Арнем

Арнем (нід. Arnhem, МФА: [ˈɑrnɛm]), місто в Нідерландах на обох берегах р. Рейн, столиця провінції Гелдерланд; населення 152 тис. жителів. Місто розташоване близько 40 км на схід від Утрехта. Місто є частиною агломерації Арнем-Неймеген із населенням близько 740 тис. осіб.

Арнем
Arnhem
Герб Арнема Прапор Арнема
Вид на центр міста
Вид на центр міста
Основні дані
51°59′ пн. ш. 5°55′ сх. д.
Країна Нідерланди
Регіон Гелдерланд
Адмінцентр Arnhemd
Столиця для Yssel-Supérieurd (департамент Франції)

Межує з

— сусідні нас. пункти
Апелдорн, Rhedend, Rozendaald, Overbetuwed, Westervoortd, Еде, Lingewaardd ?
Засновано 1530
Перша згадка 893
Площа 101,53 км²
Населення 152 288 (2015)
Висота НРМ 13 м
Водойма Недеррейн, Q2229833?, Sint-Jansbeekd, Рейн, Ейссел, Lower Rhined
Назва мешканців нід. Arnhemmer[1] і есп. arnhemano
Міста-побратими Ухань, Кройдон, Гера (липень 1991)[2], Градець-Кралове (1992)[3], Ковентрі (1958)[4]
Телефонний код (+31) 026
Часовий пояс UTC+1
Номери автомобілів M
GeoNames 2759660
OSM r418700 ·R
Поштові індекси 6800–6846
Міська влада
Мер міста Ahmed Marcouchd
Вебсайт arnhem.nl
Мапа
Арнем
Арнем (Нідерланди)
Арнем
Арнем (Гелдерланд)


 Арнем у Вікісховищі

Історія

Перші згадки про місто датуються 893-м роком.

Арнем було засновано не на самому березі Рейні, а на невеликому струмку Сінт-Янсбек за декілька кілометрів до його впадіння в Рейн, що огинав місто з півдня. У 1530 році за наказом герцога Карела ван Герле було прорито нове русло і Арнем опинився на правому березі Рейну, що дозволило суттєво збільшити торгівлю у місті. До ХХ-го сторіччя місто було розташовано лише на північному березі.

У вересні 1944-го, під час Другої світової війни Арнем був центром висадки десанту союзників (найбільшого за світову історію). Висадка була частиною масштабної повітряно-десантної операції «Маркет Гарден». Метою десантників було захоплення і утримання до приходу основних сил з півдня мосту через Рейн. Однак прорахунки під час планування операції завадили її успіху. Фактично замість повітряно-десантної дивізії у кількості 10 000 військових, які мали утримувати міст дві доби, до моста вдалось пробитися лише батальйону у складі 740-а чоловік під командуванням підполковника Джона Фроста. Протягом трьох днів та чотирьох ночей вони вели бої за утримання мосту із значно переважаючими силами німецьких військ. Проте через значні втрати і перевагу супротивника мусили скласти зброю 20-го вересня.

Транспорт

Залізничну станцію було відкрито у 1845-му році разом із залізницею Амстердам Еммеріх. Арнем є транспортним вузлом на перетині залізничних шляхів: Амстердам Дюссельдорф та Зволле Розендал. Окрім головного вокзалу Арнем має три інші залізничні станції: Арнем Фелперпорт (Arnhem Velperpoort) (1953), Арнем Пресікхаф (Arnhem Presikhaaf) (1969) та Арнем Південь (Arnhem Zuid) (2005).

Міські перевезення у Арнемі окрім автобусів здійснюються також тролейбусами. Арнем єдине місто Нідерландів, що має тролейбусну мережу.

Економіка

У місті виробляються хімікати, фармацевтичні матеріали, сіль (AkzoNobel).

Уродженці

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.