Ботушанська Домка Сидорівна

Домка Сидорівна Ботушанська (* 18 вересня 1912, с. Глибока Серетського повіту Герцогства Буковина Австро-Угорської імперії (нині – смт Глибоцького району Чернівецької області України) – † 31 жовтня 1994, м. Мелітополь Запорізької області України) – письменниця, поетеса, публіцист, художниця, писанкарка, вишивальниця та громадська діячка

Домка Сидорівна Ботушанська
Автор портрета Володимир Скибінський
Народилася 18 вересня 1912
с. Глибока Серетський повіт Герцогство Буковина Австро-Угорська імперія (нині – смт Глибоцький район Чернівецька область Україна)
Померла 31 жовтня 1994
м. Мелітополь Запорізька область Україна
Поховання м. Мелітополь
Громадянство  Австро-Угорщина Королівство Румунія СРСР Україна
Національність українка
Діяльність поетеса, художниця, драматург, педагог, публіцист, писанкарка, вишивальниця, громадський діяч
Відома завдяки народна поетеса та художниця Буковини
Alma mater приватна школа художника Євзебія Ліпецького, Чернівецький ліцей «Олтя Домна»

Життєпис

Народилась в небагатій багатодітній сім'ї. В школу змогла піти тільки в четвертий клас ромуномовної народної школи [1], перед цим з допомогою батька освоїла матеріал за попередні три класи, в шостому вже була відмінницею.

З дитинства приходилось приймати участь в хатніх і польових роботах. Працюючи, випадково наступила на іржавий гвіздок, що привело до зараження крові, довгого лікування.

Домка любила вишивати, розписувати писанки, багато читала: любимими були «Кобзар» Тараса Шевченка, твори Лесі Українки, Ольги Кобилянської. Робила спроби писати свої вірші і оповідання. Вперше надрукувала свої поезії в буковинській нелегальній газеті «Нове життя».

У Домки проявився хист до малювання, з 1936 по 1940 рік навчалась художній майстерності в чернівецького художника Євзебія Ліпецького[2] та заочно навчалась в чернівецькому ліцеї «Олтя Домна», який закінчила в 1939 році.

Домка була учасницею театрального гуртка в рідному селі, а також створила гурток української мови для глибоцької молоді.

Після того, як Північна Буковина увійшла до складу Української РСР в 1940 році, закінчила вчительські курси в м. Сторожинці і розпочала педагогічну діяльність в Глибоцькій початковій школі.

Домка Ботушанська була активною авторкою газети «Радянська Буковина», друкувалася в альманасі «Вільна Буковина», її картини почали з'являтися на виставках.

Восени 1940 року в Чернівцях відбулася перша виставка образотворчого мистецтва, на якій були представлені також роботи Домки Ботушанської.

Її творчість не залишилася непоміченою. У 1940 році режисер Ю. Солнцева знімає документальний фільм «Буковина - земля українська», де були кадри і про Домку Ботушанську.

В 1941 році Домка Ботушанська стала учасником першого у Чернівцях з'їзду письменників . Там же знайомиться з письменниками М. Бажаном, А. Малишком, В. Сосюрою, Г. Мізюном, Марією Пригарою.

На жаль, у червні 1941 року в Домки Ботушанської знову загострилася її хвороба і за клопотанням буковинських письменників О.Ю. Кобилянської та Г. М. Мізюна вона була відправлена на лікування в Крим в м. Саки[3]. Лікування через два тижні було перервано війною, Домка змушена повертатися на Буковину.

Поїзд, в якому вона їхала рухався з великими зупинками, переважно вночі, а перед Мелітополем зовсім зупинився. Серед людей, які допомогли Ботушанській добратися до Мелітополя був молодий художник Онисим Солоненко, з яким вона через якийсь час одружилася.

Згодом влилася в літературне життя краю. Була членом літературної студії імені Петра Ловецького. Постійно її твори друкувались на сторінках республіканських та обласних газет. В Мелітополі Домка провела все подальше життя. Народила й виховала трьох дітей. У неї є вірш: «Тимчасово зупинилась я в Мелітополі...».

Але найбільше оцінку її таланту дали в рідній Буковині. Її вірші постійно з'являлися в альманахах «Вільна Буковина», «Літературна Буковина», в місцевих Чернівецьких газетах. В Мелітополь з Чернівців не раз приїздили студенти держуніверситету, вивчали творчість поетеси, захищали по ній дипломи.

Домка Сидорівна активно спілкувалася з відомими письменниками, літературознавцями, художниками.

Протягом життя Домка Сидорівна Ботушанська написала приблизно 700 поезій, 1000 публіцистичних статей, дві п'єси («Зустріч у редакції», «Клятва і пантера»). Найбільшою працею став роман про своє життя і Буковину «Підземний дзвін»,

За життя Домки Сидорівни було видано одну поетичну збірку «Сини весни», яка увібрала в себе все найкраще, що написала вона за довгі роки життя Вірші Ботушанської прості за формою, позначені елегійністю, її поезія відрізняється самобутністю, національним забарвленням, ліричністю і музичністю. Багато віршів Домки Ботушанської покладено на музику як українськими, так і радянськими композиторами.

Домка Ботушанська переклала окремі поезії Васіле Александрі[4].

Ботушанська авторка спогадів про суспільно-політичне життя на Буковині в 1920-1940 роках. Вона також залишила після себе вісім рукописних книжок з віршами, записами пісень, колядок, щедрівок, які виконувалися до 1940 року на Буковині.

Ботушанська написала біля 70 картин, які зберігаються в різних музеях України, в тому числі намалювала серію історичних портретів Т. Шевченка, Ю. Федьковича, Лесі Українки, О. Кобилянської, Є. Ярошинської, М. Черемшини, О. Довженка, М. Мінтенка та інші[5]. Крім портретів митців, Домка Ботушанська створила серію представників з народу - селян, робітників, дітей. У доробку художниці є живописні картини природи, кілька автопортретів. Домка Ботушанська проілюструвала свій роман «Підземний дзвін».

В 2015 році було видано альбом-посібник «Її нарекли народною...», в який ввійшло 33 роботи художниці.

В 1971 році в Центральному архіві літератури і мистецтва у Києві було створено фонд Домки Ботушанської. Він досить великий і складається з найрізноманітніших матеріалів[6].

Домка Сидорівна Ботушанська пішла з життя 31 жовтня 1994 року після важкої і тривалої хвороби. Похована в Мелітополі на алеї Слави.

Публікації

  • Ботушанська Д. Сини весни : вірші та коломийки / упоряд. та авт. вступ. ст. В.Лесина. – Ужгород : Карпати, 1973. – 48 с.
  • Ботушанська Д. Підземний дзвін. Роман. 1994.
  • Ботушанська Д. Пісні рідної землі : вірші різних років. – Мелітополь, 2006. – 235 с.
  • Ботушанська Д. Вітру з Буковини; Повертає слово… : [вірші] // Великий Луг : поезії. – Запоріжжя, 2002. – С.12 – 13.
  • Ботушанська Д. Вийду на Молочну ; Літо : [вірші] // Я живу в Мелитополе : поэтический сборник. – Мелитополь, 2000. – С.69, 86.
  • Ботушанська Д. Вибрані поезії // Літературний світовид Мелітопольщини : хрестоматія / упоряд. Зайдлер Н.В., Гончаренко О.М.— Мелітополь : Видавничий будинок ММД, 2009.— С. 416-427.

Вшанування

Примітки

  1. З 1918 по 1940 рік Буковина входила до складу Королівства Румунія. Семирічні народні школи були тільки ромуномовними.
  2. Євзебій Ліпецький із патріотичних міркувань, враховуючи здібності учениці і її фінансові можливості, проводив навчання безплатно.
  3. З супроводжуючою медсестрою.
  4. Поки що не опубліковані.
  5. Деякі з них експонуються в музеї Домки Ботушанської в Глибоцькому ліцеї.
  6. [ https://www.chasipodii.net/article/20710/ Час і події.]

Родина

  • Чоловік – Онисим Солоненко, художник.
  • Сини – Євген і Віталій, обидва художники;
  • Донька - Ольга, музикант.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.