Будинок Уряду України

Будинок Уряду України (раніше Будинок Ради Народних Комісарів УРСР)[3] — 10-поверховий історичний хмарочос і найбільший у Києві адміністративний будинок (загальний об'єм 235 000 м³), побудований у стилі сталінський ампір (монументалізм) і розташований по вул. Грушевського, 12/2, пам'ятка архітектури.

Будівля Кабінету Міністрів України
Будівля Кабінету Міністрів України
Інформація
50°26′52″ пн. ш. 30°32′01″ сх. д.
Розташування Вулиця М.Грушевського будинок № 12/2, місто Київ
Країна  Україна[1]
Статус Збудовано
Стиль Сталінський ампір
Початок будівництва 1936
Завершено 1937
Відкрито 1938
Використання Кабінет Міністрів України
Висота
Шпиль 67 м [2]
Дах 58 м [2]
Технічні деталі
Кількість поверхів 10
Корисна площа 235 000 м²
Інше
Архітектор Іван Фомін
Павло Абросимов
Сайт kmu.gov.ua/control/en/photogallery/gallerylist?gGroupId=12958356

 Будинок Уряду України у Вікісховищі

Зведений у 1936—1938, став першим об'єктом нового адміністративного комплексу на Липках. З 1990 тут розміщується Кабінет Міністрів УРСР, а з 1991 Кабінет Міністрів України.

Після підриву Хмарочоса Гінзбурга, у 19411954 споруда була найвищим хмарочосом Києва[4].

З 2015 в Будинку Уряду діє Музей історії урядів України, експозиція якого розповідає про діяльність урядів, що діяли на території сучасної України від 1917 року до наших днів.[5]

Історія будівлі

Будинок Ради Народних Комісарів УРСР став першим об'єктом нового республіканського адміністративного центру на Липках, формування якого було пов'язане з перенесенням у 1934 році столиці України з Харкова до Києва. Проект будівлі розроблений архітекторами Іваном Фоміним і Павлом Абросимовим у 1935 році[3].

Будинок спочатку призначався для Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС), а Рада Народних Комісарів (Раднарком) мала розміщуватись у будівлі, яку нині займає Міністерство закордонних справ України на Михайлівській площі. Проте, коли плани будівництва урядового центру змінилися, і відмовилися від його розміщення у Верхньому місті, під розміщення Раднаркому передали тільки но завершену будівлю НКВС, будинок для Верховної Ради збудували навпроти, а під будинок ЦК КПУ переобладнали будівлі штабу Київського військового округу.

По закінченню будівництва тут знаходився найвищий виконавчий і розпорядчий орган державної влади УРСР — Рада Народних Комісарів, з 25 березня 1946 — Рада Міністрів УРСР. У 1990 році будівлю обійняв Кабінет Міністрів УРСР, а з 1991 — Кабінет Міністрів України і вона отримала нову назву — Будинок Уряду України[3].

Будинок Уряду, Будинок Нацбанку і Клуб Кабміну утворюють спільний двір, під яким, як кажуть є колишній бункер штабу ППО. Крім того, обізнані люди кажуть що до цього комплексу підземними ходами можна потрапити і з будинку Верховної Ради, і з будинку ЦК КПУ (нині будівля Офісу Президента України).

Архітектура

Головний напівкруглий фасад будівлі розгорнутий у бік вул. Грушевського і Маріїнського парку. Одне з двох крил простягається вздовж вул. Садової, друге — у глибину кварталу. Центральний корпус налічує десять поверхів, бічні крила — семи-, восьмиповерхові.

Будівля є яскравим прикладом використання принципів класичної архітектури. В оформленні головного фасаду застосовано модернізовані ордерні композиції — іонічні поодинокі і спарені колони та пілястри, а також високі напівколони, поділені на численні кам'яні брили й увінчані модернізованими корінфськими капітелями. Бази колон і капітелі (висота — 2,5 м) відлиті з чавуну. Нижні поверхи будинку облицьовано великими необробленими блоками тульчинського лабрадориту, цоколь, пояски і портали — полірованим головинським гранітом. У 1997 році верхні поверхи пофарбовано світлим кольором[3].

Внутрішня система планування коридорна, з двобічним розміщенням робочих приміщень. Інтер'єри будинку майже позбавлені декоративно-художнього оздоблення[3].

Литі металеві флагштоки й ажурну браму виготовлено у 1947 році[3].

Див. також

Примітки

  1. archINFORM — 1994.
  2. Government Building на skyscraperpage.com
  3. Мойсеєнко В. Будинок Ради Народних Комісарів УРСР, 1936—38 // Звід пам'яток історії та культури України: Енцикл. вид.: У 28 т. / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. — К. : Голов. ред. Зводу пам'яток історії та культури при вид-ві «Українська Енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1999. — Кн. 1. — Ч. 1. — Київ. — А — Л. — С. 336.
  4. Відомі об'єкти з Головинсько граніту Будівля Кабінету Міністрів України. Архів оригіналу за 3 вересня 2011. Процитовано 30 травня 2010.
  5. Музей історії урядів України. Урядовий портал. 20.12.2015.

Джерела

Попередник: Найвищий хмарочос Києва
19411954
67 м
Наступник:
Хмарочос Гінзбурга Висотка на Хрещатику, 25
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.