Битва при Добро-Полі

Битва при Добро-Полі — битв, що відбулася 15-18 вересня 1918-го року в ході Вардарського наступу на Балканському театрі воєнних дій в ході Першої світової війни. У результаті союзники завдали поразки Болгарії і було укладено Солунське перемир'я (Болгарія вийшла з Першої світової війни).

Битва при Добро-Полі
Балканська кампанія (Перша світова війна)
Дата: 15 вересня 1918
Місце: Добро-Поле, Північна Македонія
Результат: Перемога сил Антанти[1]
Сторони
 Болгарія
 Німецька імперія
 Франція
Королівство Сербія
Командувачі
Георгій Тодоров
Фрідріх фон Шольц
Куно фон Штойбен
Луї Франше д'Еспере
Живоїн Мишич
Військові сили
26 батальйонів
11 600 стрільців з 245 кулеметами, 146 артилерійських установок і 24 аероплани
75 батальйонів
36 500 стрільців з 756 кулеметами, 580 артилерійських установок і 81 аероплан
Втрати
3 000 чоловік і 50 кулеметів[2] 2 020 убитих чи поранених[2]
невідомо

Битва сталася в місцині Добро-Поле («добре поле»), на яку оголосило свої права і яку окупувало Третє Болгарське царство з 1915-го року. Сьогодні це територія Республіки Македонія.

Битва

Болгарська армія зустрілася із потужнішою і більшою армією Союзників при Добро-Полі. Переважну частину військ Союзників складали: 122-га Французька піхотна дивізія, 17-та Французька піхотна дивізія і Сербська Шумадійська[lower-alpha 1] дивізія у першому ешелоні і дві сербські дивізії (Тимоцька[lower-alpha 2] і Югославська) у другому ешелоні.

До цього часу болгари пишалися, що вони не зазнали жодної поразки у війні, тож цар Болгарії князь Фердинанд І вирішив зосередити всі війська в цьому місці і дати бій Союзникам. 2-га і 3-тя Болгарські піхотні дивізії, добре оснащені кулеметами, окопалися під Добро-Полем. Битва розпочалася 14 вересня з посиленого артобстрілу. Протягом 15-19 вересня сили болгар було оточено. Болгари не мали достатньо людей і ініціативи (відсутні мобільні підрозділи) зупинити наступ Союзників чи запобігти оточенню. Пропозиції про капітуляцію, незважаючи на безнадійну ситуацію, болгари проігнорували.

Революція

Після поразки при Добро-Полі, решта болгарських солдат піддалися на революційні заклики соціалістів і залишили Болгарський фронт. Повсталі рушили на Софію на переговори із Урядом. Коли повсталі наблизилися до столиці — проти них виступили вірні Урядові болгарські війська і німецькі частини. Сили повсталих було розбито.

Наслідки

Болгарія програла битву з огляду на значно менше число болгарських військ і низький моральних дух (вплив соціалістів-агітаторів), а також через відсутність мобільних підрозділів, які могли б успішно зірвати фланговий обхват військ Союзників. Здобувши перемогу над Болгарією, армія Антанти рушила вглиб Болгарії. 19 вересня французька, британська і грецька армії зазнали поразки у 3-й битві при місті Дойран: болгарські війська відбили усі атаки і зірвали спробу Союзників окупувати Болгарію.

Поразка під Добро-Полем і революційні настрої у військах змусили Болгарію укласти із Союзниками Солунське перемир'я 29 вересня 1918-го року. Фактично це перемир'я означало вихід Болгарії з І світової війни.

У листопаді 1919-го унаслідок укладення Нейїського мирного договору, територія Західної Фракії відійшла до Греції, Болгарія втратила вихід до Егейського моря. Новостворене Королівство Сербії, Хорватії і Словенії відновило Республіку Македонію (див.Вардарська Македонія). Південну Добруджу знову окупувала Румунія. На розміри Болгарської армії було накладено серйозні обмеження і колосальні репарації в товарах і грошах, які Болгарія виплатила Союзникам.

Див. також

Примітки

  1. Шумадія —історична область в центральній Сербії. Включає в себе Шумадійський округ і ряд прилеглих територій. Область колись була багата лісами, звідси і її назва (Шума [серб., Šuma] - ліс). Центром області та Шумадійського округу є місто Крагуєвац.
  2. Тимок (серб. Тимок, болг. Тимок, лат. Timacus) річка на Балканах, в Сербії й Болгарії, права притока р. Дунай

Посилання

  1. Hayles, John (13 December 2001), «Republic of Bulgaria National History»
  2. Offensive du Drobopolje en Serbie

Джерела

  • Richard Hall, Balkan Breakthrough: The Battle of Dobro Pole 1918, Indiana University Press, 2010, ISBN 978-0-253-35452-5
  • Hayles, John (13 грудня 2001). Republic of Bulgaria National History. Процитовано 20 січня 2007.
  • Savo Skoko, «Vojvoda Stepa Stepanović», Belgrade 1985.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.