Битва при Хансандо

Битва при Хансандо (кор. 閑山島海戰 / 閑山島大捷, 한산도 해전 / 한산도대첩, яп. 閑山島海戦, «Битва при острові Хансан»; 15 серпня 1592) — морський бій, що відбувся між японським і корейським флотом у східного узбережжя острова Хансан в ході Імджинської війни. Перша битва третьої кампанії Лі Сунсіна, одна з найбільших морських баталій війни.

Битва при Хансандо
Імджинська війна
Битва при острові Хансан

Битва при острові Хансан
Дата: 15 серпня[1] 1592
Місце: східне узбережжя острову Хансандо, провінція Кьонсан, Корея
Результат: Перемога Чосону
Сторони
Командувачі
Вакідзака Ясухару Лі Сунсін
Вон Гюн
Лі Оккі
Військові сили
73 суден[2]
   36 великих кораблів
   24 малі кораблі
   13 човнів
56 суден:[2]
Лі Сунсін: 24 судна
   21 великий корабель
   3 корабля-черепахи
Вон Гюн: 7 суден
Лі Оккі: 25 суден
Втрати
47 суден потоплено
12 суден захоплено[2]
8800 загиблих
4 судна потоплено[3]
16 загиблих
116 поранених

Короткі відомості

Череда поразок японців на морі від флоту Лі Сунсіна поставили під загрозу їхні траспортні шляхи у Корейській протоці, якими доставлялися підкріплення і провізія з Японії до Кореї. Японський правитель Тойотомі Хідейосі віддав наказ частині своїх військ, що перебували у центральних районах півострова, відійти до південного узбережжя, сформувати великий флот і знищити військово-морські сили корейців. За формування флоту взялися командири Кукі Йосітака, Като Йосіакі та Вакідзака Ясухару, вихідці з піратсько-самурайських родів. Останній, не чекаючи на колег, самовільно вивів свої 73 кораблі з порту Пусан і вирушив у напрямку бази корейського флоту в Йосу. Ескадра Вакідзаки складалася з 36 великих кораблів атаке-буне[4], 24 малих кораблів секі-буне і 13 швидкісних човнів хая-буне.

Тим часом корейський об'єднаний флот під проводом Лі Сунсіна, Вон Гюна і Лі Оккі вирушив на зустріч японським силам. Він поступався числом, але переважав противника за кількістю великих човнів та артилерією. Всього корейці мали 56 кораблі, з яких 3 були броненосними «кораблями-черепахами» кобуксонами, а решта — великими суднами класу пханоксон.

14 серпня 1592 року адмірал Лі Сунсін отримав донесення розвідників, що флот Вакідзаки перебував на спочинку у вузькій протоці Кьоннерян, між островом Коджо і Корейським півостровом. На нараді корейського командування Вон Гюн наполягав на негайній атаці противника. Проте Лі Сунсін відкинув ці наполягання, через небезпечність протоки, і прийняв рішення заманити противника у відкрите море і знищити його вогнем. Було домовлено, що основні корейські сили, 24 судна під проводом Лі Сунсіна, займуть позиції попереду острова Хансан, а флоти Вон Гюна і Лі Оккі сховаються у засідках на флангах за мисами острова.

Наступного ранку Лі Сунсін вислав 6 великих кораблів у бік противника з метою виманити його. Японці почали переслідувати корейські судна і вийшли у море перед островом Хансан. Вакідзака побачив флот Лі Сунсніна, що був менший за його власний, і наказав негайно атакувати його. У відповідь корейський флот вишикувався у V-подібну формацію «крила журавля» і почав відходити до берега острова Хансан. Коли японці глибоко зайшли між обох «крил», сподіваючись вразити центр формації, де знаходився флагманський корабель Лі Сунсіна, із засідок вийшли кораблі Вон Гюна і Лі Окі. Корейці оточили з флангів судна противника і відкрили по ним шквальний артилерійський вогонь.

Битва тривала до четвертої години дня. 47 японських кораблів було потоплено, а 12 захоплено. Понад 8000 японських вояків полягло в бою. Японський адмірал Вакідзака Ясухару втратив найкращих своїх офіцерів і був поранений ворожими стрілами. Йому вдалося відступити з бою і вивести з собою 14 кораблів. На противагу цьому корейці втратили убитими і пораненими трохи більше сотні, а з усієї ескадри було потоплено лише 4 кораблі.

Перемога корейського флоту при Хансандо поставила хрест на планах Тойотомі Хідеойсі завоювати Китай. Японці не могли просувати війська далі на північ через незахищеність морських шляхів сполучення з Японією. Японське військо втратило наступальну ініціативу і почало переходити до оборони. Користуючись цим, активізувалися корейські партизани ийбьон, які стали нападати на японські транспорти на дорогах. Похід японської армії в Китай через Корею перетворився у війну за контроль над Кореєю.

Примітки

  1. За східним календарем: 8 число 7 місяця // Tsuchihashi, Paul Yachita. Japanese Chronological Tables from 601 to 1872 A. D. — Tokyo: Sophia University Press, 1952.
  2. Третя кампанія Лі Сунсіна // Проект «Святий герой Лі Сунсін». — Адміністрація міста Асан, (кор.). Переглянуто: 2009-06-29.
  3. 上垣外憲一 『文禄・慶長の役』 講談社学術文庫, 2002.
  4. За японськими джерелами флот Вакідзаки мав лише 7 великих кораблів з 73. Решта були середні і малі судна. (上垣外憲一 『文禄・慶長の役』 講談社学術文庫, 2002.)

Джерела та література

Посилання

Відео

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.