Будище (Городнянський район)

Буди́ще село в Україні, Чернігівській області, Городнянському районі Чернігівської області (Україна). Розташоване в 23 км на північно-захід від райцентру Городні. Населення — 85 осіб (на 2006 р.).

Найближча з/д станція — Грибова Рудня (лінія Гомель-Чернігів), 15 км; Замглай (лінія Гомель-Чернігів), 20 км.
село Будище
Країна  Україна
Область Чернігівська область
Район/міськрада Городнянський район
Рада Дроздовицька сільська рада
Основні дані
Населення 85
Площа 0,9 км²
Густота населення 94,44 осіб/км²
Поштовий індекс 15132
Телефонний код +380 4645
Географічні дані
Географічні координати 51°56′55″ пн. ш. 31°19′39″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
147 м
Водойми річка Ягодинка
Місцева влада
Адреса ради 15132, Чернігівська обл., Городнянський р-н, с. Дроздовиця, вул. Перемоги, 4
Карта
Будище
Будище
Мапа

Географія

Селом тече річка Ягодинка.

Історія

Точна дата заснування села Будище не відома, перші записи про жителів села зустрічаються з 1739 року. Згідно зі списком населених пунктів Чернігівської губернії, Городнянського повіту за 1866 рік, за даними 1859 року в селі було 37 дворів, проживало 165 чоловіків і 182 жінки. Статус села Будище отримало в 1886 році після будівництва Преображенської церкви.

Прізвища родин старожил села Будище до і після революції 1917 року: Авраменко, Аменьченко, Аніщенко, Башлак, Бізуля, Брезгунов, Висоцький, Горілий, Дрозд, Калошка, Каноненко, Кравченко, Кожем'яко, Куліш, Кучерин, Ланонін, Леоненко, Лешок, Ляшок, Лозовий, Петренко, Розін, Руденок, Смолянченко, Сікун, Слюнко, Скидан, Сизуля, Таран, Третяк, Фазіннов, Чугай, Штаненко, Шученко, Заєць…

Після Жовтневого перевороту 1917 року в селі розташовувалося 186 дворів, проживало близько 500 жителів. У своїх господарствах утримувалося 220 коней, близько 400 корів, свиней, багато овець та інших домашніх тварин. Багато жителів села тримали пасіки. У центрі села стояла Преображенська церква, також був паровий млин.

У 1930 році, під час примусової колективізації, одним з перших в області в селі був організований колгосп, названий на честь 13 річниці Жовтня. Жителі пережили колективізацію з розкуркуленням, голодом 1933 року, сталінськими репресіями, що забрали багато життів сільчан.

Під час організованого радянською владою Голодомору 1932—1933 років померло щонайменше 28 жителів села[1].

Під час Другої світової Війни село перебувало в окупаційній зоні.

Після війни селяни в короткі терміни відродили зруйноване господарство і вже в 50-х роках в колгоспі було три автомобілі, хороша молочна ферма, свиноферма, велика пасіка, утримувалися коні, воли, вівці, кури і гуси.

У 1958 році колгосп села Будище був розформований і приєднаний до колгоспу «Червоний партизан» сусіднього села Дроздовиця. З цього часу почався занепад. В Будище були знищено багато тваринницьких і сільськогосподарських об'єктів, скасована сільська школа.

В 1989 році колгоспне майно і землі села Будище були продані Чернігівському радіозаводу, почалась розруха та занепад. Більшість колгоспних будівель перетворились на руїни. Кримінальна банда, мисливців за старовинними церковними артефактами, пограбувала і спалила Преображенську церкву, тепер залишився тільки фундамент.

Нещодавно побудували гарну асфальтову дорогу що підходить до околиці села, у самому селі погано проїзна ґрунтова дорога. В даний час село знаходиться в занепаді, сільськогосподарських робіт не ведеться, там постійно проживають кілька сімей пенсіонерів. З найближчого міста Городня в Будище раз на тиждень їздить автобус.

Населення

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 103 особи, з яких 37 чоловіків та 66 жінок[2].

За переписом населення України 2001 року в селі мешкало 85 осіб[3].

Мова

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року[4]:

МоваВідсоток
українська 91,76 %
російська 7,06 %
білоруська 1,18 %

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.