Батьки-пілігрими
Батьки́-пілігри́ми (англ. Pilgrim Fathers або просто англ. The Pilgrims) — назва перших поселенців, які прибули для створення нової колонії в Північній Америці. Плімутська колонія (нині місто Плімут у штаті Массачусетс), заснована в 1620 році, стала першим англійським поселенням з постійним населенням і першим великим поселенням Нової Англії, другим найуспішнішим англійським поселенням (після заснованого в 1607 році Джеймстауна у Вірджинії) на території сучасних США. Будучи глибоко релігійними людьми, поселенці Плімутської колонії відрізнялися пуританською вдачею і прихильністю традиціям. Деякі з їхніх традицій стали невід'ємною частиною американської культури. До числа таких належить звичай святкувати День подяки (вперше відзначався пілігримами в Новому Плімуті в 1621 році). Історія Батьків-пілігримів, що переселилися за океан у пошуках релігійної свободи, стала центральною в історії та культурі Сполучених Штатів Америки.
Історія
Зовнішні відеофайли | |
---|---|
Реконструкція атаки індіанцями рухомої фортеці пілігрімів» |
Основну частину поселенців становили англійські пуритани, релігійні дисиденти. Незадоволені тим, що панівна Англіканська церква схиляється до ідей католицизму, вони бажали створити незалежну церкву. Одна з підпільних громад збиралася в селищі Скрубі графства Йорк. Її лідерами були проповідники Річард Кліфтон і Джон Моррісон.
Через переслідування з боку влади, дисиденти перебралися з Англії в Нідерланди, де до їх поглядів ставилися терпимо, в 1608 році — в Амстердам, а в 1609 році — в Лейден. До 1617 року громада влаштувалася на новому місці і зросла до 300 членів. Проте, багато переселенців не знайшли роботи в Нідерландах, а деякі, не витримавши важких умов життя і культурних відмінностей, виїжджали назад в Англію. Нове покоління, що народилося на нідерландській землі, забували традиції і звичаї предків. Громаду очікувала поступова асиміляція.
Після довгих роздумів було вирішено відправитися в Америку, в новозасновану (1607) колонію Вірджинія. Колишні колоністи могли надати підтримку в захисті від ворожих місцевих племен. З іншого боку, територія колонії була досить велика, щоб новоприбулі могли поселитися на деякій відстані від колишніх поселень і відчувати себе відносно незалежно. Для переїзду та облаштування пуритани потребували в кредитах і дозволах на будівництво. Вони знайшли таку підтримку у Томаса Вестона, лондонського торговця залізним товаром.
В 1620 році пуритани отримали від «Вірджинія Компані» право на землю в Північній Америці на умовах відпрацювання. Компанія сплатила їх переїзд. На кораблі «Спідвел» вони вирушили з Голландії до Англії. В Саутгемптоні до них приєдналася ще одна група переселенців на кораблі «Мейфлавер». 15 серпня обидва кораблі відплили в Плімут, але незабаром виявилося, що «Спідвел» непридатний для плавання через океан. Його пасажири перейшли на борт «Мейфлавер». 16 вересня 1620 року корабель з поетичною назвою «Травнева квітка» (англ. Mayflower), на борту якого знаходилися 102 людини, вийшов у море.
Двомісячне океанське плавання було важким. Через бурі і шторми корабель відхилився далеко на північ. Дві людини померли в дорозі. Один народився на кораблі і отримав ім'я Океанус Хопкінс.
21 листопада 1620 року «Мейфлавер» кинув якір біля мису Код (нині штат Массачусетс). Серед найбільш відомих пасажирів «Мейфлавера» були Вільям Бредфорд, Вільям Брюстер, Джон Карвер і капітан пілігримів Майлз Стендіш.
Відразу після прибуття серед пуритан виник конфлікт. Через помилку в курсі колоністи виявилися набагато північніше ділянки землі у Вірджинії, які вони повинні були відпрацювати. У зв'язку з цим, частина їх вважала що контракт з Вірджинською Компанією втратив чинність. В результаті переговорів 21 листопада 1620 року 41 людина, глави всіх сімей поселенців, підписали так звану «Мейфлаверську угоду». У цій угоді вони закріпили намір заснувати колонію і зобов'язалися підпорядковуватися законам, «які будуть вважатися придатними і відповідними загальному благу колонії»[1]. Ця угода стала з часом символом демократичного самоврядування. Після підписання губернатором був обраний Джон Карвер. Після його смерті (1621), губернатором став Вільям Бредфорд, який займав цей пост 11 років, і до його смерті (1657) його обирали на різні посади. В 1650 році він опублікував книгу «Плімутське поселення» — достовірне свідчення очевидця, один з перших зразків американської історіографії.
З 25 листопада невеликі групи переселенців почали висаджуватися на березі щоб обстежити нову землю. Майже відразу ж на них напали індіанці. Завдяки вогнепальній зброї поселенці вийшли переможцями з збройного зіткнення.
25 грудня, на Різдво колоністи почали будувати Будинок зборів, поклавши цим початок поселенню Нью-Плімут. Зимували вони на кораблі, страждаючи від холоду і хвороб. Лише половина прибулих пережила важку першу зиму. Однак інші не впали духом. Індіанець по імені Тіскуантум, якого пілігрими називали Скванто, знайомий раніше з англійськими моряками і трохи розумів їх мову, навчив їх вирощувати маїс і гарбуз і показав, де ловиться риба і водиться дичина. З його допомогою пілігрими вижили в дикому незнайомому краю, і оцінили Скванто як помічника, неждано посланого Богом для їх блага. На наступний рік колоністи зуміли забезпечити себе зерном на зиму. З цього приводу губернатор колонії Бредфорд оголосив один день днем подяки Богу. Цей звичай пізніше поширився по всіх колоніях Нової Англії, а в 1789 році перший президент США Джордж Вашингтон оголосив 26 листопада загальнонаціональним Днем Подяки.
У наші дні десятки мільйонів жителів США мають хоча б одного предка з числа батьків-пілігримів[2].
Походження назви
Спочатку у пілігримів не було власної назви. Іноді вони називали себе святими, богообраним народом. Інші їх назви — сепаратисти чи брауністи (від імені автора ідеї сепаратизму Роберта Брауна). Назва — біблійного походження, сходить до посланню ап. Павла до євреїв (Євр. 11:13-14). Вперше воно з'являється в книзі Вільяма Бредфорда «Плімутське поселення». В 1793 році на святі «Дня батьків-першопоселенців» в Плімуті преподобний Чарльз Роббінс вжив цю назву в проповіді, а в 1820 році в своїй промові — відомий політик і оратор Деніел Уебстер. В 1825 році була опублікована поема англійки Феліції Хеманс «Прибуття батьків-пілігримів до Нової Англії». До 1840-го року назва «Батьки-Пілігрими» стала загальновживаною.
Див. також
- Плімутський камінь
- Національний монумент Батькам-засновникам
Примітки
- Ульріке Мозер. З Богом до Америки — GEO, лютий 2009, с. 91
- Mayflower Society webpage. Архів оригіналу за 20 листопада 2016. Процитовано 13 липня 2014.
Посилання
- Отці-пілігрими // Українська Релігієзнавча Енциклопедія