Вазописець Андокіда

Вазописець Андокіда — вазописець із Аттики періоду пізньої архаїки, 530—510 років до н. е. Вважається засновником червонофігурного стилю вазопису.

Вазописець Андокіда
Народився 6 століття до н. е.
Помер невідомо
Діяльність red-figure vase painter, vase painter, Attic vase-painter

Справжнє ім'я вазописця невідоме. Своє ім'я він отримав завдяки гончарю Андокіду, який залишив свій підпис на п'яти вазах, розписаних безіменним вазописцем. За винятком трьох «чаш з очима» (звані так через зображені очі на зворотному боці) всі збережені вази роботи Андокіда-вазописця мають форму амфори типу А. Вазописець Андокід вважається учнем відомого майстра-вазописця Ексекія, який працював у стилі чорнофігурного вазопису. Йому приписуються перші спроби червонофігурного розпису кераміки. Крім цього він експериментував із розписом на білому тлі.

Сім із приписуваних Андокіду-вазописцю робіт — шість амфор і одна чаша білінгви, тобто розписані одночасно в двох стилях — чорнофігурному і червонофігурному. Деякі вчені, зокрема британський археолог Джон Бізлі, вважають, що чорнофігурний бік цих ваз розписував вазописець Лісіпід.

Андокід створював розпис на міфологічні теми, переважно з життя Геракла. Фігури на його зображеннях дещо кутасті і нерухомі, але на думку І. Вегартнера «сповнені наївного, радісного шарму». Характерними рисами творчості Андокіда є економний підхід до промальовування внутрішніх ліній зображень і зайва орнаменталізація одягу. Андокід не вичерпав усіх можливостей нового стилю вазопису, вони розкрилися лише вазописцями оточення Ефронія, що отримали в мистецтвознавстві назву «вазописці-піонери».

Джерела

  • John Beazley. Attic Black-figure Vase-Painters. Oxford: Clarendon Press, 1956.
  • John Boardman. Athenian Black Figure Vases: A Handbook. London: Thames and Hudson, 1974.
  • Williams, D. (1985). Greek Vases. London: British Museum Press, 1999.
  • Tansey, R. and F. Kleiner. 1996: Gardner's Art Through the Ages — 10th Edition, USA: Harcourt Brace College, 136—137.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.