Бластопор

Бластопор (від дав.-гр. βλαστός — пагін + дав.-гр. πόρος — прохід, отвір) — отвір, що сполучає внутрішню порожнину зародка тваринного організму на стадії гаструли із зовнішнім середовищем. Інші назви — первинний рот, гастропор.[1]

Формування ентодерми (виділено червоним) в процесі гаструляції (інвагінації) в ході відокремлення від ектодерми (виділено помаранчевим) .
1 Бластула, 2 Гаструла

У більшості тварин бластопор закладається на вегетативному полюсі; у частини гідроїдних і реброплавів, можливо, на анімальному (у гідроїдних ранні зародки тимчасово втрачають полярність, а у реброплавів бластомери здійснюють складні рухи, тому встановити відповідність між полюсами яйця і зародка важко).

Бластопор зазвичай зміщений на майбутню черевну сторону зародка. Тільки у хордових бластопор зміщений на спинний бік, оскільки морфологічно черевна сторона стала у хордових функціонально спинною[2].

У процесі розвитку у первинноротих тварин бластопор зазвичай перетворюється в рот або утворює рот і анальний отвір. У чистому вигляді амфістомія (замикання бластопора посередині разом з утворенням з нього рота та ануса) зустрічається у примітивних поліхет, оніхофор і нематод. У більшості кільчастих червів, молюсків і форонід щілиноподібний бластопор замикається ззаду наперед, із переднього отвору формується рот, а анус утворюється біля заднього краю замкненого бластопора. У плеченогих і нижчих хордових бластопор замикається спереду назад, при цьому зазвичай і рот, і анус формуються заново. Бластопор повністю перетворюється в рот у немертин і плоских червів. Цілком перетворюється в анус бластопор у волосових, деяких ракоподібних і молюсків, а також у голкошкірих. Таким чином, вторинноротість властива деяким з первинноротих тварин (наприклад, волосовим, у яких на місці бластопора формується анус). У вторинноротих на місці бластопора іноді утворюється нервнокишковий канал, що тимчасово з'єднує травну порожнину з порожниною нервової трубки. У амфібій він спочатку утворюється у вигляді дугоподібного поглиблення (спинна губа бластопора), яке потім замикається в кільце, і закривається «жовтковою пробкою» — групою заповнених жовтком клітин вегетативної півкулі бластули. У вищих хребетних він має вигляд довгого вузького заглиблення. У людини бластопор має дуже малі розміри.

Мак-Брайд писав у своїй роботі, присвяченій розвитку ланцетника[3]: «Я твердо впевнений, що рот і анус у всіх тварин, у яких можна знайти ці два отвори, зобов'язані своїм походженням поділу довгого щілиноподібного рота».

Див. також

Посилання

  1. Визначення на сайті «Розум»
  2. Походження хордових тварин (рос.)
  3. Mac Bride EW, 1910. The formation of the layers in Amphioxus II Qaurt. J. Microsc. Sci. V. 54. P. 279 −346
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.