Анна Клевська

Анна Клевська (англ. Anne of Cleves; 22 вересня 1515 16 липня 1557) — четверта дружина англійського короля Генріха VIII, донька герцога Клевського. Вона була рекомендована Генріху Томасом Кромвелем, що прагнув альянсу з німецькими протестантами проти Священної Римської імперії. Генріх не любив її, тому після шести місяців шлюбу оголосив шлюб недійсним, призначивши їй пенсію, а Кромвеля обезголовив.

Анна Клевська
нім. Anna von Kleve
Народилася не раніше 21 вересня 1515 і не пізніше 22 вересня 1515 і не раніше 28 червня 1515 і не пізніше 1 липня 1515
Дюссельдорф, Німеччина
Померла 16 липня 1557 або 17 липня 1557(1557-07-17)[1]
Лондон, Королівство Англія
·злоякісна пухлина
Поховання Вестмінстерське абатство
Країна Німеччина
Діяльність аристократка
Знання мов німецька і англійська
Титул Королева-консорт Англії
Посада королева-консорт
Термін 6 січня9 липня 1540
Попередник Джейн Сеймур
Наступник Кетрін Говард
Конфесія Католицька церква
Рід Ламаркиd
Батько John III, Duke of Clevesd[2][3]
Мати Maria of Jülich-Bergd[2][3]
Родичі Марія-Елеонора Клевська, Марія I Тюдор, Єлизавета I і Едвард VI
Брати, сестри Сибілла Клевська[2], Вільгельм і Amalia of Clevesd
У шлюбі з Генріх VIII[2]
Волосся блондин
Автограф

Принцеса Анна Клевська

Народилась в 1515 році поряд із містом Дюссельдорф у Німеччині і була третьою дочкою Йоганна III, герцога Клевського і Марії Юліх-Берзької. Анну, як і її сестер, виховувала мати, і її освіта була зведена до потрібного мінімуму. Вона могла читати та писати рідною мовою, але вона зовсім не знала ні латини, ні французької мови, також вона не вміла співати, танцювати та грати на музичних інструментах.

Підготовка до шлюбу

Коли у Генріха VIII померла від пологів третя дружина Джейн Сеймур, яка народила довгоочікуваного хлопчика принца Едуарда, Генріх почав шукати нову жінку, щоб та йому дала ще одного сина на випадок смерті юного принца. Саме Томас Кромвель запевнив короля, що йому потрібно одружитися з принцесою-лютеранкою. Томас Кромвель послав придворного художника Ганса Гольбейна намалювати портрет Анни та її сестри Амелії (яка теж розглядалась на черговий шлюб з Генріхом VIII), давши настанову намалювати їх гарними, навіть якщо вони не будуть симпатичними. Ганс Гольбейн впорався із завданням — Анна на портреті вийшла гарнішою, ніж в реальному житті, тим більше, що вона перехворіла свого часу на натуральну віспу. Тим часом Генріху пропонували в дружини багатьох француженок та герцогиню Міланську, але вона відмовилася від шлюбу з Генріхом, сказавши знамениту фразу «Якщо б я мала дві голови, я б з радістю одну віддала Королю Англії, але на жаль вона в мене лише одна». Генріх зупинив свій вибір на Анні Клевській, адже вона була найгарнішою на портреті після герцогині Міланської. До того ж Англії потрібен був герцог Клевський в ролі союзника, який правив лютеранською Німеччиною.

Приїзд до Англії

Генріх так хотів побачити свою нову дружину, що навіть вирішив нанести їй неофіційний візит, але як тільки він побачив жінку, яку він добивався майже рік, він розчарувався в своєму виборі, втім він не подав вигляду розчарування і прийняв її за правилами етикету. Відступати було нікуди і Генріх VIII був вимушений одружитись з Анною.

Нова королева

Весілля відбулось 6 січня 1540 року в Грінвічі. Того дня Генріх VIII сказав:

«Мілорди, якщо б не світ і моя держава, я б ніколи не зробив того, що повинен»

і подивився на Томаса Кромвеля. Після невдалого шлюбу гнів Генріха VIII був дуже сильний. Томаса Кромвеля стратили 28 липня 1540 року за звинуваченням у державній зраді. Анні Клевській досить важко було в новій країні, вона говорила лише своєю рідною мовою, а старша донька Генріха VIII Марія Тюдор, фанатична католичка, спочатку ненавиділа свою нову мачуху за її релігію. Але згодом Анні вдалося добитися поваги і любові від всіх дітей короля, під впливом дружби з Марією Тюдор Анна прийняла католицизм. Її шлюб з Генріхом тривав шість місяців.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.