Берладська земля

Берладська земля (Берладь) — історична назва території між Дністром, Карпатами, Дунаєм та Чорним морем. На півночі межувала з Шипинською землею.

Галицько-Волинська держава (1245–1349)
Берладська земля

Названа походить від річки Бирладь, та містечка біля неї (Бирлад), що було центром землі.

Виникла на землях літописних уличів та тиверців. У 1116 г. великий князь Володимир Мономах ще контролює дані території і «посла Ивана Воитишича,и посажа посадники по Дунаю»[1].

У 12-13 ст.ст. — територія, контрольована Галицько-Волинським князівством. Від кін. 13 ст. на цих землях формується Молдовське князівство.

У цій місцевості крім Берладі розвивались міста Білгород, Яський торг на Пруті, Сочава, Серет, Малий Галич, Баня та інші. Тут переховувався небіж галицького князя Володимирка Володаревича Іван Берладник після невдалої спроби 1145 року відібрати Галич у дядька.

Немає підстав вважати, що існувало Берладське князівство, як думало багато істориків XIX-го та 1-ї половини XX-го століть. Берладська земля була населена вільними людьми з багатьох давньоруських земель, втікачами від князів і бояр або просто шукачами пригод.

Берладська земля була густо населена: 6 тис. берладників 1158 року підтримали Івана Ростиславича у війні проти галицького князя Ярослава Володимировича, а 1159 року берладники ненадовго заволоділи київським портом Олешшя на Нижньому Дніпрі. Берладська земля була місцем життя берладників.

Примітки

  1. Суляк С. Русины в истории: прошлое и настоящее // Русин. - 2007, №4 (10). - С. 29-56.

Джерела

  1. Мохов Н. А. Молдавия эпохи феодализма. — Кишинёв: Картя Молдовеняскэ, 1964. — С. 82—84.
  2. Ипатьевская летопись // Полное собрание русских летописей. — Т. II. — С. 497.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.