300 своїх і чужих спостережень. Виявив, що відхилення стрілки компаса корелюють з інтенсивністю сяйва. На цій підставі зробив правильний висновок, що природа Північного сяйва пов'язана з магнетизмом.

Створення обсерваторії

1741 року започаткував Уппсальску астрономічну обсерваторію. Дуже точно виміряв яскравість 300 зірок, використовуючи систему однакових скляних пластин, що поглинали світло.

Родичі

Батько Андерса Цельсія, Нільс Цельсій (1658-1724), і обидва діда, Магнус Цельсій (1621-1679) і Андерс Споле (1630-1699), теж були професорами. Вченими були і багато інших родичі Андерса Цельсія, в тому числі його дядько Улоф Цельсій (1670-1756), теолог, ботанік, історик і сходознавець.

Смерть

Помер 25 квітня 1744 року в рідному місті від туберкульозу.

Присвоєння імен

На додаток до температурної шкалою, на честь Цельсія названо астероїд 4169. Шведський астронавт Крістер Фуглесанг брав участь в ESA під назвою Celsius Mission (Місія Цельсія). Кілька вулиць у Швеції назвали в честь Цельсія, в тому числі і в Стокгольмі, Гетеборзі, Мальме і Уппсалі. Навіть шведська оборонно-промислова група Цельсія AB була названа в честь Андерса Цельсія.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.