Блакитний колір

Блаки́тний або голуби́й[1][2] колір з довжиною хвилі приблизно від 450 до 485 нанометрів, діапазон між зеленим і синім, ближче до синього, а також розбавлений, бляклий синій колір. Часто блакитним називається один з трьох кольорів системи CMYKангл. мові — ціановий). Голубий колір — це п'ятий колір веселки.

Блакитний
Кольорові координати
HEX #00CCFF
RGB¹ (r, g, b) (0, 204, 255)
CMYK² (c, m, y, k) (100, 20, 0, 0)
HSV (h, s, v) (192°, 100%, 100%)
¹: Нормалізовано до [0255]
²: Нормалізовано до [0100]

Блакитні природні фарбники та пігменти

  • Бірюза (має зеленувато-блакитні відтінки — залежно від родовища)
  • Лазурит слугував в давнину одним з небагатьох відомих синіх пігментів, тому був дуже дорогий

Блакитне небо і фізика зору

  • Блакитним на вигляд є небо. Насправді небо випромінює (точніше, розсіює) промені всіх видимих кольорів, але ступінь розсіювання обернено пропорційна довжині хвилі в 4-му ступені, тобто у видимому діапазоні максимальна для фіолетових, синіх і блакитних променів. Для ока така суміш здається блакитною, саме тому польською цей колір називається niebieski (нєбєскі).

Блакитний колір в культурі та етнографії

Блаки́тна ба́рва — барва неба, одна з барв українського національного прапора, що єднає блакить неба з жовтиною достиглого збіжжя, на яке така багата українська земля.

За Платоном, жерці єгипетської Ізіди вбиралися в блакитне, щоб народ, дивлячись на них, підносив духові очі до неба. І у давніх римлян блакитна барва була присвячена Юпітерові, персоніфікації неба, і великий римський промовець Цицерон любив убиратися в блакитне, щоб дати тим зрозуміти, що його дух завжди змагає в високості.

Загалом, блакитна барва символізує справедливість, лояльність, добру славу, добре походження — світ душі:

Як небо блакитне — нема йому краю,
Так душі — почину і краю немає…
(Пантелеймон Куліш)

Блакитний колір в мистецтві

В більшості випадків англійське слово «blue», яке в колориметрії перекладається, як «синій», в мистецтві перекладається, як «блакитний»

  • «Блакитний період» у творчості Пабло Пікассо — період з 1901 по 1904 роки, коли митець жив у Парижі та Барселоні. Переважаючий настрій картин цього періоду — сентиментальна меланхолія, виражена похмурими холодними ефірними відтінками блакитного, завдяки чому й закріпилася назва. Об'єктами його творчості цього періоду були бідняки, ізгої суспільства.
  • Блюз (від англ. blue — блакитний) — музичний жанр. «blue note» (дослівно «блакитна нота») — нота поза темперованою шкалою, характерна цьому жанру. Нерідко блакитний колір присутній в назвах творів, що написані в цьому жанрі (або елементами блюзу), наприклад, «Рапсодія в блакитних тонах» Дж. Гершвіна.

Інші культурні асоціації

Примітки

Джерела

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.