Вибухи в Брюсселі (2016)

Ви́бухи в Брюссе́лі — серія з трьох вибухів в брюссельському аеропорту та станції метро Мелбік в Брюсселі (Бельгія) 22 березня 2016 року. Класифікований службами безпеки Бельгії як терористичний акт за 4-ю, найвищою категорією.

Вибухи в Брюсселі (2016)
Аеропорт Брюсселя
Тип Терористичний акт
Причина Вибух бомби, террорист-смертник
Місце місто Брюссель:
Країна  Бельгія:
Дата 22 березня 2016
Час 9:00 (UTC+1)
Загиблих

35: 15 в брюссельському аеропорту

20 у вагоні метрополітену
Постраждалих

187: 92 у аеропорту

106 у метро
Місце вибухів

Станом на 13.00 вважаються загиблими 26 осіб, ще 146 отримали поранення[1].

Перебіг подій

Вибухи в аеропорту

Аеропорт до вибуху

Близько 08:00 у брюссельському аеропорту відбулися два вибухи: перший поряд із стійками реєстрації American Airlines та Brussels Airlines, другий поряд з кафетерієм Starbucks. Після вибухів керівництво аеропорту негайно розпочало евакуацію пасажирів та персоналу, всі рейси було скасовано[2].  

Згодом, в аеропорту було виявлено ще одну бомбу, яка не розірвалась[3].

Вибухи у метро

Платформа станції метро, де стався вибух

О 09:11, через годину після першого вибуху, між станціями Мелбік та Шуман у середньому вагоні потяга терорист смертник здійснив наступний вибух. Після вибуху, брюссельський метрополітен припинив свою роботу.  

Розслідування та причини

Відповідальність за напади у Брюсселі взяло на себе угруповання «Ісламська держава». Про це сказано у заяві, яку поширили через їхнє агентство новин «A'maq»[4].

В ході розслідування було виявлено, що терористи застосували у вибухових пристроях цвяхи і скло. Поранення від цвяхів були виявлені медиками однієї з лікарень, куди доставили поранених[5][6].

Місцеві видання повідомили про затримання двох підозрюваних у причетності до терактів[7].  

Згодом, 22 березня, під час обшуку у районі Схарбек в квартирі була знайдена бомба, наповнена цвяхами. Схожі бомби використовували сьогодні терористи під час нападу в аеропорту та на станції метро. Також, за інформацією прокуратури Бельгії, в квартирі знайшли хімічні речовини і прапор ІДІЛ[8].

Наслідки

Станом на 9.35 22 березня 2016 року у місті майже не працює транспорт: закритий метрополітен, не їздять трамваї та автобуси. Залізнична компанія Eurostar також припинила сполучення з Брюсселем. Компанія просить пасажирів не приїжджати на вокзал[4]. Також після вибуху був порушений мобільний зв'язок у місті[9].

Також у Бельгії евакуювали співробітників атомної електростанції, що розташована поблизу міста Льєж. Адміністрація пояснює, що це стандартна процедура у реагуванні на запровадження найвищого рівня терористичної загрози у країні[7].

На тлі повідомлень про вибухи в Брюсселі після зростання з початку торгів обвалились ціни на нафту[10][11].

У Бельгії оголосили триденну жалобу через вибухи у столиці.

Міжнародна реакція

США

Президент США Барак Обама назвав терористичні вибухи в Бельгії зайвим приводом об'єднатися в боротьбі з тероризмом та пообіцяв надати Бельгії необхідну підтримку[12]. Міністр оборони США Ештон Картер також засудив напади на мирне населення в Бельгії, зауваживши, що Сполучені Штати «готові забезпечити необхідну підтримку своїх друзів та союзників в Європі»[12].

Ізраїль

Ізраїль 22 березня з 10.30 запровадив тимчасову заборону на всі вхідні рейси з Європи. Заборона діє принаймні до півночі — доки ситуація з безпекою не проясниться. При цьому рейси з Ізраїлю до Європи не були скасовані[13][14].

Україна

Під час вибухів в аеропорту Завентем перебували українські депутати, які прибули до Брюсселя у зв'язку зі слуханнями у Європарламенті, їх евакуювали[15].

Президент України Петро Порошенко засудив вибухи, що сталися в Брюсселі і висловив співчуття родинам загиблих[16].

Голова Служби Безпеки України Василь Грицак під час лекції в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» заявив, що не виключає «російський слід» у вибухах в аеропорту Брюсселя і у брюссельському метро. Глава СБУ зазначив: "Я не хочу бути голослівним і стверджувати про щось, але я не здивуюся, якщо за цими терактами у Брюсселі з'явиться «російський слід».[17]

Росія

  • Лідер ЛДПР Володимир Жириновський заявив, підкресливши, що Росія — це не Європа: «Теракти зараз йдуть в Європі, і будуть іти по всій. І нам це вигідно. Нехай вони там гинуть».
  • Голова комітету Держдуми з міжнародних справ Олексій Пушков прокоментував вибухи в Брюсселі: «Серія терактів, яка сталася в Брюсселі, підтверджує правоту тих, хто націлює ЄС на співпрацю з Росією в боротьбі з тероризмом і хто підкреслює, що головна загроза європейської безпеки виходить не від Росії, а від міжнародних терористичних організацій».

Інші країни

  • На кордоні між Нідерландами та Бельгією були розміщені додаткові підрозділи поліції.
  • Кордон між Францією та Бельгією перекрито, мерія Парижа вирішила на знак солідарності з Бельгією підсвітити увечері Ейфелеву вежу кольорами національного прапора Королівства[7].

Реакція соціальних мереж

Користувачі соціальних мереж поширюють хештег #RememberTheBrussels.

Марш Проти Страху 27 березня

Раніше повідомлялося, що Організатори запланованого на неділю, 27 березня, у Брюсселі «маршу проти страху» перенесли акцію.

Глава МВС Бельгії Ян Ямбон і бургомістр Брюсселя Іван Майор спільно звернулися до населення із закликом відмовитися від участі в марші солідарності проти тероризму і в підтримку жертв терактів 22 березня.

Організатори «маршу проти страху» оголошували про рішення почати збір маніфестантів о 14:00 в районі історичної біржі Брюсселя, де виник неформальний меморіал жертвам терактів 22 березня.

Більш 5,8 тис. осіб заявили через Facebook про бажання брати участь у цій маніфестації.

День Маршу

27 березня в центрі Брюсселя у другій половині дня з'явилося близько 450 футбольних ультрас. Більшість з них приїхали в столицю з інших міст Бельгії. Група рухалася від Північного вокзалу до площі Біржі, де проходила акція пам'яті жертв недавніх терактів. Вони несли банери з антиісламістськими і антимігрантськими гаслами, скандуючи кричалки різного ступеня радикальності від «Ультрас Бельгії! Це наш дім!» до «Ми йдемо спалювати мечеті!».

Розгін мітингу

На площі Біржі, куди приносять квіти в пам'ять про жертв вибухів в аеропорту і метро Брюсселя, сталося зіткнення: ультраправі активісти кричали на мусульман у натовпі і невдовзі зайняли все місце перед імпровізованим меморіалом.

Поліція Бельгії близько 15:15 закрила вхід на площу. Для того, щоб розігнати натовп правих маніфестантів, поліція застосувала водомети.

Цікаві факти

Посилання

Примітки

  1. «Українська правда»: Вибухи в Брюсселі: 26 людей загинули, 146 — поранено
  2. Вибухи в Брюсселі: усі подробиці трагедії. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 22 березня 2016.
  3. В аеропорту Брюсселя стались два вибухи. www.hromadske.tv. Архів оригіналу за 26 березня 2016. Процитовано 22 березня 2016.
  4. У Брюсселі сталися вибухи в аеропорту та метро (час GMT) - BBC Україна. BBC Україна (uk-UA). Архів оригіналу за 17 серпня 2016. Процитовано 22 березня 2016.
  5. Бомби в Брюсселі були начинені цвяхами і склом. espreso.tv. Процитовано 22 березня 2016.
  6. Baas UZ Gasthuisberg: "Uit verwondingen blijkt dat er spijkers in de bommen zaten". HLN. Процитовано 22 березня 2016.
  7. Вибухи в Брюсселі: кількість загиблих зросла до 34 — Новини Укрінформ. www.ukrinform.ua. Процитовано 22 березня 2016.
  8. Вибухи у Брюсселі: поліція виявила нову бомбу, хімічні речовини і прапор ІДІЛ. www.unian.ua. Процитовано 22 березня 2016.
  9. У Брюсселі порушений мобільний зв'язок, влада закликає писати СМС. www.depo.ua. Процитовано 22 березня 2016.
  10. Ціни на нафту впали на повідомленнях про вибухи в Брюсселі. Економічна правда. Процитовано 22 березня 2016.
  11. Ціни на нафту впали на повідомленнях про вибухи в Брюсселі. economics.unian.ua. Процитовано 22 березня 2016.
  12. Обама пообіцяв підтримку Бельгії — Новини Укрінформ. www.ukrinform.ua. Процитовано 22 березня 2016.
  13. Ізраїль тимчасово скасував усі рейси з Європи після вибухів у Брюсселі. Європейська правда. Процитовано 22 березня 2016.
  14. Julian, Hana Levi. Israel Bans Incoming Flights from Europe (Temporarily). The Jewish Press. Процитовано 22 березня 2016.
  15. Українська делегація перебувала в аеропорту Брюсселя під час вибухів. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 22 березня 2016.
  16. Порошенко засудив вибухи в Брюсселі. Радіо Свобода (Ukrainian). Процитовано 22 березня 2016.
  17. З огляду на теракти в Брюсселі додатково посилюють заходи безпеки в Україні. Інтерфакс-Україна. 22.03.2016. Процитовано 22 Березня 2016.
  18. 19-річний американець пережив три теракти: в Бостоні, Парижі та Брюсселі // YouTube
  19. ЗМІ оприлюднили неймовірну історію порятунку 19-річного американця у терактах у Брюсселі. ТСН.ua. Процитовано 24 березня 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.