Незалежність

Незале́жність — можливість приймати самостійні рішення, які підкоряються власним бажанням та інтересам і не потребують зовнішніх вказівок та наказів. Незалежність для держави — політична самостійність, відсутність підлеглості, суверенітет.

Текст Декларації незалежності Сполучених Штатів Америки

Слово незалежність має різні визначення у різних сферах життєдіяльності людства.

У міжнародному праві незалежність держави тотожна актам визнання її іншими державами, які не обов'язково мають з нею дипломатичні відносини.

З політичної точки зору, терміном «незалежність» деякі позначають різні принципи і інститути конституційного права. Для держави в зовнішніх відносинах — це суб'єктність міжнародного права, обов'язкова частина суверенітету, у внутрішніх відносинах — поділ влади. Для людини — це правовий статус особистості, статус суддів.

В історії відомі випадки здобуття державної незалежності в результаті боротьби націй за свою незалежність, наприклад, Війна за незалежність США (1775-1783). Відомі випадки утворення кількох самостійних держав з однієї, частинами якої вони були (республіки Югославії, Чехословаччини, СРСР). Водночас відомі й випадки поступового здобуття незалежності, як у разі незалежності Канади від Великої Британії. Також є країни, чия незалежність не має дати проголошення, вони незалежні дуже давно в силу історичних обставин: Японія, Швеція, Росія.

Оголошення незалежності може супроводжуватися прийняттям декларації про незалежність.

Ознаки незалежності (самостійності)

Самостійність слід характеризувати такими основними ознаками:

  • здатністю самостійно визначати цілі, завдання та методи їх досягнення;
  • здатністю вирішувати питання і проблеми за власний рахунок;
  • свободою вибору тієї чи іншої поведінки.

Континенти

Південний Судан — наймолодша країна світу
Континент Кількість Найстаріша країна Найновіша країна
54   Ефіопія (1137)   Південний Судан (2011)
50   Сан-Марино (301)   Чорногорія (2006)

  Косово (2008)[1][2]

44   Китай (2070 до н. е.)   Східний Тимор (2002)
35   США (1776)   Сент-Кіттс і Невіс (1983)
14   Австралія (1901)   Палау (1994)
8 de facto кондомініум

Див. також

Примітки

  1. Kosovo (PDF). Архів оригіналу за 16 лютого 2008. Процитовано 30 липня 2015.
  2. За станом на 1 грудня 2016 незалежність Косова визнали 114 держав з 193 (59 %), країн-членів ООН. Україна, на відміну від переважної більшості європейських країн, США, Японії, Австралії не визнає державу Косово.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.