Брахма-сутри

Автор і час створення

Бадараяна швидше за все особистість збірна і легендарна. Традиційно Бадараяну ототожнюють з В'ясадевою, мотивуючи тим, що острів, на якому народився В'яса, був покритий ююбою (бадари), і тим, що одне з його імен було Бадараяна.

Структура тексту

Ці сутри — невеликий твір, речення якого складаються здебільшого з двох-трьох слів, в основному іменників, пов'язаних між собою відмінковою залежністю. Все це не дозволяє зрозуміти Брама-сутри без додаткових роз'яснень, а тому так важливі коментарі до основного тексту, написані практично в усіх значимих течіях індуїзму. При цьому кожен індійський коментатор вірить, що його власна точка зору є точкою зору автора Брама-сутр, і що будь-який інший погляд їй не відповідає.[1]

Текст складається з 555 афоризмів (сутр), розбитих на чотири глави (адх'яя). Перший розділ - «Саманвайя» («гармонія», «єдність»), пояснює, що тексти Вед і веданти говорять про Брахман, остаточну реальність, яка є метою життя. Другий розділ - «Авіродха» («відсутність протиріч»), обговорює і спростовує можливі заперечення проти ведичного знання. Третя глава «Садхана» («кошти»), описує процес досягнення остаточного звільнення. Четверта глава — «Пхала» («плід») свідчить про благо, досяжне в остаточному звільненні.

Вчення

Якщо Упанішади є у веданті підставою одкровення (шруті-прастхана), а Бгагавад-Гіта - основою пам'ятання традиції (смріті-прастхана), то Брахма-сутри виступають основою логіко-епістемологічних (ньяя) міркувань.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.