Бандерівці

Банде́рівці — у вузькому сенсі послідовники лідера українського націоналістичного руху Степана Бандери та його ідеології; у пропаганді РФ та її маріонеток — усі прибічники і захисники незалежності України[1].

Бандерівці
 Бандерівці у Вікісховищі

Походження терміну

Цей термін походить від прізвища особи Степана Бандери. Первинно ним означали членів Організації українських націоналістів революційної, яку очолював Степан Бандера. Сучасне значення — щодо тих українських націоналістів[2], які вважають себе послідовниками ОУНР[3]. Після 1940-х років поняття «бандерівці» стали вживати для означення всього українського націоналізму в радянській і російській пропагандах, як до того використовували терміни «мазепинці», «виговці», «петлюрівці», «махновці» тощо відповідно прізвищ історичних особистостей історії України.

Ця назва особливо часто вживалася радянською пропагандою в негативному значенні як синонім бандитизму і загроза російському імперіалізму, загалом позначаючи усе українське націоналістичне підпілля (незважаючи на ширший його поділ на фракції, що було примітивною уніфікацією під час і після Другої світової війни), а також українських націоналістів за кордоном і тих, хто в Українській РСР стояв в опозиції до радянської національної політики.

Під час національно-визвольної боротьби 19401950-тих рр. більшість її учасників (послідовників традицій ОУНР) називали себе бандерівцями. У такому ж значенні слово вжито у повстанських піснях народного та літературного походження, наприклад:

«Ми — хлопці-бандерівці зі зброєю в руках бороним рідну землю, живемо у лісах…».

Митрополит Епіфаній каже[4]:

Для декого таке найменування є лайливим, але для нас це честь. Бо наша земля породила таких славних героїв, які колись казали, що прийде час і один буде говорити “Слава Україні!”, а мільйони відповідатимуть “Героям Слава!”. Ми з вами дочекалися цього часу, тому повинні радіти, що є спадкоємцями наших героїв та маємо можливість осягнути і продовжувати те, що вони накреслили.

Див. також

Примітки

  1. Кузьо Тарас. Війна Путіна проти України. Революція, націоналізм і криміналітет / Пер. з англ. Андрія Павлишина. — К.: Дух і Літера, 2018. — 560 с. ISBN 978-966-378-622-3. С. 8.
  2. ОУН-УПА, Хто такі бандерівці і за що вони борються Архівовано 19 червня 2013 у Wayback Machine.
  3. Сурма, Чи має Провідник ОУН послідовників у сучасній українській політиці?
  4. Митрополит Епіфаній: "Пишаємося, коли нас називають бандерівцями". Релігійна правда (укр.). 12 квітня 2019. Процитовано 12 квітня 2019.

Джерела

Посилання

Зовнішні відеофайли
БАНДЕРА и БАНДЕРОВЦЫ. РАЗОБЛАЧЕНИЕ КРЕМЛЕВСКИХ МИФОВ.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.