Билинець найзапашніший

Билинець найзапашніший[1][2], билинець запашний (Gymnadenia odoratissima (L.) Rich. (Orchis odoratissima L.)) — багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Кореневі бульби пальчастороздільні. Листки чергові, вузько-ланцетні, до верхівки стебла поступово зменшуються в розмірі, переходять у приквітки. Квітконосне стебло закінчується густим колосоподібним суцвіттям з дуже зигоморфними двостатевими лілово-пурпуровими квітками з циліндричною тупою шпоркою і з запахом ванілі. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні.

?
Билинець найзапашніший

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Судинні (Tracheophyta)
Покритонасінні (Angiosperms)
Монокоти (Monocots)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Орхідні (Orchidaceae)
Підродина: Орхідні (Orchidoideae)
Триба: Orchideae
Підтриба: Orchidinae
Рід: Билинець (Gymnadenia)
Вид: G. odoratissima
Gymnadenia odoratissima
(L.) Rich.
Синоніми
*Orchis odoratissima L. (basionym)
Посилання
Вікісховище: Gymnadenia odoratissima
Віківиди: Gymnadenia odoratissima
EOL: 1112243
IPNI: 636569-1
МСОП: 175997
NCBI: 97904

Поширення

Поширений у Європі від північної Іспанії до західної Росії та від південної Швеції до Північної Македонії[3][4][5].

Зникаюча рослина (занесена до Червоної книги України). Трапляється дуже рідко в Лісостепу, на Поліссі, Опіллі, у Карпатах[6].

Заготівля і зберігання

Gymnadenia odoratissima

Використовують бульбокорені, які збирають одразу після цвітіння рослини. Заготовляють лише молоді дочірні бульби, старі відкидають. Зібрані бульби добре миють, на 4—5 хв занурюють в окріп, а після цього сушать на відкритому повітрі, під наметом або в сушарці при температурі 50—55 Одержана таким чином сировина називається «бульби салеп» (Tubera salep). З 10 кг сирих бульб одержують 1 кг сухих. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності — 6 років. Аптеки салеп не відпускають

Хімічний склад

Бульбокорені містять слиз (50%), крохмаль (27%), декстрин, пентозани, сахарозу тощо.

Фармакологічні властивості і використання

Препарат з билинця — салеп — добрий обволікаючий, протизапальний і загальнозміцнюючий засіб. Він перешкоджає всмоктуванню шкідливих речовин з шлунково-кишкового тракту. Як обволікаючий і протизапальний засіб салеп призначають при гострих і хронічних захворюваннях дихальних шляхів, при запаленні шлунково-кишкового тракту. Ефективним є використання салепу при бронхітах, гастроентеритах, колітах і виразковій хворобі. Слиз салепу п'ють при отруєнні, щоб затримати всмоктування отрути. Застосовують у вигляді слизу перорально і в клізмах. Дійовим засобом вважається салеп при загальному виснаженні організму, зумовленому тривалими кровотечами, фізичною і розумовою перевтомою, туберкульозом та ін. Настій старих бульб вважається абортивним засобом, а траву з молодими бульбами рекомендують при неплідності. Листки прикладають до наривів. Насіння використовувалось при епілепсії.

Примітки

  1. Gymnadenia odoratissima // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. К. : Наук. думка, 1987. (рос.)(укр.)
  3. Plants of the World Online / Kew Science. Процитовано 29.10.2019. (англ.)
  4. Germplasm Resources Information Network. Процитовано 29.10.2019. (англ.)
  5. The Euro+Med Plantbase Project. Процитовано 29.10.2019. (англ.)
  6. Билинець найзапашніший Gymnadenia odoratissima (L.) Rich.. Червона книга України. Процитовано 29.10.2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.