Томас Кромвель

Томас Кромвель (1485 28 липня 1540) — англійський державний діяч, 1-й граф Ессекс, провідний діяч Реформації в Англії. Мав прізвисько «Молот ченців».

Томас Кромвель
англ. Thomas Cromwell
Ім'я при народженні Thomas Cromwell
Народився 1485(1485)
Патні, Суррей
Помер 28 липня 1540(1540-07-28)
Лондон
·страта
Поховання Church of St Peter ad Vincula, Tower Hamletsd
Країна Королівство Англія
Національність англієць
Діяльність політик, державний діяч
Знання мов англійська[1]
Членство English Reformation Parliamentd
Титул граф Ессекс
Посада Member of the 1523 Parliamentd[2], Lord Great Chamberlaind, лорд-хранитель Малої печатки, Master of the Rollsd, канцлер казначейства, Member of the 1529-36 Parliamentd[2] і Member of the 1536 Parliamentd[2]
Військове звання державний секретар
Термін 15331540
Конфесія католицизм, англіканство
Батько Волтер Кромвель
Мати Катерина Глоссоп
Брати, сестри Catherine Cromwelld[3]
У шлюбі з Елізабет Викіс
Діти 1 син та 2 доньки
Нагороди

Життєпис

Молоді роки

Походив з родини ковалів Кромвелів. Його батько був спочатку ковалем, згодом став броварем та шинкарем. Про матір — Катерину Глоссоп — замало відомостей.

З дитинства був бешкетником. Замолоду перебрався до Франції, де пішов найманцем до війська короля Людовіка XII. Воював в Італії, зокрема відзначився у битві при Гарильяно у 1503 році.

Після цього вступає на службу до флорентійського банкіра Франческо Фрескобальді, деякий час мешкає у Флоренції. Незабаром стає агентом та представником банку Фрескобальді у низці європейських країн. За цей час він побував у більшості європейських держав — в Італії, Франції, Англії, Нідерландах. Під час подорожей встановлює дружні стосунки із купцями Антверпена. Під час перебування в Англії у 1513 році Кромвель одружується. Тим не менш продовжує залишатися на службі банку Фрескобальді. Водночас у 1514 році виконує завдання Крістофера Бейнбріджа, архієпископа Йоркського у Римі стосовно владнання низки церковних питань Англії. Після цього стає англійським торговельним агентом у Голландії, а згодом у Кале.

Державна кар'єра

У 1520 році він остаточно повертається до Англії зі значним капіталом, де занурюється у громадське та політичне життя. При цьому не полишає торгівельних (продає вовну) та фінансових справ. Через деякий час стає адвокатом. У 1523 році обирається членом Палати громад. Знайомиться та зближується із кардиналом й лорд-канцлером Томасом Волсі. Незабаром став секретарем останнього, керуючим кардинальськими маєтками. За успішну працю Волсі доручає Кромвелю справу щодо скасування малих монастирів.

Після падіння кардинала Волсі Кромвель зберіг свої посади. У 1529 році він знову обирається депутатом Палати громад від Таутона. У 1530 році король Генріх VIII робить його членом Таємної ради. Це обумовлюється підтримкою прагнень короля стосовно відокремлення англійської церкви від католицької, підпорядкуванню її королю, впровадження ідей протестантизму. Кромвель також підтримав шлюб короля з Анною Болейн. Саме Кромвелю було доручено реалізувати плани короля у парламенті. У 1531—1532 роках триває боротьба Томаса Кромвеля з прихильниками збереження підпорядкування англійської церкви Риму. Втім зрештою 14 травня 1532 року під загрозою репресій Кромвель домігся від парламенту розриву з католиками, затвердження ідеї головуванням короля над церквою. Його запеклий ворог Томас Мор пішов у відставку з посади лорда-канцлера.

В подяку за це у 1532 році король надав Кромвелю володіння Ромні та посаду голови скарбниці, у 1533 році канцлером скарбниці, у 1534 році державним секретарем. У подальшому Кромвель активно підштовхував короля до створення незалежної Англіканської церкви. До 1534 року було прийняті усі закони для впровадження цього статусу. У 1534 році Кромвель призначається генеральним вікарієм короля у церковних справах. На цій посаді займався секуляризацією церковного майна, зокрема й монастирів. Своє завдання виконував досить жорстко, за що отримав прізвисько «молот ченців».

У 1536 році узяв активну участь у процесі над королевою Анною Болейн, яку у підсумку було страчено. Підтримав короля Генріха VIII щодо одруження на Джейн Сеймур. За це отримав посади хранителя королівського архіву та лорда-хранителя Малої печатки. Тоді ж Кромвель стає лордом й бароном Англії.

Дії королівської адміністрації на чолі із Томасом Кромвелем викликало збурення в Англії, й у 1537 році на півночі країни почалося повстання, яке отримало назву «Паломництво Милосердя», повстанці серед іншого вимагали страти Кромвеля. Проте королю вдалося придушити це повстання. Після цього з новою силою Томас Кромвель продовжив впровадження протестантизму в Англії. У 1537 році за заслуги перед короною стає кавалером Ордену Підв'язки. Окрім іншого Кромвель піклувався щодо видання Біблії англійською мовою. Для цього він запросив спеціалістів з друку з Нідерландів. Завдяки наполегливості Кромвеля в 1539 році вийшло перше друковане видання Біблії англійською мовою.

Водночас Томас Кромвель влаштував шлюб Генріха VIII з Анною Клевською. Її брат займав значне становище на заході Німеччини, підтримував реформаторів. Тому Кромвель сподівався посилити вплив Англії на континенті. У 1540 році Томас Кромвель стає графом Ессекським, а також лордом-великим камергером. Утім шлюб короля Генріха VIII з Анною Клевською не склався внаслідок особистих причин. Це викликало гнів Генріха VIII, який став шукати винуватця. Вороги Кромвеля герцог Томас Норфолк та єпископ Стівен Гардінер переконали короля у неблагонадійності Томаса Кромвеля з огляду на те, що він був ініціатором цього шлюбу. 10 червня 1540 року під час засідання Таємної ради Кромвеля було заарештовано. Його звинуватили у зраді та єресі. 28 липня 1540 року страчено у Тауері.

Родина

Дружина — Єлизавета Викіс. Діти:

  • Грегорі (1514—1551)
  • Анна, померла немовлям
  • Грейс, померла немовлям

Джерела

  • John Schofield: Thomas Cromwell — The Rise and Fall of Thomas Cromwell — Henry VIII's Most Faithful Servant. The History Press Ltd., 2008 ISBN 978-0-7524-4604-2

Посилання

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. The History of Parliament
  3. Kindred Britain
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.