Андріївський хрест
Андрі́ївський хре́ст (лат. crux sancti Andreae) — хрест у формі літери Х. Різновид грецького хреста, поверненого на 45 градусів. Названий на честь апостола Андрія, якого розіп'яли на хресті такої форми. Популярний символ у західній геральдиці, вексилології та фалеристиці. Одна з головних або почесних гербових фігур. Використовувався на військових і морських прапорах Іспанської імперії та Великої Британії, завдяки чому став відомим по світу. Присутній на державних прапорах Шотландії і Ямайки. Також — коси́й хрест, деся́тковий хрест (лат. crux decussata, «Х-хрест, десятка»).
Андріївський Хрест | |
---|---|
![]() | |
![]() | |
Деталі | |
Використання | геральдична фігура |
Назва
- Андрі́ївський хре́ст, або хре́ст свято́го Андрі́я (англ. saint Andrew's cross; ісп. cruz de San Andrés; нім. Andreaskreuz; пол. krzyż świętego Andrzeja; порт. cruz de Santo André; фр. croix de saint André)
- Деся́тковий хре́ст, або хре́ст-деся́тка (лат. crux decussata; від лат. decusso з лат. decem та лат. asses : «десять асів», «X, число 10»)
- Коси́й хре́ст (пол. krzyż skośny)
- Лапки́ (ісп. і порт. aspa)
- Стременни́й хре́ст (англ. saltire; порт. sautor; фр. sautior)
Історія
![](../I/Martyrdom_of_andrew.jpg.webp)
Мученецтво святого Андрія на хресті.
- Мойсей зробив з міді Х-подібний образ хреста. Він говорив ізраїльтянам, що ті врятуються через нього. Особливими містичними властивостями наділяв даний символ Платон. Згідно з його тлумаченням, Х-подібний хрест означав Божу силу.
- Петро І помістив зображення Андріївського хреста на державному гербі, на своїй ручній печатці, на військово-морському прапорі.
- Для символіки військово-морського флоту було важливо, що професійною діяльністю Андрія було рибальство. Блакитний колір хреста символізував його зв'язок з морськими мотивами. Щоправда, багато дослідників вважають, що Петро I запозичив знак не в силу схильності до російської апостольської традиції, а під впливом іноземців — шотландців, у яких Андріївський хрест був національним символом.
- Форма літери X викликала асоціації з написанням грецькою мовою імені Христа. Через близькість з римською X, Андріївський хрест називається також crux decussata. Залежно від колірної семантики, хрест символізував різних святих: синій або білий — Андрія, золотий — британського великомученика Албана Першого, червоний — заступника Ірландії Патрика.
У вексилології
- Військовий і морський прапор Іспанії (1506—1843)
- Прапор святого Албана
- Прапор КША
- Прапор Амстердама
- Морський прапор Бельгії
- Прапор країни басків
- Прапор Тенерифе
- Прапор Ріо-де-Жанейро
- Морський прапор Росії
У геральдиці
- ВПС Болгарії (1941—1944)
Джерела
- Gerd Heinz-Mohr. Lexikon der Symbole. Bilder und Zeichen der christlichen Kunst, München, Neuausg. 1998. S. 177.
Посилання
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Андріївський хрест
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.