Свята індуїзму

Список фестивалів, свят і сприятливих днів індуїзму.

Свято Дата Опис
Лорі (свято)13 січнядень перед Макар-санкранті — Богі Пандігай або Лорі (в Пенджабі).
Понгал14 січня1 день місяця тая (тамільський календар), Понгал («перекипає» або «переливається через край») — святкують для подяки за зібраний урожай 4 дні. 2-й день фестивалю — Тай Понгал випадає на Макара-санкранті, це початок сонячного нового року за тамілським календарем. Святкують тільки в штаті Таміл-Наду.

Макар-санкранті (також має інші назви) — на санскриті Макара Козоріг (знак зодіаку), санкранті- вхід Сонця (в сидеричному зодіаку). Визначають за сонячним календарем, а не за місячним, як більшість свят. Під час фестивалю прийнято приймати омивання в Гангу або інших ріках, і пропонувати воду богу Сонця.

Ратха саптамі7 день місяця магхаШукла Пакша саптамі Магха місяця відомий як Ратха саптамі, Магха саптамі або Ачала саптамі . Вважається, що Господь Сур'я Дев почав просвіщати весь світ на Ратха саптамі, який вважається днем народження Бога Сур'ї . Тому в цей день також відомий як Сур'я Джаянті .
Васант-Панчамі5 день місяця магха (індуїстський календар)Васанта-панчамі (бенгальці називають Сарасваті-пуджа) — в честь богині мудрості та мистецтва Сарасваті.[1]
Маха-Шиваратрі13 день темної половини місяця магха, тобто 29 деньМаха-Шиваратрі — велика ніч Шиви. Під час цього свята шанувальники Шиви постяться і пропонують листя білви Шиві.[2]
Холіповня місяця пхалгуна1-й день Холіка Дахан, Холіка Діпак,Чхоті Холі,Джаланевалі Холі. 2-й день (повня) — Рангавалі або Дхуланді. популярне весняне свято. В гаудія-вайшнавів в цей день — Гаура-пурніма — поява Чайтанйі
НаваратріМаха-наваратрі або Шардія-наваратрі — 1-10 день місяця ашвіна (вересень-жовтень)Шарада-Наваратрі — свято поклоніння і танцю. В перекладі із санскрита означає «девять ночей». Під час нього індуси поклоняються різним іпостасям Шакті. Всього в році 5 таких свят — також Васант-наваратрі або Раама-навратрі (місяць чайтра — березень-квітень)), Гупта-навратрі (місяць ашадха — червень-липень), Пауш-навратрі (місяць пауш — грудень-січень), Магха-навратрі (місяць магха — січень-лютий)
Дурґа-Пуджа6-9 день Маха-наваратріДурґа-Пуджа — щорічний фестиваль бенгальського походження, присвячений богині Дурзі. Останній день — Дуссехра або Віджая-дашамі.
Рама-навамі9 день місяця чайтраРама-навамі — день появи Рами.
Місячний новий рік Гуді-падва1 день місяця чайтраГуді-падва — Новий рік для індусів-маратхи. 1 день місяця чайтра після ніраянам — весняного рівнодення . За «Брахма-пураною», в цей день Брахма створив світ.
УгадіЮгаді або Угаді (на мові каннада означає «початок епохи») — свято нового року у жителів Декана. Святкують тоді ж коли Гуді-падва.[3]
Пана санкранті 14 квітня— сонячний Новий рік 14 квітня за григоріанським календарем. Серед астрологів називають Меша-санкранті, тобто вхід Сонця в Овен (знак зодіаку) за сидеричним зодіаком. В різних народів Індії може називатись Вішува Санкранті, Вішу, Вайсакхі -сикхський Новий рік, Пойела Бойшах (Бенгальський Новий рік), Путанду (Тамільский Новий рік), Алут Авурудда Сінгальський Новий рік, фестиваль обливання народу Дай Фестиваль обливання. Також святкують у Таїланді, Лаосі, Камбоджі, М'янмі, шт. Аруначал Прадеш, Ассам
Керала Новий рік 17 серпня— 17 серпня за григоріанським календарем. Визначають за сонячним календарем як Сімха-санкранті, тобто вхід Сонця в Лев (знак зодіаку) за сидеричним зодіаком. Календар малаялам Святкують малаялі (дравідський народ) на Малабарському узбережжі.
Шигмолютий березеньШигмо — святкують в Гоа, є одним з головних фестивалів для індусів конкани. Малий шигмо (Dhakto Shigmo) 5 днів до повні місяця Пхалгуна, Великий шигмо (Vhadlo Shigmo) 5 днів від повні.
Хануман-джаянтіПовня місяця чайтраХануман-джаянті — день народження Ханумана, слуги Рами.
Ват-пурнімаПовня місяця джйештхаВат-пурніма — святкують в Махараштрі. Жінки моляться про добробут своїх чоловіків, обв'язуючи мотузками баньянові дерева.
Боналу6-28 дні місяця ашадхаБоналу — фестиваль послідовників шактизму, відмічають в Телангані на честь Махакалі в липні-серпні.
Ратха-ятра2 день місяця ашадхаРатха-ятра — найбільший вайшнавський фестиваль, на честь однієї з форм Крішни Джаганнатх.
Гуру-пурнімаПовня місяця ашадхаГуру-пурніма — день, в який проводять пуджу своєму гуру. Вважається днем народження Вьяси — складача Вед, Пуран і «Махабхарата».
Онам13 день місяця бхадрападаОнам — свято урожаю в штаті Керала. Як і більшість інших свят Онам відмічається представниками всіх варн і вірувань.
Ракша-бандханПовня місяця шраванаРакша-бандхан — святкують в північних штатах. Ракші є особливим святом для скріплення уз між братом і сестрою.
Джанмаштамі8 день темної половини місяця шравана, тобто 24 деньКрішна-джанмаштамі — одне з головних свят, день появи Крішни.[4]
Гоурі-хаббаПовня місяця чайтраГоурі-хабба — свято в штатах Карнатака, Андхра-Прадеш и Таміл-Наду. Гоурі поклоняються через її здатність давати мужність своїм відданим. Молодят запрошують в хату батьків жениха і підносять їм різні страви індійської кухні.
Ганеша-чатуртхі4 день місяця бхадрападаГанеша-чатуртхі — день народження Ганеші, в цей день починається фестиваль Ганешотсав, який продовжується 10 днів, останній день фестивалю — Анант-чатурдаші 14 день місяця.[5]
Радха Аштамі8 день місяця бхадрападаРадхаштамі — День народження богині Радхи, подружжя Господа Крішни. Він припадає на 8 день (Аштамі Тітхі Шукла Пакша) бхадрапада місяця. Богиня Радха поклоняються під час Madhyana Kaal — полудень за індус. поділу дня. В даний час Радха Аштамі у місяці серпні або вересні. Також відомий як Радхаштамі і Радга Джаянті.
Махалакшмі-врата8 день місяця бхадрападаМахалакшмі-врата — фестиваль 14 днів, який починається через 4 дні після Ганеша Chaturthi і через 16 днів після Крішна аштамі (Ashwin місяць -Purnimanta календаря в Північній Індії). Піст 15-17 днів робиться, щоб заспокоїти і шукати благословення Махалакшмі, богині багатства і процвітання.

Бхадрапада Шукла Аштамі спостерігається також як річчю богині Радхи, який в народі називають Радха аштамі. Наступного дня, коли починається Махалакшмі Vrat, є значним, як в цей день збігається з Дурва Аштамі Врат коли поклоняються траві Дурва. В той же день також спостерігається як Jyeshta Деві Пуджа, яка виконується протягом трьох днів поспіль.

Лаліта Панчамі5 день місяця ашвінаЛаліта Панчамі є голодування день для Богині Лаліта і також відомий як Упанг Лаліта Врат. 5 день Шарада Наваратрі. Піст в Лаліта Панчамі більш відомий в Гуджараті і деяких частинах штату Махараштра.
Віджая-дашамі10 день місяця ашвінаВіджая-дашамі — свято перемоги добра над злом.
ДіваліМолодик місяця ашвіна, тобто 15 день Крішна-пакша, останній[6] , амавасйа.Дівалі від санскрит. «діпавалі», — «ряд вогнів». В пам'ять забиття Крішною демона Наракасури, і за іншою історією — повернення Рами і Сіти в царство Айодхьї після 14 років вигнання.[7] В цей день також Калі-Пуджа (фестиваль), присвячене богині Калі переважно в Бенгалі. Фестиваль Діпавалі може тривати 6 днів від 12 тітхі темної пол. ашвіна до 2 тітхі картіка, аманта.
Бхаубідж2 день місяця картікаБхаубідж, також Бхайдудж — церемонія, на 2 день після Дівалі. Є святом єднання між братами і сестрами, схожим на Ракша-бандхан.
Картіка-пурнімаПовня місяця картіка (листопад-грудень)Єдине в своєму роді свято Дев-діпавалі проводиться в цей же день у Варанасі. Картіка-пурніма також одночасно з святом Фестиваль світла джайнів і Гуру Нанак джаянті.
Чхатх6 день місяця картікЧхатх — походить з Біхара, але святкують всюди протягом 4 днів. Присвячене богу Сонця Сурї, якого просять дарувати життєві блага і виконати бажання.[8]
Ятражовтень березеньЯтра — паломництва, які святкують в храмах. Мурті виносять з храму в спеціальному паланкіні або колісниці ратха. Проводять у визначений день року в кожному храмі.
Акшая Трітія3 день місяця вайшакхаАкшая Трітія — найсприятливіший днів ведичного календаря для всіх починань. Акшайа-Трітійа — один із найбільш духовних днів ведичного року. Багато тисяч років тому — саме в день Акшая-тритію — мудреці-ріші провели найпершу Яг'ю.
Екадаші11 і 26 день кожного місяцяЕкадаші — рекомендоване голодування, або спеціальна дієта, а також духовні практики.
Прадош врат13 день кожного місяця світлої і темної половиниПрадош врат — або Прадошам в Півд. Індії. День для поклоніння Шиві.
Індуїзм
Категорія • Портал

Див. також

Посилання

Примітки

  1. Meera Sashitala. Vasant Panchami. Архів оригіналу за 13 березня 2012. Процитовано 27 січня 2007.
  2. Maha Shivarati. Iloveindia. Архів оригіналу за 13 березня 2012. Процитовано 20 січня 2007.
  3. Ugadi. Архів оригіналу за 13 березня 2012. Процитовано 27 січня 2007.
  4. Krishna Janmaashtami. Iloveindia. Архів оригіналу за 13 березня 2012. Процитовано 20 січня 2007.
  5. Ganesh Chaturthi. Iloveindia. Архів оригіналу за 13 березня 2012. Процитовано 20 січня 2007.
  6. календар типу амавасйант, тобто відлік наступного місяця після молодика
  7. Diwali. Iloveindia. Архів оригіналу за 13 березня 2012. Процитовано 20 січня 2007.
  8. Chhat Puja. Tripod. Архів оригіналу за 13 березня 2012. Процитовано 21 січня 2007.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.