Асимптотичний аналіз

У математичному аналізі асимптотичний аналіз — це метод опису граничної поведінки. Ця методологія має багато застосувань у природничих науках. Наприклад

  • в інформатиці для аналізу алгоритмів, при розгляді виконання алгоритмів, що застосовуються для дуже великих наборів вхідних даних.
  • поведінка дуже великих фізичних систем.
  • в аналізі аварій, коли встанувлюється причина аварії за допомогою кількісного моделювання, з великим числом аварійних ситуацій в даний час і даному місці.

Найпростіший приклад, розгляд функції f(n), при описі її властивостей, коли n стає занадто великим. Таким чином, якщо f(n)=n2+3n, елемент 3n стає незначним в порівнянні з n2, при занадто великих n. Тоді кажуть, що функція f(n) є асимптотично еквівалентна n2 при n → ∞ й символічно записують як f(n) ~ n2.

Означення

Формально, для заданих двох комплекснозначних функцій f і g, що залежать від натурального аргументу n, пишемо

щоб позначити цей факт в термінах о-маленького, то

при

що еквівалентно

при

Це означає, що для довільної додатньої константи ε знайдеться така константа N, що

для всіх .

Якщо функція g(n) не рівна нулю (інакше границя записана нижче буде невизначеною), це твердження еквівалентне

Це відношення є відношення еквівалентності на множині функцій від n. Клас еквівалентності f загалом складається з усіх функцій g, котрі рівні f, в граничному сенсі.

Асимптотичний розклад

Асимптотичний розклад функції f(x) фактично це представлення цієї функції у вигляді рядів, часткові суми яких не обов'язково збігаються, але такі що будь-які часткові суми являють собою асимптотичні формули для f.

Література

  • Асимптотичний аналіз нестійких розв'язків одновимірних стохастичних диференціальних рівнянь: навч. посіб. / Г. Л. Кулініч ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. — 2-ге вид., перероб. і допов. — Київ: Київський університет, 2015. — 125 с.
  • Вступ до асимптотичних методів: Інтеграли та ряди: конспект лекцій / О. В. Барабаш. — К. : Київський ун-т, 2010. — 111 с.
  • Якісний та асимптотичний аналіз диференціальних рівнянь з випадковими збуреннями: [монографія] / А. М. Самойленко, О. М. Станжицький ; НАН України, Інститут математики, Проект «Наукова книга». — К. : Наукова думка, 2009. — 335 с. — Бібліогр.: с. 319—330. — ISBN 978-966-00-0910-0
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.