Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу в Україні

Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу в Україні (EUACI) (англ. European Union Anti-Corruption Initiative) — це найбільша[2] програма технічної допомоги Україні з боку ЄС у сфері боротьби з корупцією. EUACI фінансується ЄС і спів-фінансується та впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA). Запущена у червні 2017. Розрахована на три роки[3].

Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу в Україні
Абревіатура EUACI
Тип організація
Засновано 1 червня 2017
Мета Протидія корупції в Україні
Країна  Україна
Розташування  Україна, Київ
Володимирський узвіз, 4В
Очільниця Ека Ткешелашвілі
Материнська
організація
Європейська комісія
DANIDA
Бюджет 15,84 млн євро[1]
Вебсайт euaci.eu

Загальна інформація

Місія Антикорупційної ініціативи — зменшення рівня корупції в державі, щоб сприяти демократичному та економічному розвитку України.

Вона має на меті посилити спроможність нових антикорупційних інституцій і сприяти контролю за ходом реформ з боку українського парламенту, громадянського суспільства та ЗМІ.

У зв'язку з цим програмою передбачено три компоненти реалізації планів:

Підтримка EUACI має дві сторони. З одного боку, це допомога у всіх поточних потребах задля пришвидшеного інституційного розвитку й оперативної демонстрації результатів. З іншого боку, це формування стратегічного розуміння, планування, перебігу антикорупційної діяльності. Останнє має допомогти українцям правильно розставляти пріоритети й уникати роботи в режимі «термінових справ» (насамперед стосується антикорупційних органів)[1].

Компоненти

Діяльність EUACI визначається трьома компонентами[4][1].

Перший компонент:Другий компонент:Третій компонент:
Сутність компоненту Допомога антикорупційним органам держави Залучення законодавців до вдосконалення правових норм і ефективного нагляду за процесом реформування антикорупційних інституцій Залучення органів місцевого самоврядування, ЗМІ та громадських організацій до боротьби з корупцією
Дії EUACI
  • Ділитися досвідом
  • Передавати інформаційно-технологічні інструменти
  • Надавати експертну підтримку
Створити Міжнародну антикорупційну консалтингову раду для підтримки профільного Комітету ВРУ з метою:
  • здійснювати антикорупційну експертизу в галузі законотворчості або безпосередньо залучитися до втілення антикорупційних реформ;
  • спостерігати й оцінювати процес втілення антикорупційної політики та законодавства в життя;
  • проводити експертний аналіз організаційної діяльності Комітету;
  • стежити за процесом розслідування, судових переслідувань і ухвалень вироків у корупційних справах щодо високопосадовців.
  • Впровадити антикорупційні інструменти у відібраних містах з метою підвищити прозорість і підзвітність місцевої влади (концепція «Міста Доброчесності»).
  • Виробити в громадянського суспільства функції антикорупційних наглядачів Watchdog (на обласному та місцевому рівні).
  • Підтримати розслідувальну журналістику (місцевий, обласний, національний рівень)
Учасники
  • Верховна Рада України
  • Органи місцевого самоврядування
  • Громадські організації
  • Журналісти

Поява Антикорупційної ініціативи ЄС

24 листопада 2016 року укладено угоду про фінансування «Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні». Підписано Іванною Климпуш-Цинцадзе, віце-прем'єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, та Йоганнесом Ганом, комісаром ЄС з питань європейської політики сусідства та переговорів щодо розширення[5].

Зі сторони ЄС відповідальним за впровадження EUACI обрано Данію[6].

1 лютого 2017 року в Києві почав працювати програмний офіс із впровадження Антикорупційної ініціативи ЄС[7].

1 червня 2017 року дано офіційний старт Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні. За твердженням Йоганнеса Гана EUACI є наймасштабнішою ініціативою з протидії корупції[8].

Термін реалізації програми — 3 роки. Планується, що по завершенні строку ЄС оцінить результати діяльності та вирішить, чи продовжувати місію EUACI[9].

Діяльність EUACI

Сприяння EUACI антикорупційним органам держави

Антикорупційна ініціатива консультативно, організаційно та матеріально підтримує спеціальні антикорупційні установи. Зокрема, окрему увагу було приділено Національному агентству з розшуку активів (АРМА)[10], створенню Спеціалізованого антикорупційного суду. На думку очільниці EUACI Еки Ткешелашвілі, «відсутність спеціалізованого антикорупційного суду зводить нанівець роботу двох новостворених антикорупційних органів — НАБУ та САП»[11].

В 2017 році, за підтримки Антикорупційної ініціативи, ДСФМУ провела типологічні дослідження щодо тенденцій і схем відмивання коштів, фінансування тероризму[12][13].

У березні 2018 року EUACI підготувала експертні висновки для НАБУ[14] та НАЗК[15][16]:

  1. Протягом жовтня–грудня 2017 експерти вивчали роботу НАБУ і САП за критеріями незалежності, ефективності та результативності. У звіті фахівці подали рекомендації для покращення діяльності антикорупційних органів. Зокрема вони підкреслили, що НАБУ досягло належного рівня ефективності, але для максимальної результативності необхідно судам активізувати розгляд справ, переданих детективами бюро[17].
  2. На основі звітів щодо управління конфліктами інтересів і вдосконалення механізму оцінки корупційних ризиків в Україні НАЗК отримало 99 рекомендацій для удосконалення процесів діяльності агенства й усунення проблемних питань[18].

Додатково EUACI організовувала або сприяла навчальним візитам співробітників антикорупційних органів до країн Європи[19][20], створила навчальну робочу групу для НАБУ під керівництвом Еріка Хелдна[21][22].

Консультаційна рада (МАКР/IACAB)

Міжнародну антикорупційну консультативну раду створено 8 вересня 2017 року внаслідок підписання Меморандуму про наміри між Комітетом ВРУ з питань запобігання і протидії корупції та EUACI[23]. 8 і 9 вересня в Києві відбулася установча зустріч МАКР[24]

До складу МАКР входять 6 експертів[25][26][27]:

  • Карлос Кастресана (Королівство Іспанія) — голова Ради;
  • Анка Журма (Румунія);
  • Джованні Кесслер (Італія) — заступник голови;
  • Драго Кос (Словенія);
  • Джеспер Хйортенберг (Данія);
  • Даніель Телесклаф (Ліхтенштейн).

Це фахівці-практики, більшість із яких здійснила ефективну антикорупційну діяльність у себе на батьківщині або в інших державах.

Члени МАКР перебували у Києві 6–9 вересня 2017 року[28]. Вони вивчали та оцінювали ситуацію. На думку італійського прокурора Джованні Кесслера: «Проблема корупції в Україні серйозніша, потужніша та викликає більше стурбованості, ніж у багатьох інших країнах. Принаймні, європейських»[29].

У той же час голова МАКР Карлос Кастресана, колишній прокурор з Іспанії, запевнив, що ситуація може бути ідеально виправлена[30]. Він зізнався: «У мене були складніші „пацієнти“… А у вас — просто старі інституції, які опираються реформуванню. Справа техніки.»[31].

За результатами першої устновної зустрічі було прийнято рішення «проаналізувати антикорупційні ініціативи в Україні у розслідуванні, кримінальному переслідуванні та судовому розгляді для формулювання рекомендацій щодо забезпечення компетентного, незалежного та ефективного судочинства у справах щодо топ-корупції»[24].

28–30 листопада в Києві відбулося друге засідання МАКР. Було присутнє керівництво НАБУ, САП, ГПУ, представники Адміністрації Президента та Верховної Ради[28].

29 листопада МАКР презентувала антикорупційному комітету ВРУ свій висновок щодо аналізу антикорупційних зусиль України у сфері розслідування, кримінального переслідування та судового розгляду справ про корупцію у найвищих ешелонах влади[32][33][34].

30 листопада на прес-конференції названо ключові тези експертів:

13 квітня члени МАКР затвердили і оприлюднили свій другий висновок на тему «Як забезпечити компетентний, неупереджений та ефективний збір та перевірку електронних декларацій державних службовців»[38][39]. Висновок містив 5 блоків рекомендацій, основні з яких полягали в:

  • необхідності внести зміни до Закону «Про запобігання корупції», які змінять процедуру відбору керівництва НАЗК з одночасним припиненням повноважень діючих на той час членів;
  • упорядкування роботи електронної системи, прав і доступу до неї, провести незалежну оцінку функціонування наявної системи;
  • надати НАЗК всі необхідні доступи до державних реєстрів для здійснення своїх повноважень;
  • налагодити співпрацю з Національним антикорупційним бюро України[40].

Більшість рекомендацій були втілені в законодавство, зокрема, у вигляді змін до Закону «Про запобігання корупції», ухвалених у жовтні 2019 року[41], та інших офіційних рішень відповідних державних органів[42][43].

Третій компонент

  • Підтримка громадських організацій у боротьбі з корупцією:
    • фінансування проекту «Залучення місцевих громад в антикорупційні адвокасі-кампанії за допомогою антикорупційних громадянських розслідувань, нагляду та громадянської освіти», що реалізується «Школою громадянської освіти», створеної ГО «Стоп корупції», Інститутом громадянської освіти НаУКМА та ACREC (Anti-Corruption Research and Education Centre)[44]. Це низка навчальних тренінгів для активістів «Стоп корупції» з дослідження корупційних ризиків та реалізації кампаній з протидії корупції в низці міст України[45].
    • підтримка розробки чат-бота «Тараса», здійсненої ГО «Антикорупційний штаб» — інструмента, що надає покрокову інструкцію із заповнення електронних декларацій, надсилає повідомлення з нагадуваннями про терміни подачі документу тощо (запущений 5 лютого 2018)[46][47].
  • Сприяння журналістським розслідуванням:
    • фінансування заходів, реалізованих ГО «Інститут розвитку регіональної преси» (ІРРП) — тренінги, школи та конференції для журналістів-розслідувачів України[48].
    • фінансування «Конкурсу малих грантів на проведення журналістських розслідувань злочинів проти журналістів», організованого НСЖУ та ІРРП[49][50].
  • Співпраця з «Містами Доброчесності» — населеними пунктами, влада яких підтримує зміни та готова взаємодіяти з громадянським суспільством, щоб максимально втілити антикорупційні заходи в громаді[51]. Для участі у програмі заплановано шість міст-партнерів[52]. Станом на червень 2018 року відповідні угоди укладено з Чернівцями[53] та Маріуполем[54].

Парк корупції

У червні 2018 року, в Ботанічному саду імені Гришка у Києві, діяв, створений за ініціативи EUACI, перший в Україні «Парк корупції»[55]. Ідея проекту — сформувати, насамперед, у молоді та дітей знання про корупцію як суспільне лихо для людей[56].

Проект був реалізований у форматі інтерактиву: через образи, об'єкти, віртуальну реальність, 3D-технології, інтерактивні панелі, інсталяції, антилекторій, кінопокази[57] та дитячі заходи[58] пояснювався феномен топ-корупції й боротьба з нею в Україні. Парк складався з 9 надувних шатрів загальною площею понад 700 кв. м. Кожне шатро представляло окремі аспекти корупції серед високопосадовців, як вона впливає на життя звичайних громадян. Центральне шатро об'єкту — стометровий золотий батон, який вважається символом хабарництва в Україні[59].

Протягом 25 днів роботи парку, його відвідало понад 30 тис. відвідувачів з 28 країн[60].

Структура Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні

Наглядова рада (Керівний комітет)

Виконавці

  • Ека Ткешелашвілі  — керівник програми
  • Барбара Джеймс — адміністративний директор
  • Еляна Концевічуте — старший радник з боротьби з корупцією
  • Клеменс Мюллер — старший радних з протидії корупції
  • Богдан Бойко — експерт з питань громадянського суспільства та місцевого самоврядування
  • Сергій Деркач — експерт з питань антикорупційних розслідувань
  • Галина Кохан — антикорупційний експерт
  • Віталій Весельський — експерт з інформаційних технологій
  • Катерина Базаянц — фінансовий та адміністративний менеджер
  • Анастасія Шевкопляс — помічник з адміністративних питань
  • Володимир Сологуб — експерт з комунікацій[62]

Фінансування

EUACI фінансують:

  • Європейський Союз  — 14,5 млн євро;
  • Данія — 1,34 млн євро.

Загальна сума — 15,84 млн євро[63].

Примітки

  1.   Розташований поряд із офісом Консультативної місії ЄС (EUAM Ukraine).
  2.   Вищий антикорупційний суд України було засновано 28 червня 2018 року.
  3.   Долучився до МАКР у 2018 році. Водночас станом на 13 квітня 2018 року Мартін Кройтнер і Рубен Мадсен вийшли з Ради, які входили до її першого складу. Див.: «Short Biographical Notes: International Anti-Corruption Advisory Board Members = [Короткі біографічні нотатки: Члени МАКР] : [арх. 13.05.2018] // Данія в Україні: Міністерство закородонних справ Данії : офіційний сайт.  2017. — 5 September. — Дата звернення: 12.07.2018.» та «Про візит делегації Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI) та Міжнародної антикорупційної консультативної ради (IACAB) : [арх. 20.04.2018] // Комітет з питань запобігання і протидії корупції : офіційний сайт.  2018. — 13 квітня. — Дата звернення: 12.07.2018.»
  4.   10 грантів. Максимальний розмір кожного — 12 тис. грн.

Посилання на джерела

  1. Про програму. https://euaci.eu/ua/. EUACI — Антикорупційна ініціатива Євросоюзу в Україні. Процитовано 19 квітня 2018.[недоступне посилання з червня 2019]
  2. «Антикорупційна ініціатива Євросоюзу в Україні» є дуже вчасною, оскільки перед антикорупційними структурами стоїть багато завдань, — Іванна Климпуш-Цинцадзе. https://www.kmu.gov.ua. Кабінет Міністрів України. 1 червня 2017. Процитовано 20 квітня 2018.
  3. Євросоюз запустив в Україні антикорупційний проект. https://www.ukrinform.ua/. Новини Укрінформ. 01 червня 2017. Процитовано 19 квітня 2018.
  4. Компоненти. https://euaci.eu/ua/. EUACI — Антикорупційна ініціатива Євросоюзу в Україні. Процитовано 19 квітня 2018.[недоступне посилання з червня 2019]
  5. Україна та ЄС посилять і розширять співпрацю у питаннях боротьби з корупцією, а також в енергетичній сфері. http://www.president.gov.ua/. Офіційне інтернет-представництво Президента України. 24 листопада 2016. Архів оригіналу за 26.11.2016. Процитовано 19 квітня 2018.
  6. Данія з лютого розпочне реалізацію Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні. http://ua.interfax.com.ua/. Інтерфакс-Україна. 30 січня 2017. Архів оригіналу за 01.02.2017. Процитовано 19 квітня 2018.
  7. ЄС і Данія дають старт антикорупційній ініціативі в Україні з бюджетом 16 мільйонів євро. https://www.unian.ua/. Новини України. 2 лютого 2017. Архів оригіналу за 05.02.2017. Процитовано 19 квітня 2018.
  8. В Україні запустили трирічну антикорупційну ініціативу ЄС. http://ua.interfax.com.ua/. Інтерфакс-Україна. 1 червня 2017. Архів оригіналу за 05.08.2017. Процитовано 19 квітня 2018.
  9. Вікторія Власенко (3 липня 2017). Глава Антикорупційної ініціативи ЄС: Брюссель занепокоєний відсутністю Антикорупційного суду в Україні. http://www.dw.com/uk/головна/s-9874. Deutsche Welle. Процитовано 19 квітня 2018.
  10. Агентство з розшуку та менеджменту активів розпочинає відбір персоналу й роботу з відомствами ЄС. http://www.euam-ukraine.eu/ua/. EUAM Ukraine. Процитовано 12 липня 2018.
  11. Довга дорога до антикорупційних судів. https://nv.ua/ukr/index.html. Новини України і Світу. Головні і останні новини — Новое Время. 16 червня 2017. Архів оригіналу за 27.08.2017. Процитовано 12 липня 2018.
  12. Держфінмоніторинг за підтримки Антикорупційної Ініціативи Європейського Союзу (EUACI) видав Збірку типологічних досліджень. www.kmu.gov.ua. Кабінет Міністрів України. 20 квітня 2018. Архів оригіналу за 20.04.2018. Процитовано 12 липня 2018.
  13. Рекомендації по виявленню схем відмивання коштів. http://www.sdfm.gov.ua. Державна служба фінансового моніторингу. Процитовано 12 липня 2018.
  14. Експертний аналіз діяльності НАБУ (березень 2018) = Technical assessment of the National Anti-corruption Bureau of Ukraine (March 2018) / Керол Таражка, Ерік Джонсон, Флеммінг Денкер, Дмитро Котляр. — 2018. — 94 с.
  15. Тілман Хоппе. Оцінка корупційних ризиків в Україні: Поточний стан справ (висновки і рекомендації) = Corruption risk assessments in Ukraine: Current state (Summary & recommendations) / Валтс Калнінш. — Київ, 2018. — 12 с.
  16. Тілман Хоппе. Управління конфліктами інтересів в Україні та Національне агенство з питань запобігання корупції (НАЗК) (висновки і рекомендації) = Managing conflict of interest in Ukraine and the National Agency on Corruption Prevention (NACP) (Summary & recommendations) / Валтс Калнінш. — Київ, 2018. — 16 с.
  17. НАБУ оприлюднює результати міжнародної експертної оцінки діяльності Бюро. https://nabu.gov.ua. Національне антикорупційне бюро. 25 квітня 2018. Процитовано 12 липня 2018.
  18. Експерти EUACI надали 99 рекомендацій НАЗК щодо вдосконалення врегулювання конфліктів інтересу та оцінки корупційних ризиків. https://nazk.gov.ua. Національне агентство з питань запобігання корупції. 3 травня 2018. Архів оригіналу за 4 травня 2018. Процитовано 12 липня 2018.
  19. Антикорупційна ініціатива ЄС організувала навчальний візит НАБУ та САП до Литви. https://nabu.gov.ua/. Національне антикорупційне бюро. 29 серпня 2017. Архів оригіналу за 14.09.2017. Процитовано 12 липня 2018.
  20. Співробітники НАБУ посилюють співпрацю з Європолом та Євроюстом. https://nabu.gov.ua/. Національне антикорупційне бюро. 16 березня 2018. Процитовано 12 липня 2018.
  21. В ЄС призначили естонського експерта, що тренуватиме детективів НАБУ. https://www.eurointegration.com.ua/. Європейська правда. 13 грудня 2017. Процитовано 12 липня 2018.
  22. Дмитро Реплянчук (26 січня 2018). Тренер НАБУ: Розкриття агента може коштувати комусь життя. https://hromadske.ua/. Громадське телебачення. Архів оригіналу за 28.01.2018. Процитовано 12 липня 2018.
  23. Новини IACAB | Церемонія підписання меморандуму про взаєморозуміння. ... (укр.). Процитовано 9 серпня 2020.
  24. Новини IACAB | Заява МАКР. ... (укр.). Процитовано 9 серпня 2020.
  25. Підписано Меморандум про наміри між Комітетом з питань запобігання і протидії корупції та Програмою «Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу в Україні» (EUACI) (документ). http://rada.gov.ua/. Офіційний портал Верховної Ради України. 8 вересня 2017. Архів оригіналу за 16.09.2017. Процитовано 20 квітня 2018.
  26. Про візит делегації Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI) та Міжнародної антикорупційної консультативної ради (IACAB) : [арх. 20.04.2018] // Комітет з питань запобігання і протидії корупції : офіційний сайт.  2018. — 13 квітня. — Дата звернення: 13.06.2018.
  27. МАКР | Міжнародна антикорупційна консультативна рада. ... (укр.). Процитовано 9 серпня 2020.
  28. Експерти Міжнародної антикорупційної консультативної ради (ІАСАВ) готують рекомендації стосовно покращення правосуддя у справах про топ-корупцію в Україні. https://nazk.gov.ua/. Національне агентство з питань запобігання корупції. 7 Грудня 2017. Архів оригіналу за 02.01.2018. Процитовано 19 квітня 2018.
  29. Анатолій Марциновський (11 вересня 2017). Кесслер: Є ризик, що аудит НАБУ хочуть провести лише для того, щоби звільнити Ситника. https://www.eurointegration.com.ua/. Європейська правда. Архів оригіналу за 02.10.2017. Процитовано 19 квітня 2018.
  30. Метью Купфер (17 вересня 2017). «Щоб показати приклад боротьби з корупцією треба сім гучних справ», — іспанський прокурор. https://hromadske.ua/. Громадське телебачення. Процитовано 19 квітня 2018.
  31. Антон Семиженко (11 вересня 2017). Карлос Кастресана: «Для запуску боротьби з корупцією просто необхідні кілька гучних посадок». http://www.theinsider.ua/. INSIDER. Архів оригіналу за 16.09.2017. Процитовано 19 квітня 2018.
  32. Звіт про підсумки роботи Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції у період вересня 2017 року — січня 2018 року. http://www.golos.com.ua/. Голос України — газета Верховної Ради України. 15 лютого 2018. Процитовано 19 квітня 2018.
  33. МАКР (29 листопада 2017). Експертна думка щодо забезпечення компетентного, незалежного та ефективного правосуддя у справах, пов'язаних із високопосадовою корупцією в Україні. http://crimecor.rada.gov.ua/. Комітет з питань запобігання і протидії корупції. Процитовано 19 квітня 2018.
  34. Корисні ресурси | “Ефективність через незалежність”. ... (укр.). Процитовано 9 серпня 2020.
  35. Сергій Лавренюк (30 листопада 2017). Рекомендація номер один стосується якнайшвидшого створення Антикорупційного суду. http://www.golos.com.ua/. Голос України — газета Верховної Ради України. Процитовано 19 квітня 2018.
  36. Міжнародні експерти закликають Україну якнайшвидше створити Антикорупційний суд. http://ua.interfax.com.ua/. Інтерфакс-Україна. 30 листопада 2017. Архів оригіналу за 18.01.2018. Процитовано 19 квітня 2018.
  37. Новини IACAB | Як забезпечити компетентне, незалежне та ефективне правосуддя у справах, пов'язаних з корупцією на високому рівні в Україні – МАКР надала свої перші рекомендації. ... (укр.). Процитовано 9 серпня 2020.
  38. Новини IACAB | Як забезпечити компетентний, неупереджений та ефективний збір та перевірку електронних декларацій державних службовців – IACAB надасть свої рекомендації. ... (укр.). Процитовано 9 серпня 2020.
  39. Новини | Електронні декларації як спосіб виявлення статків, набутих незаконним шляхом. ... (укр.). Процитовано 9 серпня 2020.
  40. Корисні ресурси | Електронні декларації як спосіб виявлення статків, набутих незаконним шляхом. ... (укр.). Процитовано 9 серпня 2020.
  41. ЗАКОН УКРАЇНИ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції.
  42. НАЗК ОТРИМАЛО ДОСТУП ДО УСІХ РЕЄСТРІВ ТА БАЗ ДАНИХ, НЕОБХІДНИХ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ДЕКЛАРАЦІЙ В АВТОМАТИЗОВАНОМУ РЕЖИМІ.
  43. НАЗК відкрило НАБУ доступ до реєстру декларацій.
  44. Школа громадянської освіти. http://political-science.ukma.edu.ua/. Кафедра політології НаУКМА. Процитовано 12 липня 2018.
  45. «СтопКор» отримав підтримку у своїй діяльності від Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні (EUACI). http://stopcor.org/. Інформаційний портал «СтопКор» — антикорупційні новини України!. 22 січня 2018. Процитовано 12 липня 2018.
  46. Чат-бот Тарас допомагатиме заповнювати е-декларації. https://hmarochos.kiev.ua/. Хмарочос. Київський міський журнал. 30 жовтня 2017. Процитовано 12 липня 2018.
  47. Чат-бот Держслужбовець Тарас, розроблений за підтримки ЄС, допоможе чиновникам з е-деклараціями. https://www.eurointegration.com.ua/. Європейська правда. 5 лютого 2018. Процитовано 12 липня 2018.
  48. Антикорупційна ініціатива ЄС, підкомпонент з розвитку журналістських розслідувань в Україні. https://irrp.org.ua/. Інститут розвитку регіональної преси. 11 березня 2018. Архів оригіналу за 20 квітня 2018. Процитовано 12 липня 2018.
  49. НСЖУ: ЄС даватиме гранти на розслідування про безкарність злочинів проти журналістів. https://www.radiosvoboda.org/. Радіо Свобода. 20 липня 2017. Процитовано 12 липня 2018.
  50. Осока Сергій (16 серпня 2017). Конкурс малих грантів на проведення журналістських розслідувань злочинів проти журналістів. https://irrp.org.ua/. Інститут розвитку регіональної преси. Процитовано 12 липня 2018.
  51. Єврокомісар Ган: Ми з радістю надаємо допомогу Україні в боротьбі з корупцією, але ми очікуємо результатів. http://exo.in.ua/. Новини Полтави та Полтавської області — Тижневик «ЕХО». 5 червня 2017. Процитовано 12 липня 2018.
  52. Тереза Лащук (23 серпня 2017). «Главное ожидание ЕС — чтобы Украина начала предметную дискуссию по Антикоррупционному суду». https://lb.ua/ (рос.). Новости Украины от LB.ua. Архів оригіналу за 09.10.2017. Процитовано 12 липня 2018.
  53. У Чернівцях підписали Меморандум про співпрацю у впровадженні антикорупційних реформ. https://bukovyna.tv/. Телеканал Буковина. 11 жовтня 2017. Архів оригіналу за 12 липня 2018. Процитовано 12 липня 2018.
  54. Мариуполь присоединился к программе «Антикоррупционная инициатива ЕС в Украине». http://mariupolnews.com.ua/ (рос.). Мариупольские новости. 19 июня 2018. Процитовано 12 липня 2018.
  55. У Києві просто неба відкрили перший в Україні парк корупції / Іван Петричак, Данило Шматько // 5 канал.  2018. — 2 червня. — Дата звернення: 12.07.2018.
  56. Антикорупційна ініціатива ЄС відкрила в Києві «Парк корупції» / Олександр Савицький // Deutsche Welle: Ukrainische Redaktion.  2018. — 22 травня. — Дата звернення: 12.07.2018. — Цитата: «…головний акцент, як сказав голова представництва ЄС Хюг Мінгареллі, робиться на молоді та дітях. „Мета цього проекту — дати уявлення молоді про те, як корупція проявляється і якими є механізми цього явища“, — сказав він.
    Керівниця проекту Ярослава Гресь додала, що ідея полягала в тому, щоби не робити нових офіційних заходів і відійти від звичної практики публікацій чергових досліджень про українську корупцію, а „вийти в офлайн“ і наблизити знання про це суспільне лихо до людей».
  57. У Києві стартує антилекторий «Парку корупції»: що очікувати від інтерактиву // РБК-Україна.  2018. — 7 червня. — Дата звернення: 12.07.2018.
  58. Школа юного детектива і казки про хабарників: «Парк корупції» відкриває програму для дітей // Громадське телебачення.  2018. — 8 червня. — Дата звернення: 12.07.2018.
  59. 10 причин відвідати Парк корупції в Києві : [арх. 07.06.2018] // Новое Время.  2018. — 1 червня. — Дата звернення: 12.07.2018.
  60. Більше 30 тисяч чоловік відвідали «Парк корупції» в Києві // Zruchno.Travel.  2018. — 6 липня. — Дата звернення: 12.07.2018.
  61. Керівний комітет. https://euaci.eu/ua/. EUACI — Антикорупційна ініціатива Євросоюзу в Україні. Процитовано 20 квітня 2018.
  62. Наша команда. https://euaci.eu/ua/. EUACI — Антикорупційна ініціатива Євросоюзу в Україні. Процитовано 20 квітня 2018.
  63. Марія Леонова (1 червня 2017). В Україні запустили трирічну антикорупційну ініціативу Євросоюзу. https://hromadske.ua/. Громадське телебачення. Процитовано 20 квітня 2018.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.